České sociální sítě v minulém týdnu opět žily Ukrajinou: Krym, sankce, dohoda s EU. Oproti předchozímu týdnu je ale patrná vyšší aktivita politických stran a pozornost se dostala i Evropským volbám.
[fb_button]
Na pořadí stran dle celkového počtu fanoušků se za minulý týden nic nezměnilo. Stále dominuje TOP 09 (85 281) následovaná hnutím ANO (68 115) a Piráty (54 223). Pokud se zaměříme na růst fanoušků, ten v posledních sedmi dnech největší zaznamenali Svobodní (+117) a Hnutí Úsvit (+96). O nejvíce fanoušků naopak přišly profily hnutí ANO (-42) a Pirátů (-23).
Zaměřme se nyní na počet publikovaných příspěvků a interakci fanoušků sledovaných stran za poslední týden. Celkem bylo v rámci stránek sledovaných stran publikováno 122 příspěvků, stejně jako v předchozím týdnu nejvíce z nich vzešlo ze stránky hnutí ANO (29). Co se týče interakce fanoušků, v absolutním vyjádření se největší dočkaly opět příspěvky hnutí ANO (3 741 likes, 1 270 komentářů a 171 sdílení).
V mezi týdenním srovnání se ovšem jako vítěz jeví strana TOP 09, které interakce fanoušků vzrostla o 59 %. A právě TOP 09 také zaznamenala z hlediska interakce nejúspěšnější příspěvek týdne – úterní podpora Ukrajiny ze strany vedení strany, která získala 542 likes, 237 komentářů a 71 sdílení.
Nástup lidovců a tradiční premiant ANO
Nejvyšší potenciál Facebooku a prakticky ukázkovou komunikaci vůči svým fanouškům předvedly KDU-ČSL a hnutí ANO.
Křesťanští demokraté se snad jako jediná strana snaží o oboustrannou komunikaci, tedy kromě zásobování fanoušků zprávami a vyjádřeními se snaží také o vyvolání zpětné vazby a sdělení názorů ze strany uživatelů. Zároveň se snaží v rámci komunikace působit uvolněně a lidsky, čehož důkazem je obrázkový post ministra Jurečky z ministerské jídelny, či často se opakující přirozené fotografie členů strany z různých akcí.
Hnutí Ano potom v minulém týdnu kromě výstupů svých členů vyvolávalo diskuzi nad českými událostmi typu vazby Ivo Rittiga či obvinění managenentu společnosti ČEZ. Za zmínku také stojí neotřelý a na první pohled možná až příliš odvážný příspěvek o výpadku fungování webu ANO ve znění: “Dnes večer bychom vás poprosili, zdali byste si mohli udělat nějaký poutavý program mezi 22. a 23. hodinou, upravujeme totiž náš web a po tuto dobu nebude k dispozici, omlouváme se“. Nakonec ale tento příspěvek sklidil u fanoušků pozitivní ohlas.
Evropská kampaň postupně začíná
Pomalu ale jistě také strany na Facebooku začínají komunikovat evropská témata a představovat své kandidáty a témata do Evropského parlamentu. Nejaktivnější v tomto směru byli Hnutí Úsvit, Svobodní a Piráti.
Hnutí Úsvit se svezlo na prozatimní vlně oblíbenosti trenéra české fotbalové reprezentace Pavla Vrby, který na jedné z publikovaných fotografií podporuje jednoho z kanditátů Úsvitu do EP. Jinak se však komunikace strany omezuje spíše na publikaci článků svého předsedy Tomia Okamury.
Svobodní na své stránce i minulém týdnu pokračovali v kritice dle nich socialistických zákonů a praktik v Česku Prostřednictvím stránky také zvali své fanoušky na hojně konané akce. Strana rovněž publikovala první videorozhovor s kandidátem do Evropského parlamentu.
Piráti se v rámci své komunikace věnovali především svým „pirátským“ tématům, zmiňme například krititu cenzury Twitteru ze strany tureckého premiéra Erdogana. Z oblasti evropských voleb vypustili rozhovor s předsedou strany Bartošem.
Zavedené strany Facebook stále nechápou
V případě tradičních stran se zdá, že stále nedocenily a zcela nepochopily podstatu a zákonitosti komunikace na sociálních sítích.
Typickým příkladem budiž KSČM, která na své stránce pouze sdílí odkazy na webové články, nebo jako textový příspěvek publikuje několikaodstavcové vyjádření vedení strany. Takhle se to vážně nedělá.
Stejným úkazem se poměrně překvapivě vyznačuje také kanál TOP 09, kdy kromě odkazů na web strany sdílení obsahu z profilů jejich čelných členů chybí jakýkoliv originální odkaz nebo snaha o vyvolání diskuze či zpětné vazby od fanoušků. Silná vyjádření stranických leaderů (zejména v otázkách Ukrajiny) ale na rozdíl od KSČM stačí na stovky zvednutých palců a desítky komentářů. Holt když dva dělají totéž…
ČSSD komunikovala pouze obecná témata, k vládním otázkám nebo tématu evropských voleb se prakticky nevyjadřovala. Správcové stránky ale objevili možnosti Youtube kanálu, a minulý týden na stránce sdíleli hned čtyři videa z tohoto videoportálu.
Co se týče ODS, na její facebookové komunikace je vidět jasná snaha očistit se od minulosti. Úkazem toho jsou pravidelné výstupy nového předsedy Petra Fialy a jeho názorů, případně setkání s předními evropskýmu politiky, jenž mají jemu i straně vrátit důvěryhodnost.
Evergreenem obsahu je kritika eura a vládních kroků. Správci stránky přešli v pátek na odlehčený tón, když nasadili humorný příspěvek s Lubomírem Zaorálkem.
Zaměřeno na: Otevřené zdi
Od tohoto týdne se v rubrice „Zaměřeno na“ budeme v každé analýze věnovat zajímavým aspektům komunikace stran jak na těch tradičních, tak méně tradičních sociálních sítích. Dnes otevíráme tuto rubriku s otázkou, zda mají strany na svých facebookových profilech „otevřené zdi“, tedy, zda jim uživatelé mohou veřejně na jejich profil umístit vlastní příspěvek.
Z průzkumu vyplývá, že drtivá většina sledovaných stran tuto možnost svým fanouškům umožňuje. Výjimky jsou pouze dvě – stránky ODS a KDU-ČSL. Těžko říci, proč se k tomu tyto strany tímto způsobem postavily, pravděpodobně ze strachu z kritických příspěvků.
Na příkladu ostatních stran se ukazuje, že poměr kritických příspěvků z uživatelských příspěvků je minimální. Nutno ovšem říci, že strany na tyto podněty prakticky nereagují. A to je chyba – sociální sítě jsou přece o dialogu.
Zaměřme se závěrem také na komunikaci stran na sociální síti Twitter. Nejvíce odběratelů má v tuto chvíli kanál strany TOP 09 (5 960), následovaný kanálem ODS (4 161) a Svobodných (3 689).
Co se týče originálních tweetů, nejvíce jich svým odběratelům zveřejnili Piráti (12) a KSČM (10). Nejaktivněji k publikovaným příspěvkům přistupovali odběratelé Pirátů (32 retweets a 17 favorites) a TOP 09 (17 retweets a 28 favorites). Vůbec tím nejúspěšnějším tweetem byl úterní z pera TOP 09 o situaci na Ukrajině, který získal 12 retweets a 14 označení jako „favorites“. Strany ČSSD a Zemanovci stejně jako hnutí ANO a Hnutí Úsvit v minulém týdnu na Twitteru nekomunikovaly.
Spoluautor: Vítězslav Klement
Hodnocení IPM
V druhém sledovaném týdnu bylo na sociálních sítích o poznání živěji. Bodovala například KDU-ČSL, zejména díky osobnímu vhledu ministra zemědělství Mariána Jurečky. Exkluzivní obsah a pohled insidera je přesně to, co na sociální sítě patří. Vzpomeňme si na Zdeňka Škromacha a jeho fotografie doslova z první ruky. KDU-ČSL by podobným způsobem mohla využít i další členy parlamentu. Dění na Ukrajině a rozhodné výroky Karla zase zajistily pozitivní reakce fanoušků TOP 09. Dobře si tradičně vedlo i ANO.
Naopak nevýrazná je současná nejsilnější strana ČSSD, trochu neohrabaně působí také aktivita ODS. Komunisté jsou na Facebooku již přes půl roku, ale pravděpodobně ještě nepochopili, k čemu jim to vlastně bude. V komunikaci vyloženě tápou.
Strany se rovněž začínají věnovat evropským volbám – představují leadery, nebo se jako ODS umisťují na ose politického vztahu k Bruselu. Bude určitě zajímavé, jak se jednotlivé partaje poperou s prezentací evropských témat voličům. Ti o nich zpravidla téměř nic netuší. Stane se opět kampaň záležitostí čistě vnitrostátních témat?
Politický konzultant se zkušenostmi z českých a slovenských kampaní. Zaměřuje se na vytváření strategických podkladů pro základy politických značek i celých kampaní. Nevyhýbá se ani kreativě.