Sociální sítě: internetu vládly volební selfie

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Selfie opět vládly Facebooku. Tentokrát se politici zvěčňovali u volebních uren. Podívali jsme se i do zákulisí kampaní a opět nás zaplavily fotogalerie z mítinků. V posledních dnech před volbami se české politické strany snažily dohnat zameškané a získat voliče na svou stranu. Sociální sítě jely na plné obrátky.

[fb_button]

Facebook

V posledním týdnu před volbami získalo nejvíce fanoušků na Facebooku hnutí ANO (+4 420) a značně v této metrice dohání dosavadního dlouhodobého lídra TOP 09 (+ 2 804). Na celkovém pořadí se ale zatím nic nemění, TOP 09 v počtu fanoušků své facebookové stránky vede (91 967) před hnutím ANO (86 958) a Piráty (56 736). Nejméně fanoušků přibylo ODS (+9), jedinou stranou, která o fanoušky přišla, byla Strana práv občanů (-5).

ebook-in-post

Nejvíce příspěvků v posledním týdnu publikovalo hnutí ANO (98) s Piráty a Úsvitem (oba 58), nejméně potom KSČM (8).

Pokud se zaměříme na objem interakcí fanoušků stránek vůči jejich obsahu, této statistice dominuje za minulý týden hnutí ANO (27 728), společně s Piráty (17 669) a TOP 09 (12 317), naopak nejmenší interakce dosáhla stránka KSČM (216). Přepočteme-li opět objem interakce na počet publikovaných příspěvků, v této oblasti si nejlépe vedli Svobodní (437 interakcí na jeden příspěvek).

Post by ANO.

Když zůstaneme u interakce, úplně tím nejúspěšnějším příspěvkem z tohoto pohledu byl příspěvek hnutí ANO s tématem charitativní činnosti Andreje Babiše (9 091 interakcí). Další čtyří příspěvky z TOP 5 minulých sedmí dní vzešly z dílny Svobodných (video na téma přijetí eura – 1 813 interakcí), Pirátů (poděkování za účast ve volbách – 1 252 interakcí a jeden z volebních bannerů – 1 003 interakcí ) a opět hnutí ANO (fotografie Andreje Babiše u volební urny – 1 308 interakcí).

Volte nás a vyhrajte!

Dvě české strany se v minulém týdnu snažily přimět voliče k jejich volení vidinou vlastního prospěchu pro tyto voliče. Nepřímo na to šli Svobodní, kteří komunikovali sázkařký tiket s informací, kolik může člověk vyhrát, když si vsadí na zvolení předsedy Macha.

Hnutí ANO na to naopak šlo přímo a vyhlásilo soutěž pro své voliče, kteří se vyfotí u volební urny. Ti mohou následně vyhrát výlet do Evropského parlamentu ve Štrasburku.

U Svobodných stojí za zmínku také komunikace velmi úspěšného videa na téma přijetí eura, značného ohlasu se také dočkala fotogalerie z brněnského koncertu strany. Zajímavým konceptem zapojení voličů, který se objevil i u jiných stran, jsou fotografie občanů, kteří volili Svobodné.

Post by ANO.

Z dílny ANO ještě jednou zmiňme příspěvek s charitativní činností Andreje Babiše, který se stal nejúspěšnějším příspěvkem v minulém týdnu, nebo zajímavé ztvárnění boje proti trafikám.  

Strany nechaly nahlédnout do zákulisí kampaně

V rámci komunikace minulého týdne nechali některé strany lehce nahlédnout pod pokličku tvorby kampaně, šlo o TOP 09 a Hnutí Úsvit. V prvním případě se jednalo o fotografii z volebního štábu, v druhém případě potom o sestřih z natáčení videospotu jednoho kandidáta Úsvitu.

TOP 09 se také horlivě snažila přesvědčit voliče k účasti ve volbách, a to jak výzvou Karla Schwarzenberga, tak sdělením, že pouze lajkovat na Facebooku nestačí. Úsvit potom jako opravdu jeden z mála subjektů i nadále pokračoval v představování jednotlivých konkrétních kandidátů.

Obsahově zaujali také Zelení a ČSSD

V případě Zelených stojí z minulého týdne za zmínku dva kreativní koncepty – využití fenoménu “Oprásků” pro své volební téma a pak také poněkud kontroverzní grafika “Všichni Putinovi mužijakožto nepřátelé Evropy.

U ČSSD nás rozhodně zaujala fotokoláž, která zachycuje aspekty kampaně všech sociálně demokratických stran v Evropě, a pak také využítí číselné symboliky, když například čtyři dny před volbami byl představen kandidát číslo čtyři a podobně.

Cestou představování konkrétních kandidátů se vydali také Piráti, z jejich rukou zaujala také možnost vytvoření fotorámečku s tématem “Byl jsem volit Piráty”.

ODS se ještě na poslední chvíli snažila zaujmout komunikací projektu Petice pro korunu , Lidovci potom analogií jejich volebního čísla se známým filmovým robotem.

ZAMĚŘENO NA: Poděkování voličům

Minimálně posledního čtvrt roku usilují české strany o přízeň voličů ve volbách do Evropského parlamentu. V rámci naší pravidelné rubriky jsme se tentokrát zaměřili na skutečnost, jak a jestli vůbec svým voličům na sociálních sítích za jejich hlasy poděkovali.

Formou cover fotografie stránky bylo voličům poděkováno ze strany ČSSD, Svobodných, ANO a ODS.  Úsvit potom poděkování vyjádřil fotografií na zdí stránky, Zelení, Lidovci, Piráti a TOP 09 voličům poděkovali pouze textovým příspěvkem.

Jedinou sledovanou stranou, která voličům za jejich hlasy ve volbách nepoděkovala, byla KSČM.

TWITTER

Ve volebním týdnu se na počtu odběralů Twitter kanálů českých politických stran nic nezměnilo – pořadí stále dominuje TOP 09 (6 290), ODS (4 407) a Svobodní (3 842).

Nejvíce příspěvků směrem ke svým odběratelům vyslali Piráti (40), následovaní TOP 09 (23) a Svobodnými (20). Stejně tak Piráti dosáhli největší interakce (334), další v pořadí se umístili Svobodní (168) a TOP 09 (152).

SpoluautorVítězslav Klement

Zhodnocení IPM

A je po volbách. Už známe vítěze a poražené. A pro mnohé to dopadlo skutečně nečekaně. Celkově vyhrálo ANO, i když jen s těsným odstupem od opoziční TOP 09. Vítěz podzimních voleb, ČSSD, skončila až třetí. Spíše navzdory kampani uspěla i KSČM. Tradičně disciplinovaný elektorát podržel KDU-ČSL, europoslance má také ODS, ale úspěch to rozhodně nebyl.

Navzdory kreativní kampani a zápalu se opětovně nepodařilo uspět Zeleným, načež předseda Liška rezignoval. Piráti, kteří zůstali těsně pod 5 % hranicí, se obrátí na Ústavní soud, který jim může vyhovět a klauzuli pro volby do Evropského parlamentu skutečně zrušit. To by znamenalo o jednoho europoslance méně pro ČSSD a KDU-ČSL. Radovali by se naopak Piráti a Zelení. Třetí z malých stran, Svobodní, uspěli a do Bruselu vyšlou svého předsedu Petra Macha. Uvidíme, co to se stranou udělá.

Strany tentokrát na volbách prodělaly. Do kampaní investovaly povětšinou miliony korun, díky volební účasti se jim ale vrátí pouze část. A to již od pondělí strany pracují na komunálních a senátních kampaních. Není čas odpočívat, jede se dál.

[fb_button]