Sociální sítě 3 týdny před volbami: ANO dominuje v číslech, někteří zaspali

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Ukrajinskou krizí, ale také výročím členství ČR v Evropské unii,  vyjádřením ministra Zaorálka vůči Tibetu nebo skonáním zpěvačky Bartošové žily v posledním týdnu sociální sítě v Česku. Reflektovaly nějak tyto události na svých sociálních kanálech české politické strany? To se dozvíte v našem pravidelném shrnutí.

[fb_button]

Facebook

Na pořadí stránek politických subjektů dle počtu fanoušků se nic nemění – dominuje TOP 09 stíhaná hnutím ANO a Piráty. A právě hnutí ANO si v posledním týdnu připsalo nejvíc nových fanoušků (2 837). Ostatním sledovaným stranám fanoušci také narostli, nejméně potom ODS a Straně práv občanů (2).

Premianty v počtu publikovaných příspěvků byly hnutí ANO (49) a Úsvit (47), nejméně komunikovala ODS a KSČM (6). Hnutí ANO ovládá také statistiku interakcí fanoušků, v posledních 7 dnech jsme zaznamenali hned 10 395 interakcí. Nejméně úspěšná z pohledu zpětné vazby svých fanoušků byla KSČM (135).

ebook-in-post

Absolutně nejúspěšnější příspěvek týdne mají „na svědomí“ Piráti, o další čtyři místa v TOP 5 se podělily 2x hnutí ANO, ČSSD a Hnutí Úsvit.

Obsahu vévodí fotky z akcí, pomohl i 1. Máj

V záplavě publikovaných příspěvků se v souvislosti s horkou kampaní pro volby do EP nejčastěji objevují fotografie a videa z různých akcí, setkání s voliči a dalších příležitostí. Tuto tématiku komunikovala například TOP 09, ANO, Svobodní nebo Úsvit.

Za originální můžeme naopak považovat počiny Zelených (zahájení kampaně Euromiliardy), Svobodných, kteří jako jediná strana provozuje v rámci kampaně svůj e-shop, a Pirátů, kteří zorganizovali během kampaně rozsáhlou soutěž pro své voliče a podporovatele.

Hnutí ANO potom jako jediné reagovalo na vydanou studii o „nasazení“ současných českých poslanců v Evropském parlamentu, komunikovalo také video se sdělením, co vyslanci tohoto hnutí hodlají v EP v případě zvolení dělat.

Videopříspěvek bylo možné najít také na stránce ODS (která jinak tentokrát v komunikaci zrovna nevynikala), konkrétně rozhovor s Petrem Robejškem o budoucnosti eura a eurozóny. ODS také sdílela infografiku, tenrokráte na téma „Růst byrokracie v Unii“.

Kampaň se nekoná

I měsíc před volbami ovšem najdeme strany, které tuto skutečnost na svých facebookových stránkách příliš nereflektují. To se přímo netýká ČSSD, která sice své fanoušky zásobuje pohlednými a přehlednými grafikami ( Chceme hrát v Evropě první ligu nebo Patříme do jednoho kruhu). Na druhou stranu, v rámci komunikace nenajdeme jediné představení kandidátů strany, jedinou dokumentaci volebních akcí nebo dalších aspektů probíhající kampaně.

Minimum podobného obsahu najdeme také na stránce KDU-ČSL (video s kandidátkou budiž výjimkou), stejná situace panuje také v případě KSČM, která se orientovala pouze na komunikaci oslav prvního máje.

ZAMĚŘENO NA: Oslavy vstupu do Evropské unie

V minulém týdnu uběhlo přesně 10 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Názory na tento krok i samotné další směřování Unie se samozřejmě různí, nás ale zajímalo, jestli zohlednily české politické strany tuto skutečnost na svých facebookých kanálech.

Ze všech devíti sledovaných stran se tomuto tématu v minulém týdnu věnovala pouze TOP 09 a Zelení.

Twitter

Z hlediska počtu odběratelů se na Twitteru nejlépe daří TOP 09 (6 197), ODS (4 358) a Svobodným (3 742).

Nejvíce příspěvků potom svým odběratelům naservírovali Piráti (24), Svobodní (14) a KSČM (12). Z hlediska interakce byly na Twitteru nejúspěšnější Svobodní (49 retweets a 57 favorites) společně s Piráty (35 retweets a 39 favorites) a ČSSD (18 retweets a 36 favorites).

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Facebook již delší dobu rapidně snižuje organický dosah příspěvků a tak si strany opravdu musejí dávat pozor na to, co sdílí. Není výjimkou, že stránka s 30 tisíci fanoušky vyprodukuje příspěvek, který získá pouze devět lajků. To ale neplatí pro vysoce angažované komunity jako mají Svobodní, pro které jsou evropské volby vodou na mlýn, Úsvit, který žije z pocitu ohrožení, nebo Zelení. Nesmíme také zapomínat na (dnes již) goliáše ANO. Tyto stránky dokáží od svých fanoušků pravidelně získávat stovky lajků, desítky komentářů a sdílení.

Relevantní obsah je prostě to nejdůležitější, na co by se stránky partají měly zaměřit. Pokud tedy nemají zbytečných pár desítek dolarů na podporu každého jednoho příspěvku.

Pro některé uživatele se tak mohlo zdát, že strany v minulém týdnu usnuly – jejich příspěvky jednoduše nebyly vidět. Ale nemusí tomu tak být. Důkazem jsou volební spoty, které včera hromadně zaplavily internet. Určitě se jim budeme brzy věnovat.