Sociální sítě: Facebooku dominují evropské volby, ČSSD ožila, komunisté tápou

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Hádky v rámci vládní koalice, problémy na Ukrajině, volby v Maďarsku a zrušení tendru na dostavbu Temelína. Tím vším žily sociální sítě v Česku. Na dveře také klepou Evropské volby a strany toto téma důsledně komunikují. Čím žily české politické strany na jejich sociálních sítích a jak si vedou – tím se budeme zabývat v tomto článku.

[fb_button]

Facebook

I v novém týdnu platí, že nejvíce fanoušků mají na svých facebookových stránkách TOP 09, hnutí ANO a Piráti. Nejméně fanoušky stále disponuje stránka KSČM, nejvíce jich potom v posledním týdnu přibylo Hnutí Úsvit (225) a ČSSD (162).

Naopak stránky TOP 09 a Zelených v součtu za minulý týden o fanoušky přišly (v řádu jednotek). V posledních 7 dnech opět nejvíce příspěvků směrem ke svým fanouškům publikovalo hnutí ANO (53), nejméně potom SPOZ, když tato strana v minulém týdnu na své stránce nic nového nekomunikovala.

Největší interakce ze strany fanoušků se potom opět dočkalo hnutí ANO (7036 likes, 1798 komentářů a 453 sdílení), následované Hnutím Úsvit (4524 likes, 853 komentář a 394 sdílení). V relativním vyjádření ovšem interakce v mezitýdenním srovnání nejvíce vzrostla  ČSSD (+43%), největší úbytek reakcí fanoušků potom zaznamenala KDU-ČSL (-117%). Ze sledovaných stran interakce poklesla ještě KSČM a Zeleným.

ebook-in-post

Nejúspěšnějším příspěvkem v rámci všech stran z hlediska interakce fanoušků se stal post hnutí ANO o úspěchu předsedy Babiše (717 likes, 206 komentářů a 75 sdílení) . Mezi TOP 5 příspěvky týdne najdeme ještě jeden příspěvek hnutí ANO (důvěra obyvatel v Andreje Babiše), jeden příspěvek Pirátů (volební inzerát z časopisu) a dva příspěvky Svobodných (kritika nařízení EU obecně a sdílení odkazu o evropských nařízeních)

Sociální sítě: Vítězem týdne ČSSD

Největší česká levicová strana ČSSD začiná také konečně na Facebooku správně komunikovat. Důkazem toho je jednak již zmíněný největší nárůst interakce jejich fanoušků vzhledem k ostatním sledovaným stranám, jednak také další aspekty, jako je například jednotná podoba obrázkových postů. ČSSD si také jako první výrazněji rýpla do konkurence, když pomocí infografiky poukazuje na slib hnutí ANO o zrušení roamingu, který je již zrušen.

Evropské volby základem komunikace

Volby do Evropského parlamentu jsou středobodem komunikace stran. TOP 09 svým fanouškům posílá velké množství pozvánek na regionální setkání se stranickými kandidáty a publikuje také odkazy na tematické články jak obecně na internetu, tak na stranickém webu. Zveřejněná infografika strany se týká faktu, kolik bude stát zrušení zdravotnických poplatků a co jiného by se za vynaložené prostředky dalo pořídit.

Prakticky stejným obsahem se potom vyznačuje profil hnutí ANO, a to včetně publikované infografiky, v tomto případě s tématem volebních preferencí a velikosti státního dluhu.

Na rozdíl od TOP 09 nebo dalších stran, hnutí ANO na Facebooku publikuje také fotogalerie z akcí uplynulých. „Evropský“ obsah dalších stranických profilů se oproti výše zmíněných příliš neliší, odchylkou u Svobodných je pouze videopředstavení kandidátů.

KDU-ČSL potom vedle volebních výstupů pokračuje v projektu Český zájem – tento vydefinovali jako problematiku nezaměstnanosti jak v České republice, tak v Evropě.

Získání pozornosti pomocí petic

Dvě politické strany si jako prostředek volební kampaně vybraly vyhlášení veřejné petice, kterou komunikují i na svých facebookových kanálech. V případě ODS se jedná o petici za zachování české koruny, v případě Hnutí Úsvit potom petice za zpřísnění imigrační politiky EU. ODS navíc využila svůj kanál k představení volebního programu, objevila se na něm taktéž infografika, a to s tématem energetiky.

Některé strany sílu Facebooku stále nechápou.

Dvě české polické strany potom stále nerozumí podstatě komunikace na sociálních sítích a jejich významu pro tvorbu značky strany. Kanál strany SPOZ, ač mu fanoušci stále přibývají, prakticky vůbec nekomunikuje. Kanál KSČM se potom zaměřuje na pouhopouhé sdílení článků z Haló novin a publikace obsáhlých vyjádření strany prostřednictvím textových příspěvků, což jde absolutně proti logice sociální sítě Facebook.

Twitter

Podívejme se nyní, jak se komunikace evropských voleb promítla do kanálů stran na sociální síti Twitter. Na pořadí počtu odběratelů se za minulý týden nic nezměnilo, stále vede profil TOP 09, následovaný ODS a Svobodnými.

Nejvíce příspěvků, tedy tzv. „tweetů“, publikoval kanál Pirátů (14), Zelených a KDU-ČSL (po 8). Za sledované období na svém Twitter účtu vůbec nekomunikovaly strany ČSSD, SPOZ a hnutí ANO s Hnutím Úsvit.

Zaměřeno na: Cover fotografie facebookových stránek

Jednou z funkcionalit facebookých stránek je možnost nastavení si tzv. „úvodní“ fotografie, tedy obrázku, který se nachází v záhlaví stránky a svým obsahem stránku charakterizuje.

V současnosti při žhavé kampani stran do Evropského parlamentu by bylo příhodné toto téma komunikovat i v rámci cover fotografie. Na stránkách kterých subjetků tuto skutečnost opravdu najdeme?

„Evropskou“ cover fotografii překvapivě nenajdeme na profilech všech stran, ale pouze u TOP 09, hnutí ANO, Pirátů, ODS, Hnutí Úsvit a Zelených. Naopak u Svobodných, SPOZ, ČSSD a KDU-ČSL se cover fotografie voleb do EP netýkají.

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Politické strany pokračují v nastoleném trendu – ti úspěšnější jsou dále úspěšní, a ti co tápali minule, si nejsou jistí ani nyní. Výjimkou je KDU-ČSL, která na chvíli ukázala, že také dokáže nabídnout zajímavý obsah, ale pak se opět propadla. ČSSD naopak ožila.

Nejúspěšnější příspěvky opět dokázalo vyrobit ANO. Nově ale zabodovali také proevropští Piráti a naopak silně antievropští Svobodní, pro které jsou evropské volby vodou na mlýn. Tentokrát to vyšlo, ale občas se od Svobodných také dočkáme nepovedených pokusů.

Na Facebooku se opět objevila aplikace pro evropské volby, ve které můžete hlasovat pro svou oblíbenou stranu. Tuto možnost prozatím využilo přes tři tisíce uživatelů. Prozatím vedou Svobodní následovaní Piráty a Úsvitem.

Poměrně zajímavé je podívat se na to, jakým způsobem hlasují muži a ženy. V případě Svobodných asi není překvapení, že muži tvoří zhruba 2/3 všech hlasů. Zajímavější je to ale u Pirátů, kteří mají obě pohlaví téměř vyrovnané, což již příliš intuitivní není. Téměř opačný poměr než Svobodní má Strana zelených. Je ale poměrně zajímavé, že více žen než mužů hlasovalo také pro Úsvit, KDU-ČSL nebo Věci veřejné.

Do voleb nám zbývá ještě více než měsíc. Jedno je ale jisté již nyní – tento průzkum se realitě ani nepřiblíží.