Sociální sítě europoslanců: Kometou posledních týdnů je Ransdorf, nejlépe si vede ODS

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

ransdorf-fb

Českým europoslancům na Facebooku vládne Edvard Kožušník, který svou stránku spravuje velmi dobře. V závěsu jsou Pavel Poc nebo Evžen Tošenovský. Na druhou stranu zamrzí zanedbaný profil Zuzany Roithové, který má velký potenciál.

[fb_button]

Již brzy se budou konat volby do Evropského parlamentu. Který z europoslanců se na Facebooku pohybuje s lehkostí jako v kuloárech Evropského parlamentu, a kdo je v tomto ohledu ztracen? Pojďme se podívat na přehled facebookových stránek europoslanců. Z celkem 22 současných českých europoslanců jsme narazili na Facebooku na stránku 13 z nich.

ČSSD se snaží, ale výsledek není vždy optimální

Zuzana Brzobohatá (ČSSD)

Počet fanoušků 663, Mluví o tom 255. Poslankyně Brzobohatá komunikuje prakticky na denní bázi, obsahem příspěvků jsou především její aktivity nebo fotografie z akcí a setkání. Dále na stránce Zuzany Brzobohaté najdeme mediální odkazy se stranickou tematikou nebo tématem kampaně.

Kromě publikovaných obrázků není na stránce přítomný žádný odlišující grafický prvek, chybí také snaha vyvolat diskuzi nebo zpětnou vazbu od fanoušků – komunikace je vedena prakticky jednosměrně, přesto má stránka vysokou hodnotu talking about.

ebook-in-post

Pochválit můžeme poslankyni Brzobohatou za zajímavou cover fotografii, v rámci které vypočítává, co všechno jako europoslankyně dokázala, nebo o co se nadále zasazuje. Co se týče počtu fanoušků, jistě není bez zajímavosti, že hned více než 500 ze současného počtu 663 jich na stránce přibylo v posledních čtyřech měsících.

Vojtěch Mynář (ČSSD)

Počet fanoušků 1 251, Mluví o tom 120. Ačkoliv je Vojtěch Mynář v letošních volbách na kandidátce ČSSD na osmém místě, jeho stránka příliš kampaní neoplývá. Pokud se poslanec Mynář nějakých volebních akcí účastní, rozhodně je nekomunikuje na své stránce.

Na té se spíše věnuje lokálním moravskoslezkým tématům a akcím s tímto regionem spojeným, případě přejímá volební grafiku přímo z centrálního profilu strany. Také cover fotografie stránky je zcela neosobní a pouze informuje o konání voleb do EP.

Pavel Poc ČSSD

Počet fanoušků 510, Mluví o tom 98. Poslanec Pavel Poc je dalším z těch, kteří komunikují i více příspěvků denně a je tedy vidět, že se své facebookové stránce pečlivě věnuje. Ani v tomto případě obsah nepřekvapí, fotografie z akcí nebo další mediální výstupy.

Zajímavostí je publikovaná Kuchařka Pavla Poce formou fotogalerie, ve které představuje vybrané země EU a jejich problémy společně s kuchařským receptem z každé zmiňované země. Povedená cover fotografie využívá stranických barev ČSSD v kombinaci s rozpisem dalších akcí Pavla Poce v rámci kampaně, což je také zajímavý nápad.

Olga Sehnalová (ČSSD)

Počet fanoušků 504. Olga Sehnalová používá na Facebooku pro svou propagaci tzv. Komunitní stránku“, které je primárně určena k neoficiálním stránkám. Hlavním aktuálním obsahem stránky jsou samozřejmě záležitosti volební kampaně, poslankyně umě využívá také povedené grafické pozvánky na setkání s ní.

Jinak Sehnalová na své stránce komunikuje své mediální výstupy nebo kroky, které učinila v rámci svého poslaneckého mandátu, za zmínku z kampaně potom stojí ještě publikace grafiky s jejími programovými prioritami. Samotná cover fotografie, obsahující fotografii poslankyně Sehnalové a volební claim, je i přes svou jednoduchost poměrně úderná.

Zahozená příležitost prezidentské kandidátky

Zuzana Roithová (KDU-ČSL)

Počet fanoušků 3 898, Mluví o tom 33. Velký komunikační potenciál má při bezmála čtyřech tisích fanoušků stránka poslankyně KDU-ČSL, Zuzana Roithová ovšem od půlky března na své stránce nic nového nepublikovala a i před tímto datem byla komunikace hodně nárazová.

Opět nechyběly fotografie poslankyně Roithové z různých akcí nebo přímo z Evropského parlamentu, v loňském roce poslankyně využila svůj kanál i k propagaci strany ve volbách do Poslanecké sněmovny. Na publikovaných příspěvcích Zuzany Roithové je vidět, že fanoušky zajímají a že jejich zpětná vazba je poměrně vysoká – o to více je škoda, že paní poslankyně svou stránku intenzivněji nevyužívá.

Zářivá kometa Miloslava Ransdorfa a aktuální profil Kohlíčka

Jaromír Kohlíček KSČM

Počet fanoušků 238, Mluví o tom 48. První ze dvou zástupců KSČM v tomto hodnocení pronikl na Facebook poměrně úspěšně. Stránka Jaromíra Kohlíčka je plná aktuálního a pravidelně přidávaného obsahu, kterému dominují jak fotografie z událostí, tak mediální a další výstupy.

Na stránce najdeme také grafiky ze stranické centrály. Nevýhodou stránky poslance Kohlíčka je nízký počet fanoušků, který zabraňuje jak nějaké obsáhlejší diskuzi, tak šíření obsahu. Jako chybu vidíme ale především nevhodnou cover fotografii, která je neostrá a má špatný rozměr.

Miloslav Ransdorf (KSČM)

Počet fanoušků 3 084, Mluví o tom 2 193. Druhý ze zástupců europoslanců KSČM v tomto hodnocení Miloslav Ransdorf se může pochlubit stránkou, která se kromě poměrně vysokého počtu fanoušků vyznačuje nejvyšším výkonem v metrice „Mluví o tom“, což je počet interakcí fanoušků vůči obsahu stránky.

To všechno i přes to, že stránka reálně existuje jen něco málo přes měsíc a u příspěvků, které jsou v naprosté většině tvořeny odkazy na webové stránky europoslance, nenajdeme jedinou interakci fanoušků. Jako cover fotografie stránky je použita fotografie z kampaně.

Edvard Kožušník vládne českým europoslancům, Zahradil používá špatný kanál

Milan Cabrnoch (ODS)

Počet fanoušků 245, Mluví o tom 1Stránka poslance za ODS Cabrnocha zeje prázdnotou a poslední příspěvek je více než rok starý. I před touto dobou byla komunikace na stránce spíše nárazová a za většinou pouze za používání sdílení odkazů. Cover fotografie se nese v konzervativním duchu a svůj účel v tomto případě plní.

Edvard Kožušník (ODS)

Počet fanoušků 10 626, Mluví o tom 429. Jeden z poslanců ODS Edvard Kožušník se může chlubit skutečností, že má jeho stránka suverénně nejvíce fanoušků oproti ostatním porovnávaným stránkám českých europoslanců. Poslanec Kožušník na svou stránku přispívá i několikrát denně, stejně jako jeho kolegové komunikuje to, kde se právě nachází a co dělá.

Nechybí ale ani náhled do zákulisí aktuální kampaně nebo dokumentace jeho outdoorové kampaně. Snad jako jediný europoslanec ale také používá svou stránku jako komunikační platformu se sítí svých podporovatelů a při publikování fotografií používá instagramové a další šablony a efekty.

Cover fotografie je aktuální a zajímavá, za zmínku stojí také skutečnost, že graficky ladí s profilovou fotkou stránky, což je taky mezi porovnávanými stránkami ojedinělý úkaz.

Ivo Strejček (ODS)

Počet fanoušků 273. Hodnocení stránky poslance ODS Iva Strejčka bude poměrně rychlé – chybějící cover a profilová fotografie, absence informací o poslanci a poslední příspěvek z dubna loňského roku. Takto se komunikace na sociálních sítích rozhodně nedělá a než mít stránku takovou, možná je lepší nemít žádnou.

Evžen Tošenovský (ODS)

Počet fanoušků 255Stránku možná černého koně kandidátky ODS do EP limituje nízký počet fanoušků, jinak jí ovšem není moc co vytknout. V době kampaně pravidelná komunikace obsahuje fotografie z akcí současného poslance, zaměřuje se také na zdůrazňování aspektů outdoorové kampaně.

Snad jako jediný z porovnávaných politiků ovšem Evžen Tošenovský přispívá (i když v malém množství) na svou stránku svými osobními názory na aktuální dění. Co se týče cover fotografie, tu řadíme v rámci všech pozorovaných k těm zdařilejším, na bílém pozadí vyniká postava europoslance a volební claim.

Oldřich Vlasák (ODS)

Počet fanoušků 1 121, Mluví o tom 133. Další z europoslanců ODS a další povedená prezentace na Facebooku. Vedle obligátních fotografií z kampaně se Oldřich Vlasák svým fanouškům prezentuje také v „lidštějším“ stylu, a to například buď jako sportovec nebo jako spokojený dědeček.

Kritikou kanálu může být jako i ve většině předešlých případů absence diskuzních témat a tedy pouze jednosměrná komunikace společně s absencí zajímavých infografik nebo informací z prostředí EP, kterých musí mít Oldřich Vlasák jako místopředseda EP celou řadu. Pochvalu si poslanec ODS naopak zaslouží za svou velmi graficky povedenou cover fotografii.

Jan Zahradil – oficiální stránka lídra ODS pro volby do EP (ODS)

Počet fanoušků 470Asi každý, kdo se častěji pohybuje na sociální sítí Facebook, již narazil na osobní profil europoslance Jana Zahradila a jeho nejen bezprostřední a obsáhlé diskuze se svými fanoušky či odpůrci. My se v tomto článku ovšem zaměřuje pouze na facebookové stránky, a v tomto případě hodnocení pro Jana Zahradila příliš pozitivně nevyzní.

Jedinou stránkou je (a poslední příspěvek z ledna 2011 tomu napovídá) volební stránka pro minulé volby v roce 2009 a sám Jan Zahradil v posledním příspěvku upozorňuje, že veškerou „facebookovou“ aktivitu přesměrovává pouze na svůj soukromý profil. Z tohoto důvodu tedy stránku Jana Zahradila nehodnotíme.

Stejné podmínky, jiné výsledky

Kvalita obsahu facebookových stránek a úroveň komunikace současných českých europoslanců na nich se značně liší. Za vítěze můžeme prohlásit Edvarda Kožušníka, který svou stránku spravuje na vysoké úrovni a to je znát mimo jiné na počtu fanoušků této stránky. V závěsu jsou Pavel Poc, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák nebo Vojtěch Mynář. Z komunikace těchto čtyř pánů by se mohli ostatní europoslanci a nejen oni bez problému inspirovat.

Na druhou stranu najdeme velmi zanedbané profily, zmiňme například Ivo Strejčka nebo Zuzanu Roithovou, u které promarněný potenciál mrzí nejvíce.

Zvláštní kapitolou je stránka Miloslava Ransdorfa, která sice za několik pár týdnů dokázala vygenerovat více než tři tisíce fanoušků, nepřichází od nich na druhou stranu žádná zpětná interakce na publikované příspěvky.

Čeští europoslanci se na Facebooku pohybují celkem obstojně, nicméně stále je u nich prostor pro další rozvoj a vylepšení. Jak pojmout sociální sítě nově zvolení europoslanci? To se dozvíme již za pár týdnů.

Autorem textu je externí spolupracovník IPM Vítězslav Klement