Sociální sítě 2 týdny před volbami: dominance pravice a nástup ANO

Karel KomínekMonitoring kampaní PSP13

monitoring sociálních sítí

TOP09 je stále vlajkovou lodí na sociálních sítích, ANO se stalo druhou nejsilnější stranou, Piráti, Zelení a Svobodní pokračují ve sbírání fanoušků. Používají však strany i jiné sociální sítě než zavedený Facebook a Twitter? Tomu a dalšímu se budeme věnovat v následujícím článku shrnujícím situaci politických stran dva týdny před volbami.

[fb_button]

Facebook

TOP09 (80 728 likes, 11 269 talking about) je, co se týče počtu fanoušků, stále neohroženou jedničkou. Těží stále z popularity Karla Schwarzenberga (224 814 likes, 26 290 talking about) na sociálních sítích. Jeho příspěvky se poměrně často objevují i na facebookovém profilu TOPky.

Za poslední týden došlo ke snížení růstu počtu fanoušků. Straně poklesnul nárůst liků, za minulý týden o 1 829, což i tak značí třetí nejvyšší růst. Nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne je krátký post Pavola Lukši, ve kterém shrnuje, proč je důležité volit TOP09 (830 likes, 89 sdílení).

Na druhou pozici v počtu likes se dostala strana Andreje Babiše ANO (48 867 likes, 23 140 talking about). Pokračují tak v trendu z minulého týdne a opět zaznamenali největší nárůst liků ze všech stran. Tento týden dokonce o 14 190. Rovněž došlo k růstu statistiky talking about. A to ANO zachovává vysokou frekvenci příspěvků za den (nejvyšší ze všech stran) na facebooku.

Na stránkách se často objevují videa, které mají mezi fanoušky největší úspěch. Zdaleka nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne je fotografie zobrazující balíky slámy (2 570 likes, 285 sdílení). Jde i o nejlajkovanější post minulého týdne.

Třetí největší stranou jsou po minulém týdnu Piráti (40 404 likes, 10 016 talking about). Zajímavostí je, že téměř každý příspěvek obsahuje obrázek či video. Tematicky tak míří především na mladé lidi. Strana se snaží zaujmout především nápaditými nebo vtipnými příspěvky.

Oproti minulému týdnu došlo k nárůstu likes o 1 528 (čtvrtý největší nárůst). Nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne je přesto oznámení o zahájení kyberdemonstrace (2 446 likes, 117 sdílení).

Za zmínku pak stojí ještě druhý největší nárůst počtu likes Svobodných (23 596 likes, 8 689 talking about). Oproti minulému týdnu se počet zvednul o 3 084. Je tomu tak především díky poměrně vysoké frekvenci příspěvků za den. Nejúspěšnějším příspěvkem byl odkaz na rozhovor Petra Macha (572 likes, 358 sdílení).

Twitter

Na Twitteru se toho oproti minulému týdnu moc nezměnilo. TOP09 (4 589 followers) je stále nejsilnější stranou. Nejčastěji se zde objevují tweety Karla Schwarzenberga (13 067 followers). Zbytek příspěvků se objevuje i na facebookvém profilu.

Ostatní strany mají výrazně nižší počet followerů. ODS (3 213 followerů) má druhý největší počet followerů, třetí je pak Strana svobodných občanů (2 808).

Celkově je trend u Twitteru takový, že se zde objevují s menším zpožděním ty samé příspěvky, které se objevují na facebookových profilech jednotlivých stran.

Ostatní sociální sítě

Celkově je vidět, že Facebook a Twitter mají úspěch především u pravicových stran. Jak je tomu ale i u ostatních sociálních sítí? Využívají strany Flickr nebo Youtube či Google+?

Flicker, tedy sociální síť zaměřená na obrázky, aktivně využívají Piráti, ODS a Úsvit přímé demokracie. Účet na Flickeru má i ČSSD, avšak ten nebyl aktivní již přes čtyři roky.

Téměř všechny větší strany mají založený účet na Youtube, sociální síti určené pro sdílení videí. Nejaktivnější je pravděpodobně ANO, které má 1662 odběratelů.

Obdobně je tomu i u Google+, avšak zde jsou počty fanoušků tak mizivé, že nemají žádnou výpovědní hodnotu. Zajímavostí je, že ODS jako jediná strana má účet i na sociální síti Pinterest, která slouží k prezentaci různých grafických vizuálů.

Komentář IPM

Politické strany sice vyrazily na sociální sítě, ale kromě pár facebookových matadorů se zde ještě necítí moc pohodlně. Podle očekávání se tak většina nepodívá za hranice facebooku. Když už využívají twitter, tak jen k přebírání obsahu. Ostatní sítě nestojí za řeč.

Komunikaci s fanoušky si naopak již dávno před volbami otestovali Piráti, TOP09 nebo Zelení. ANO sice není žádným veteránem, ale díky profesionálnímu týmu patří mezi premianty.

Ostatní strany jako by nepochopily, že základem sociálních sítí je dialog. Dál své profily využívají jako webové nástěnky, ale tento styl komunikace patří do éry webu 1.0. To si mohly vyzkoušet například v NS-LEV 21, když zveřejnil vizuál se staženými kalhotkami. Byly paní lídryně?

Minulý týden byl také ve znamení zveřejňování volebních spotů. Moderním videem se blýskla Strana zelených. Tradičně profesionální spot představila také ČSSD – co nám to jen připomíná…? Ale spotech až jindy.

Spoluator: Ondřej Marosz.

[fb_button]