Sociální sítě 14 dní před volbami: agituje Babiš, ale i Havel a Dalajláma

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Nejaktivnější komunitu má stále hnutí ANO, Babišova selfie obletěla internet, Havel by fandil euru a ohromný statistický faul ODS. I tak vypadaly sociální sítě dva týdny před volbami. Přidaly se i oslavy výročí konce 2. světové války, spory uvnitř vládní koalice a začátek MS v ledním hokeji.

[fb_button]

Facebook

Na celkovém pořadí stran dle počtu fanoušků jejich stránek se sice stále nic nezměnilo (TOP 09 85 653, ANO 79 449, Piráti 55 106), vrcholící kampaň je ale znát na nárůstu fanoušků jednotlivých stránek. Nejvíce fanoušků v posledním týdnu přibylo hnutí ANO (+ 4 884) a Svobodným (+2 733). Nejmenší přírůstek potom z komunikujících stran zaznamenala ČSSD (+ 114).

Co se týče intenzity komunikace, dosavadní tahouny ANO (33) a Úsvit (35) v minulém týdnu předběhli Piráti (44). Nejméně potom komunikovala KSČM, který svým fanouškům naservírovala pouze 6 příspěvků.

ebook-in-post

Největšího počtu interakcí ze strany fanoušků se dočkalo hnutí ANO (18 425) v závěsu s Piráty (11 522). Pokud objem interakcí přepočteme na počet publikovaných příspěvků, vítězem této statistiky se stává hnutí ANO (558 interakcí na příspěvek) a TOP 09 (349 interakcí na příspěvek). Naopak nejhůře si v této metrice vede KSČM (22 interakcí na příspěvek).

Post by ANO.

Nejúspěšnější příspěvek týdne má na svědomí hnutí ANO v podobě “selfie” fotografie Andreje Babiše při letu z Bruselu (4 228 likes, 430 komentářů a 1 sdílení). V TOP 5 příspěvků ještě najdeme jeden příspěvek ANO o tom, kolik ministr Babiš ušetřil na ministerstvu financí (1 848 likes, 368 komentářů a 167 sdílení), dále video z fakty o EU z dílny Svobodných (876 likes, 234 komentářů a 743 sdílení) a dva příspěvky Pirátů – příspěvek o rasismu (1 203 likes, 99 komentářů a 484 sdílení) a výzva k interakci těch, kteří se chystají volit Piráty ve volbách (1 343 likes, 58 komentářů a 15 sdílení).

Babiš hvězdou sociálních sítí, Havel hlasuje pro euro

Za vítěze minulého týdne můžeme prohlásit komunikaci hnutí ANO. Vedle již zmíněné velmi úspěšné “selfie” fotografie Andreje Babiše a nepřeberného množství odkazů mohli fanoušci stránky spatřit také grafiku o tom, jak ministr Babiš šetří státní finance nebo již klasické fotografie z volebních akcí hnutí či debaty kandidátů.

TOP 09 naopak hojně pokračuje v publikování pozvánek na své volební akce, na její stránce najdeme taktéž videopodporu straně od herečky Pavlíny Filipovské. Za asi  nejkontroverznější příspěvek týdne můžeme označit ten, kde se TOP 09 ptá svých fanoušků, zda si myslí, že by byl Václav Havel pro přijetí eura v České republice.

S příspěvky se roztrhl pytel, ODS uráží inteligenci svých voličů

Piráti, Hnutí Úsvit, Zelení a ČSSD oproti minulým týdnům radikálně zvýšili počet svých publikovaných příspěvků.  Piráti zásobují své fanoušky množstvím odkazů, nechybí samozřejmě fotografie z akcí nebo pozvánky na ty budoucí.  Strana také zveřejňuje seriál obrázkových příspěvků, v rámci kterých se jednoduchým srovnáním vymezuje proti svým politickým konkurentům.

Hnutí Úsvit hojně pokračuje v publikaci výstupů předsedy Okamury, v minulém týdnu také představil svůj volební spot. Jako jediný subjekt Úsvit pokračuje v představování jednotlivých kandidátů do EP.  Zelení vedle množství fotografií “z terénu” jako jediná česká strana v kampani zdůrazňuje neutěšenou situaci na Ukrajině, do kampaně zapojila také Dalajlámu.

ODS v minulém týdnu pokračovala v publikaci videa ohledně možných úspor v Evropském parlamentu, v grafice se také zaměřila na kritiku nárůstu počtu zaměstnanců ve státní správě. Strana ovšem své fanoušky zarazila demagogickým příspěvkem s tématem srovnání růstu HDP eurozony a vybraných zemí světa, který byl slušně řečeno jedním velkým statistickým faulem.

ČSSD pokračuje ve své povedené grafice a jednotném stylu příspěvků, zmiňme například boj proti daňovým rájům nebo koláž fotografií z proběhlých akcí.  V minulém týdnu také ČSSD představila volební klip svého lídra Jana Kellera.

Lidovci a Svobodní stojí opodál

Lidovci a Svobodní pokračují v rozvážné komunikaci, když nezahlcují své fanoušky několika příspěvky denně. Z komunikace KDU-ČSL zmiňme změnu cover fotografie nebo fotografii ze zákulisí strany, což je v rámci pozorovaných stran taktéž vzácný úkaz.

Svobodní se ve své komunikaci zaměřili na publikaci videí (videomedailon předsedy Petra Macha nebo video na téma alternativy EU), pokračují také v komunikací svého seriálu Euronesmyslů.

ZAMĚŘENO NA: Den vítězství

Ve čtvrtek 8. května slavila prakticky celá Evropa Den vítězství, tedy den ukončení druhé světové války. V aktuální rubrice “Zaměřeno na” jsme se podívali, jak tento den na svých facebookových profilech reflektovaly české politické strany.

Z devíti sledovaných stran se o tomto významném dni zmínily jen čtyři z nichTOP 09 a ČSSD infografikou, ODS fotogalerií z pietní akce a KDU-ČSL obrázkovým postem.

Twitter

Co do počtu odběratelů jsou na Twitteru stále nejúspěšnější TOP 09 (6 228), ODS (4 370) a Svobodní (3 750). Nejvíce příspěvků v minulém týdnu zveřejnili Piráti (21) a ČSSD (17), nejméně potom ODS a KDU-ČSL (4). Z pohledu interakce se nejvíce dařilo Svobodným (174) a taktéž ČSSD (70) a Pirátům (62).

SpoluautorVítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Politické strany konečně se začátkem horké fáze kampaní ožily. Představily nové spoty a na sociálních sítích komunikují jako o život. Konkurenci stále drtí profesionálně řízená komunikace ANO, které dokáže fanoušky aktivně zapojit a pravděpodobně se také může opřít o zajímavý rozpočet. Že se ale „dá Facebook dělat“ i stylem od příznivců pro příznivce dokazují jak Piráti, tak Svobodní. A nevedou si vůbec špatně.

Obsah ničím nenahradíš, praví známé pravidlo a tak se není čemu divit, že jedna selfie nebo profesionálně provedené „vysvětlovací“ video zasáhne desítky tisíc potenciálních voličů. Stejně jako jeden týden převálcoval konkurenci Marian Jurečka se svými fotografiemi „ze zákulisí“, mohou podobně komunikovat i ostatní strany. Stačí jen nabídnout zajímavý postřeh a podat jej nečekanou formou.

A rada na závěr – sociální síť není dav vašich fanoušků na náměstí. Tam vám pravděpodobně projde kdejaký argumentační faul. Facebook i Twitter je plný reálných lidí, kteří mají možnost si cokoli ověřit během vteřin. Myslete na to a jednejte s nimi fér. Jinak ponesete následky.

[fb_button]