Sociální sítě: strany se na Facebooku vystřílely

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Spory o služební zákon, tahanice v koalici, sbližování vícepremiéra Babiše s prezidentem Zemanem, příchod Velikonoc a samozřejmě situace na Ukrajině. To byla témata, která rezonovala sociálními sítěmi v České republice. Jak si s těmito i dalšími tématy poradily české politické strany, na to se podíváme v tomto aktuálním shrnutí.

[fb_button]

Facebook

Zaměříme-li se na pořadí stran co do počtu fanoušků na jejich stránkách na Facebooku, zde k žádné výrazné změně nedošlo. Stále platí, že nejvíce fanoušky disponuje kanál TOP 09 (85 269) a dále ANO (68 477) a Pirátů (54 452). Nic se nezměnilo ani na opačné straně pořadí, nejméně fanoušků má stále profil KSČM (2 485).

ebook-in-post

Co se týče mezitýdenní změny počtu fanoušků, nejvíce jich přibylo hnutím ANO (+171) a Úsvit (+111). Naopak jedinou stranou, která v minulém týdnu zaznamenala úbytek fanoušků, je ODS (-16).

Za posledních 7 dní nejvíce příspěvků směrem ke svým fanouškům publikovala stránka Hnutí Úsvit (51), Pirátů (29) a hnutí ANO (23). Hnutí ANO naopak dominovalo co do objemu interakcí s příspěvky ze strany svých fanoušků (5 987). Obecně ale interakce oproti minulému týdnu na stránkách českých politických subjektů poklesla, nejvíce potom v případě TOP 09 (-155 %). Jedinými dvěma stranami, u kterých došlo ke zvýšení interakce, byly ODS (+17 %) a Zelení (+12 %).

Post by ANO.

Dva úplně nejúspěšnější příspěvky z hlediska interaktivity patřily v minulém týdnu hnutí ANO. Týkaly se v obou případech Andreje Babiše – v prvním případě sdílení jeho vyjádření z médií (1 290 likes, 164 komentářů a 149 sdílení), ve druhém potom jeho dalšího mediálního vyjádření ( 670 likes, 113 komentářů a 62 sdílení). Do TOP 5 příspěvků minulého týdne se dostaly ještě příspěvek ČSSD o omezení exekutorů (554 likes, 99 komentářů a 192 sdílení) a dva příspěvky Svobodnýchrozhovor s předsedou Petrem Machem (485 likes, 210 komentářů a 113 sdílení) a snaha o eurokritický mem (589 likes, 18 komentářů a 88 sdílení).

ČSSD opět vítězí

Již druhý týden po sobě vyhlašujeme komunikaci ČSSD na sociální síti Facebook jako za tu nejzdařilejší. Socialisté nejen že pokračují ve velmi povedeném jednotném grafickém stylu obrázkových příspěvků, ale vhodně do své komunikace zapojují jak již splněné volební sliby, tak aspekty volebního programu pro volby do EP.  Zajímavým zpestřením komunikace byl také virální příspěvek s tématem „Jsem sociální demokrat, protože…“.

Sociální sítě: Sdílím, sdílíš, sdílíme

Některé strany se v minulosti patrně vystřílely ze zajímavého obsahu a v posledním týdnu se omezily na pouhé sdílení buď odkazů na články, nebo na příspěvky jejich členů. Zmínit můžeme stránku TOP 09, která ve velké míře pouze sdílela příspěvky pánů Kalouska, Hudečka či Schwarzenberga, nebo hnutí ANO, které se kromě komunikace vývoje preferencí a fotek z akcí Pavla Teličky jako lídra blížících se voleb, omezila taktéž pouze na sdílení obsahu z jiných zdrojů.

Třetím případem jsou Piráti, kteří se ještě navíc zaměřili na sdílení článků sice s „pirátskými“ tématy, ale bez důrazu na členy strany. I na této stránce ale najdeme například fotogalerii z volební kampaně.

Volby se blíží!

Na kanálech dalších stran ovšem dál zuří volební kampaň. ODS například zásobuje své fanoušky dalšími infografikami o tom, kolik „nás ten Brusel stojí“ , a o vývoji deficitu veřejných financí , komunikuje samozřejmě svého předsedu Fialu a jako jediná strana prozatím využila ke komunikaci výsledky právě se objevujících analýz práce českých europoslanců.

Hnutí Úsvit se potom pro změnu jako jedna z mála stran věnuje podrobnému představování svých kandidátů do EP, Zelení se vydali cestou útoku na současného europoslance Ransdorfa.

Na stránce Svobodných se objevují asi v největší míře právě kampaňová témata, včetně fotografií z kampaně. Lidovci v minulém týdnu dohnali své konkurenty a i oni si na své stránce nastavili volební cover fotografii. Zároveň byla KDU-ČSL jedinou stranou, která svým fanouškům přála příjemné prožití Velikonoc.

Haló, tady Facebook

V závěru textu se zastavme u stran, které prakticky vůbec nevyužívají možnosti a potenciálu komunikace na Facebooku – stejně jako v minulých týdnech se jedná o KSČM a SPOZ. Komunisté v minulém týdnu publikovali pouze dva příspěvky – standardní odkaz na článek z Haló novin a poté pokus o infografiku volebního programu, který ovšem připomíná grafiku 90. let minulého století.

Strana SPOZ, ač jí paradoxně fanoušci na Facebooku neustále přibývají, svůj profil prakticky nevyužívá a v posledních 7 dnech se zmohla na pouhé nasdílení jednoho článkového odkazu.

Twitter

Souběžně s Facebookem komunikovaly strany také na sociální síti Twitter. Nejvíce tweetů na svém kanálu za posledních 7 dní publikovala KSČM (13) a Piráti (12), hnutí ANO, Úsvit a SPOZ v tomto období na Twitteru nekomunikovaly.

Nejvíce interakcí se dočkal kanál Svobodných (56) a Pirátů (20), i přes vysoký počet tweetů naopak KSČM zaznamenala pouze jedinou interakci. Na pořadí stran dle počtu odběratelů se stále nic nezměnilo – vede TOP 09 (6 120) v závěsu s ODS (4 279) a Svobodnými (3 714).

Zaměřeno na: Národnostní struktura fanoušků stránek politických subjektů na Facebooku

Indonésie, Filipíny, Mexiko, Kanada nebo řada evropských zemí – také z těchto destinací se rekrutují fanoušci stránek českých politických stran, které navíc primárně komunikují pouze v češtině. Které strany mají na svých profilech těchto zahraničních fanoušků nejvíce?

Procentuálním vyjádřením zjistíme, že nejvíce českých fanoušků mají na své stránky hnutí ANO (97,8 %), Hnutí Úsvit (97,7 %) a TOP 09 (96,3 %). Naopak nejméně českých fanoušků mají KSČM (79, 4 %) a pak především SPOZ (57,8). U SPOZ je tak bezmála polovina fanoušků stránky nečeských, když největší „národnostní menšinou“ v rámci fanoušků jsou Turci (10 %).

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Některé strany zostra najely do kampaňového tempa, ale možná start příliš přepálily a tempo nebyly schopny udržet. Měsíc před volbami tak Facebook patřil zejména sdílení odkazů. Třeba si ale tradiční premianti jen dali na chvíli oddych, aby se připravili na horkou část kampaně.

Opět musíme vyzdvihnout komunikaci ČSSD. Jednotný grafický styl straně sluší a potvrzuje zlaté Facebookové pravidlo – co můžeš, řekni obrázkem.

V závěru jsme se podívali na to, kdo ve skutečnosti fandí českým stranám. Co bychom doporučili SPOZ, kdybychom měli za úkol nastartovat její komunikaci na Facebooku? Opustit loď a začít znovu. Levní, ale neaktivní fanoušci z minulých let nyní zabíjejí nejednu stránku komerčních subjektů a dokonce i českých stran. O tom, jak levní zahraniční fanoušci škodí vaší politické straně, se dočtete i v našem ebooku v kapitole o sociálních sítích. Zdarma.