Sociální sítě: Videopořad TOP 09, Andrej Babiš ve svetru a restart Strany práv občanů

Vítězslav KlementSociální sítě

social-monitoring-ipm

Nejpestřejším obsahu se v minulém týdnu mohlo pochlubit hnutí ANO, TOP 09 představila nový vlastní videopořad. ODS vsadila na téma islamizace a Strana práv občanů se pokouší o další restart na Facebooku. Hnutí Andreje Babiše ovládlo také všechny sledované statistiky aktivity, metriku „Engagement rate“ ovládla ODS.

[fb_button]

Facebook: šeď statistiky

Stále čekáme na to, která strana jako první pokoří hranici 100 000 fanoušků. Nejblíže k tomu má prozatím hnutí ANO, které k této metě schází zhruba 900 fanoušků (99 060), a TOP 09 s 96 341 fanoušky. Nejméně fanoušků má stále stránka KSČM (4 151), nicméně zde sledujeme i díky aplikované placené podpoře stránky komunistů v posledních týdnech zajímavý nárůst.

I metriku objemu interakcí ovládlo za posledních 7 dní hnutí ANO (7 984), následované ODS (2 957) a Úsvitem (2 347), stejné pořadí platí také u statistiky publikovaných příspěvků – ANO 41, ODS 24, Hnutí Úsvit 19. Občanští demokraté potom védodí za minulý týden metrice „Engagement rate“ s hodnotu 1,6 %.

Nejúspěšnější příspěvky

Hned tři z pěti TOP příspěvků z hlediska interakce fanoušků patří hnutí ANO. To i včetně toho úplně nejúspěšnějšího, který se týká tématu hazardu. Z dílny ANO pochází také druhý (Neformální fotografie Andreje Babiše se sympatizanty) a pátý (Kritika ČSSD ze strany Andreje Babiše) nejúspěšnější příspěvek. Celkově třetí místo obsadila TOP 09 s připomínkou památky Jana Palacha, pětici nejúspěšnějších příspěvků uzavřeli na celkovém čtvrtém místě Piráti s kritikou plánu na zpoplatnění WIFI internetového připojení.

Vítězem týdne hnutí ANO

Asi nejpovedenější a nejpestřejší komunikaci v minulém týdnu představilo hnutí ANO. Již standardně hnutí na své stránce vyprodukovalo nejvíce obsahu ze všech sledovaných stran, které se ponejvíc věnovaly aktivitám a výstupům předsedy Babiše, za zmínku ale stojí i některé další příspěvky.

Post by ANO.

Zaujal nás mimo jiné pohled „za oponu“ strany v podobě příspěvku, který vypočítává aktuální personální a organizační složení hnutí. Zmiňme také videopříspěvek s ministryní Válkovou nebo společnou a neformální fotografii Andreje Babiše se zástupci ANO.

TOP 09 představila vlastní videopořad, Úsvit volá po odpovědnosti

TOP 09 chválíme za uvedení vlastního diskuzního videopořadu, v rámci kterého zpovídá své členy, představitele a zajímavé osobnosti. Účast poslankyně Lagšádlové v pořadu Hydepark České televize strana také iniciativně využila ke změně cover fotografie své stránky.

Hnutí Úsvit částečně ustoupilo od námi hojně kritizovaných obsáhlých textových příspěvků, nově se vydává jako většina stran spíše cestou sdílení odkazů z různých internetových zdrojů. Od ostatních stran se hnutí v minulém týdnu odlišilo publikovaním fotografií z tiskové konference, nás i fanoušky Úsvitu zaujal také vizuál na téma hmotné odpovědnosti politiků.

Tématem ODS islamizace, ČSSD zvolnila

Nejvýraznějším tématem příspěvků ODS se stala otázka islamizace Evropy a České republiky, záležitosti přijetí syrských uprchlíků a podobně. „Hospodářská“ část komunikace, které se ODS průběžně také věnuje, se týkala především státního rozpočtu na rok 2015 a vůbec vládní hospodářské politiky.

Sociální demokraté značně ubrali ze své podzimní aktivity a ke své komunikaci na Facebooku přistupují po novém roce velmi vlažně, snaží se ale stále dosahovat solidní vizuální podoby svých příspěvků. Jako příklad uveďme vyjádření ministra Chovance k otázce syrských uprchlíků.

Strana práv občanů překvapuje vysokou interakcí, ostatní strany jen sdílí odkazy

Další pokus o nastartování komunikace na Facebooku evidujeme u Strany práv občanů. Jejich příspěvky se vyznačují na poměry stránky vysokou interakcí ze strany fanoušků a dalších uživatelů sociální sítě, domníváme se tedy, že i Zemanovci začali na Facebooku využívat placenou podporu své komunikace.

U ostatních stran se jejich komunikace na Facebooku zaměřuje na pouhé sdílení odkazů na externí i vlastní internetové zdroje a není tedy v jejich případě co hodnotit. Tyto odkazy se věnují komentářům k aktuálnímu celospolečenskému dění nebo vyjádřením představitelů jednotlivých stran.