Sociální sítě týden před volbami: Liškův rap uhranul facebook

Karel KomínekMonitoring kampaní PSP13

monitoring sociálních sítí

Zbývá týden do voleb a tak se očekává, že strany na cílové rovince využijí všechny způsoby, aby doběhly na co nejlepším místě. My se společně podíváme, jak se strany v uplynulém týdnu chovaly na sociálních sítích.

[fb_button]

Facebook

Facebooku i týden před volbami vévodí TOP 09 (83 797 likes, 13 622 talking about). Hlavním tématem týdne byl opět Karel Schwarzenberg, ale  oproti minulým týdnům byl patrný nárůst příspěvků o(d) jiných členech strany. Každý den měl facebookový profil strany „na starost“ jeden z lídrů některého kraje.

V minulém týdnu došlo k celkovému růstu o 3 069 liků, což je celkově čtvrtý nejvyšší růst. Pro zajímavost, počet liků facebookového profilu Karla Schwarzenberga (227 461 likes, 31 767 talking about) se za minulý týden zvýšil o 2 647. Lze tedy pozorovat určitou korelaci mezi oběma profily.

To, o čem hovoří Linda Kožušníková ve svém článku, se rovněž projevuje i na sociálních sítích. TOPka se spíše zaměřuje na propagaci strany a jejich členů a příliš neútočí na ostatní strany.

Za parodizující by se dalo považovat video z 18. října, které by mohlo odkazovat na spoty Andreje Babiše.  „Nejlajkovanějším“ příspěvkem minulého týdne byla reakce na vyjádření prezidenta Miloše Zemana ze 17. října (2 652 likes, 432 sdílení).

ANO, video parodie

Na druhém místě se osamostatnilo uskupení ANO 2011 (58 889 likes, 22 997 talking about). Pokračuje v trendu masivního růstu lajků (+10 022 likes), což je zdaleka nejvyšší nárůst.

Avšak pokud bychom očekávali podobný trend jako u TOP 09, tak zde se korelace mezi ANO a profilem Andreje Babiše (5 422 likes, 1 318 talking about) neprojevuje. Hlavními postavami jsou Andrej Babiš a Martin Stropnický, strana však dala prostor i ostatním členům pro zviditelnění.

Častým tématem příspěvků byla vyjádření k negativním kampaním vůči ANO. Zároveň se nebáli s nadhledem okomentovat parodizující video volebního spotu.

Rovněž ANO působí na sociálních sítích neutrálně a nevede vůči ostatním politickým subjektům žádnou negativní kampaň. Strana se snaží upoutat i odkazy na průběžné volební průzkumy – během týdne se objevily dva odkazy.

Nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne byla reakce Martina Stropnického k videu Ondřeje Pavelky (1 844 likes, 293 sdílení).

Piráti rostou

Třetí nejpopulárnější stranou na Facebooku jsou Piráti (43 536 likes, 13 165 talking about). V minulém týdnu vzrostl počet lajků o 3 132, což je třetí největší růst. Strana se tak s blížícími se volbami těší narůstající popularitě. Rovněž došlo k poměrně vysokému růstu statistiky talking about (+3 149).

Strana nemá zvolenou hlavní postavu, naopak se spíše snaží zaujmout nápaditými grafikami. Zároveň se často objevují příspěvky odkazující na předvolební grafy (celkem šest příspěvků v minulém týdnu).

Piráti působí spíše neutrálně, dokonce označují ostatní malé strany za spojence proti stranám větším (avšak bez útočné rétoriky). Nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne byla výzva ke sdílení a „lajkování“ příspěvku (1 605 likes, 922 sdílení).

Beran svobodných v útoku

Strana svobodných občanů (28 031 likes, 11 229 talking about) se v posledních týdnech těší poměrně velké oblibě na sociálních sítích. Trend gradoval v uplynulém týdnu, kdy došlo ke druhému nejvyššímu růstu počtu likes (+ 4 435).

Hlavní postavou Svobodných na sociálních sítích je rozhodně Petr Mach. Dokládá to například téměř idolizující příspěvek z 18. října. Rovněž bylo velkým tématem vyjádření podpory Ivana Mládka.

Ani Svobodní nepůsobí na Facebooku nijak agresivním dojmem. Většina příspěvků se týká programu (ať už videa či různé grafiky). Nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne bylo video nazvané „Štíhlý stát = bohatý občan“ (1 187 likes, 824 sdílení).

Rapující Liška je nejúspěšnějším příspěvkem voleb

Zelení (13 854 likes, 9 614 talking about) mají sedmý nejvyšší počet lajků na Facebooku, avšak minulý týden pravděpodobně zapůsobili nejvíce ze všech stran. Dosáhli tomu především díky virálu „Barva tvýho hlasu“ (2 906 likes, 1 654 sdílení), ve kterém Ondřej Liška rappuje.

Jde samozřejmě i o nejúspěšnější příspěvek Zelených na Facebooku v uplynulém týdnu. A pokud se v následujícím týdnu neobjeví nový, bude to i nejúspěšnější příspěvek celých voleb.

Zelení na Facebooku působí svěžím, velice pozitivním dojmem. Je to především díky nápaditým vizuálům a videím. Strana se neohrazuje nějak zásadně proti stranám ostatním. Nevedou tedy žádnou negativní kampaň.

Okamura je dvojkou facebooku

Úsvit demokracie (22 167 likes, 8 178 talking about) těží především z popularity Tomia Okamury (74 416 likes, 17 046). Růst počtu fanoušků Úsvitu (+1 997) koreluje s růstem počtu lajků Okamury (+2 312).

Okamura je druhý nejoblíbenější politik na Facebooku. O popularitě Okamury hovoří jasně i výsledek voleb, které se konaly na Facebooku. Není se tedy co divit, že téměř všechny příspěvky se týkají právě předsedy strany.

Zajímavostí je, že strana téměř výhradně přispívá skrze různé vizuály nebo odkazy a samotný text se objevuje velice zřídka. Poměrně úspěšné jsou tzv. glosy Tomia Okamury.

Strana působí mnohem agresivnějším dojmem než ty výše uvedené (viz glosy). Nejúspěšnějším příspěvkem je reakce Okamury na zprávy z regionů (768 likes, 227 sdílení).

Negativní ODS předběhla i Koruna Česká

ODS (30 344 likes, 2 738 talking about) je stále jedna z největších stran na Facebooku. Avšak pokud bychom měli porovnat růst počtu lajků, tak se jsou až na 14. (!) místě za Korunou Českou.

Zatímco Koruně vzrostl počet fanoušků o 290, ODS pouze o 177. Celkově za poslední měsíc pouze o 877! Popularita ODS na sociálních sítích je velice slabá. Strana rovněž rozjela negativní kampaň na Facebooku vůči ostatním stranám.

U ostatních stran nestojí jejich facebookové angažmá příliš za zmínku. Je tedy vidět, jaký význam která strana přikládá této sociální síti.

Twitter

U Twitteru se dá říct, že ho s jakýmž-takýmž úspěchem užívá celkem pět stran. TOP 09 (4 698 followers), ODS (3 291 followers), Svobodní (2 928 followers), Piráti (2 339 followers) a Zelení (2 316 followers). Ostatní strany mají příliš malý počet followerů.

Zatímco TOP 09 přejímá tweety především z profilu Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, tak ostatní strany více méně kopírují obsah Facebooku. Celkově se Twitter těší v České republice poměrně nízké oblibě a bude hrát téměř nulovou roli ve výsledku voleb.

Srovnání frekvence přispívaní na Facebooku

Pokud bychom měli srovnat frekvenci přispívání, tak nejčastěji přispívá Hnutí Úsvit, které mělo za minulý týden průměr 8,57 příspěvků za den v rozmezí od 4 do 14 příspěvků za den. Přesto jim vzrostla i statistika talking about (+2 561).

Druhou nejvyšší pak mělo TOP 09 (7,71 příspěvků za den), kterému rovněž vzrostla statistika talking about o 2 353. Zajímavostí je, že u ANO2011 (7,29 příspěvků za den) došlo v minulém týdnu k poklesu této statistiky, nicméně pouze o 143.

Komentář IPM

Jak je vidět, strany si buď nechávají esa v rukávu na poslední chvíli, nebo to nejlepší už předvedly. Více na intenzitě nabraly snad jen negativní kampaně, které se soustředí zejména na ANO Andreje Babiše, jehož doširoka rozevřená catch-all náruč přijme voliče zprava i zleva.

Není proto divu, že se na něj zaměřují tradiční (a ohrožené) strany ODS a ČSSD. Facebookové stránky Desperáti politiky a Řekněte ANO ne asi nebudou tak zcela lidovou iniciativou, jak se mohlo na první pohled zdát. Jinak by jejich autoři neinvestovali nemalé prostředky do internetové inzerce.

extra cz

Ať už se obáváte lidí, kteří měli co dočinění s StB, nebo začátku cenzury, bannery vám vyjdou vstříc. A oba vedou na výše zmíněné anitANO facebookové stránky.

Největší peckou se na sociálních sítích ale jednoznačně stala rapová písničky zelených. Obvykle se podobných pokusů děsíme, ale zeleným se to povedlo. Naopak že se z podobného videa může stát katastrofa ukázali v pondělí ve SPOZu.

A u zelených tleskáme nejen písničce – letos se vydařila celá kampaň. Je hravá, dobře graficky zpracovaná a především autentická. Nevýrazné badges vyměnili zelení voliči za zelený filtr přes profilovou fotku a tak se půlka facebooku zbarvila na zeleno. Bude to stačit na 5%?

Spoluator: Ondřej Marosz.

[fb_button]