Sociální sítě na začátku evropských kampaní? Strany spí

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Sociálními sítěmi v České republice v minulém týdnu otřásala situace na Ukrajině, výročí vstupu země do NATO a pohřešované indonéské letadlo. Tato témata řešily i politické strany. Naopak nadcházející volby do Evropského parlamentu je podle všeho ještě příliš nezajímají.

[fb_button]

Facebook jako vlajková loď

Když si shrneme dění na facebookových stránkách českých stran, co do počtu fanoušků jim jasně stále dominuje TOP 09 (85 278 fanoušků). Na dalším místě se umístilo hnutí ANO (68 169 fanoušků) a Česká pirátská strana (54 243 fanoušků).

Zajímavostí bezesporu je, že všechny tyto tři strany s nejvíce fanoušky v minulém týdnu o fanoušky přicházely, dohromady celkem o 74 fanoušků. Fanouškovská základna naopak rostla Straně svobodných občanů (+ 182 fanoušků) a ČSSD (+73 fanoušků).

Nejméně fanoušků ze sledovaných stran registruje na své stránce KSČM (2 433), ovšem jejich počet za minulý týden vzrostl o 17 uživatelů.

Sledované politické strany za posledních sedm dní na svých facebookových stránkách publikovaly celkem 118 příspěvků, a nejaktivnější bylo hnutí ANO (26 příspěvků). To se také může chlubit nejúspěšnějším příspěvkem ze všech, které byly minulý týden publikovány – minimálně z pohledu interakce fanoušků. Příspěvek ze soboty 15. března, který se týkal rozhovoru s Andrejem Babišem v MF DNES, zaznamenal celkem 515 interakcí, přičemž nejvíce (367) bylo hodnocení likes.

O další čtyři místa v TOP5 nejúspěšnějších příspěvků se podělila Česká pirátská strana, Zelení, TOP 09 a opět hnutí ANO.

Propad interakce u TOP09 a aktivní ANO

Facebooková stránka TOP 09 zaznamenala v minulém týdnu největší mezi-týdenního propad interakce ze strany fanoušků napříč všemi sledovanými stránkami stran. Oproti předchozímu týdnu se míra interakce fanoušků propadla o 76 %.

Sociální tým TOP09 v posledních sedmi dnech komunikoval střídmě – pouze tři odkazové příspěvky, které se týkaly vstupu Česka do NATO a situace na Ukrajině.

Hnutí ANO dále ukazuje, že je jí prostředí Facebooku blízké. V posledním týdnu publikovalo ze všech sledovaných stran nejvíce příspěvků (26). Na druhou stranu si stránka ANO také v celkovém počtu fanoušků v mezitýdenním srovnání pohoršila, stejně tak poklesla i míra interakce (o 36 %).

Správci stránky hnutí ANO komunikují na svém profilu na rozdíl od TOPO09 pestrý mix příspěvků. Nezapomínají kromě odkazů i na obrázkové a textové příspěvky. Stránka nekomunikovala a nekomentovala světové nebo české události, zaměřila se naopak na informování o mediálních a dalších výstupech představitelů hnutí. Nejúspěšnějším příspěvkem (a zároveň ze všech sledovaných stran) se stal ten ze soboty 15. března, který obsahoval naskenovaný článek z MF DNES.

Piráti znají své fanoušky, berani posilují

Kdybychom hledali v minulém týdnu programově nejnabitější stránku, jistě bychom skončili u stránky České pirátské strany. Ta v posledních sedmi dnech publikovala 16 převážně odkazových příspěvků, přičemž ty nejúspěšnější se týkaly nosným témat pirátů typu legalizace marihuany, autorských práv nebo situace ohledně využívání graffiti.

Stránce Strany svobodných občanů v posledním týdnu nejvíce narostl počet fanoušků. Co se týče interakce fanoušků, zajímavostí bezesporu je, že ta byla nejvyšší v pondělí a od té doby postupně klesala. Strana na svém kanálu také publikovala pouze šest příspěvků, což je jeden z nejnižších počtů ze všech sledovaných stran.

Tyto příspěvky se týkaly především hospodářských otázek a Evropské unie, ten nejúspěšnější z úterý se týkal rozhovoru s předsedou strany Petrem Machem.

ODS nabírá dech, ostatní skomírají

Minimálně na základě statistik komunikace na stránce ODS se zdá, že se strana postupně odráží ode dne. Stránka ODS na Facebooku totiž zaznamenala v minulém týdnu největší nárůst interakce jejích fanoušků (o 51 %).

Tento nárůst vygenerovalo pouze 7 publikovaných příspěvků, což je úctyhodný úspěch. Je ovšem otázkou, jak do této statistiky promluvila placená podpora příspěvků.

Tyto příspěvky se týkaly vstupu Česka do NATO a hlavně věčného tématu ODS, odporu k přijetí eura, kterému strana věnovala polovinu příspěvků. Ten nejúspěšnější ze čtvrtka 13. března se týkal videorozhovoru s Petrem Robejškem právě o euru.

Další stránkou, kde razantně mezi týdny pokleslo zapojení fanoušků, byl profil Hnutí Úsvit (o 50 %). Správci této stránky byli v posledním týdnu poměrně aktivní, když svým fanouškům publikovali celkem 17 příspěvků. Jejich obsah se ani tak netýkal programu a nosných tezí hnutí, jako spíše mimopolitických aktivit a situace na Krymu, který se dočkal největšího ohlasu.

Strana zelených v posledním týdnu na Facebooku příliš nedominovala, utopila se v komunikační šedi ostatních stran. I když celkový počet fanoušků v týdnu mírně narostl, interakce naopak s každým dalším dnem klesala a komunikované příspěvky se kromě třídění odpadu věnovaly spíše neprogramovým věcem. Největší ohlas získal u fanoušků příspěvek s návrhem, jak zabránit plýtvání potravinami v obchodních řetězcích.

Zemanovci to zabalili, a nejen na Facebooku

Po debaklu strany v podzimních parlamentních volbách o straně prakticky není slyšet a komunikace ne nekoná ani na sociálních sítích. Za minulý měsíc neproběhla na facebookové stránce Strany práv občanů jakákoliv komunikační aktivita. Zajímavostí ovšem je, že i přes nulovou komunikaci stránce v posledním týdnu přibylo 16 fanoušků.

ČSSD patří co do počtu fanoušků ze všech sledovaných stran až na samý chvost, jejich nárůst v počtu 73 fanoušků za poslední týden je ale druhý nejvyšší ze všech stran. Stejně tak o 12 % narostla mezi týdenní interakce fanoušků, to když strana na svém profilu publikovala 14 příspěvků.

Nejvíce z nich zaujal fanoušky obrázkový příspěvek z minulé středy s programovými prioritami ministra Jiřího Dienstbiera.

U KDU-ČSL vše při starém

U stránky KDU-ČSL se prakticky nezměnil jak počet fanoušků, tak jejich aktivita. Z celkem 10 publikovaných příspěvků dosáhl největšího úspěchu ten úterní v podobě PR článku o ministru zemědělství.

Stránka Komunistické strany Čech a Moravy má na Facebooku ze všech analyzovaných stran nejméně fanoušků, ač se tento počet v minulém týdnu nepatrně zvýšil. Komunikace strany je oproti ostatním stranám značně minimalistická s absencí obrázkových příspěvků, strana navíc obsáhlejší prohlášení komunikuje přímo v rámci textových příspěvků.

Nejoblíbenějším příspěvkem je vyjádření Vojtěcha Filipa k jaderné elektrárně Temelín, ovšem i interakce fanoušků je oproti ostatním pozorovaným stranám zanedbatelná.

Twitter ve vedlejší roli

Co se týče rozložení sil na sociální síti Twitter, nejvíce followerů zde odebírá novinky kanálů stran TOP 09 (5 916),  ODS (4 133), SSO (3 680), SZ (3 231), Pirátů (3 190), ČSSD (2 211) a KDU-ČSL (1 192). Ostatní strany jsou v tomto ohledu na Twitteru marginální.

Pokud se na strany zaměříme z hlediska aktuální komunikace, tak za poslední týden na Twitter žádný nový příspěvek nepřidaly ČSSD, SPOZ a Hnutí Úsvit.

Naopak nejaktivnější byli na Twitter v posledním týdnu Piráti (14 příspěvků) následováni ODS (13 příspěvků) a KSČM (9 příspěvků).

Spoluautor: Vítězslav Klement

Komentář IPM

Evropské volby strany moc nezajímají. Alespoň to by se mohlo zdát z jejich celkové aktivity na sociálních sítích. Do voleb sice zbývají ještě dva měsíce, ale kampaně už oficiálně běží. Evropské volby ale podle všeho nezajímají ani voliče – ti je zcela jednoznačně umístili až na chvost seznamu.

Jako vždy to strany budou mít ve volbách do Evropského parlamentu různě obtížné. Největší problém bude k urnám dotlačit (s výjimkou komunistů) levicové voliče a často méně zainteresovanou nižší třídu. Proto se pravděpodobně dočkáme opětovného vytahování témat, která s EP souvisí jen pramálo.

Že se vyplácí dlouhodobá intenzivní komunikace, všem jasně dokazuje ANO, které ani po úspěchu ve volbách nepolevilo a dál aktivně komunikuje. Výsledkem je to, že zatímco ostatní strany nudí prohlášeními, o ANO všichni ví, že její ministři „skutečně makají“ a kolik už ušetřili milionů. Až to ANO bude potřebovat, bude mít publikum k dispozici. Ostatní strany své fanoušky musí teprve probudit.