Sociální sítě opět ovládlo ANO, ODS ztrácí fanoušky

Vítězslav KlementRůzné

social-monitoring-ipm

Sociální sítě v minulém týdnu opět ovládlo hnutí ANO, ale zaujala i TOP 09, ČSSD nebo lidovci. Každá strana to ale zkouší jinak. Andrej Babiš je údajně mimozemšťan. Úsvit drtí interakci obsáhlými vyjádřeními, ale fanoušci reagují lépe, než byste čekali. ODS má méně fanoušků, než před půl rokem.

[fb_button]

Facebook

Nárůst fanoušků stránek sledovaných stran se v posledním týdnu nesl pouze v intenci desítek, tisícové předvolební nárůsty jsou tak zdá se nenávratně pryč. Nejúspěšnější v tomto ohledu byli Svobodní (+ 128), v závěsu s Piráty (+ 43) a ČSSD (+ 19). Naopak hned tři strany v minulém týdnu o fanoušky přišlyTOP 09 (- 9), Strana práv občanů (- 11) a Lidovci (- 4).

Na nové, nižší úrovni, se ustálila také komunikace stran. Nejvíce příspěvků směrem ke svým fanouškům v minulém týdnu vypublikovalo ANO (29), Hnutí Úsvit (18) a Lidovci (14). Naopak nejméně komunikovala TOP 09 (2).

ebook-in-post

Interakci za minulý týden jasně dominovalo ANO (8 297), s odstupem za ním se objevili ČSSD (1 784) a Piráti (1 585). Přepočteme-li opět objem interakce na počet publikovaných příspěvků, v této oblasti si stejně jako minulý týden nejlépe vedla TOP 09 (750 interakcí na jeden příspěvek).

Post by ANO.

Hned čtyři z TOP 5 příspěvků minulého týdne vzešly z pera hnutí ANO. Posledním z pěti nejúspěšnějších příspěvků se potom může pochlubit TOP 09. Nejúspěšnějším příspěvkem týdne je vyjádření Andreje Babiše o úsporách na Ústavním soudu. Z dílny ANO potom přišlo ještě  sdělení, že je Andrej Babiš “mimozemšťan”, informace o nařízené inventuře zlatých padáků ve státních firmách a zásah Ministerstva financí proti hazardnímu odvětví. TOP 09 potom uspělo s vyjádřením podpory Tibetu.

V čele ANO mimozemšťan, Pirátí vztyčují další volební prapor

Hnutí ANO se kromě komunikace každodenních událostí a komentářů snaží odlehčenou formou informovat o aktivitách svého vůdce Andreje Babiše. Za zmínku z minulého týdne stojí například sdělení, že je Andrej Babiš kvůli své neutuchající snaze a energii snad mimozemšťan. Pavel Telička poté fanouškům stránky poslal pozdrav z Bruselu.

Post by ANO.

Piráti působí prostřednictvím komunikace stále poněkud zaraženým dojmem, ve sledovaném období se ale také uvedli zábavnou fotomontáží “Musíme to opravit” v parafrázi na silniční cedule Ředitelství silnic a dálnic. Dále také již zahájili nábor nových členů a dalších sympatizantů ve spojení s blížícími se podzimními komunálními volbami.

Občanská infografická strana, Úsvit se vydal cestou stanovisek

Facebooková stránka ODS není v posledních týdnech v dobré kondici, správci se ji tak pokusili oživit (a celkem úspěšně) návratem k infografikám. Jedna z nich se týká důrazu na právo na soukromí a vlastní rozhodování, druhá potom situace na Ministerstvu práce a sociálních věcí.  ODS v minulém týdnu také vyrukovala s kritikou blahoslavení Unie při financování projektů a aktivit v České republice.

Hnutí Úsvit si zřejmě spletlo facebookový Newsfeed s Newsletterem a své fanoušky zásobuje obsáhlými vyjádřeními a dalšími komentáři.  Takto se komunikace na sociálních sítích opravdu nedělá. Ale zatímco jiným stranám by to neprošlo vůbec, fanouškům Úsvitu to až tak nevadí.

ČSSD natáčí videa, lidovci upustili uzdu fantazie

Socialisté si stále drží vysokou úroveň komunikace (za což je opět chválíme), publikují graficky vyvedené vyjádření či úspěchy svých členů. ČSSD také vsadila na sdílení videozáznamů ze svých stranických akcí.

Lidovci se stále snaží přiblížit svým fanouškům a zásobují je fotografiemi ze “zákulisí” strany. Zmiňme zde například fotografii z probíhající rozhovoru jednoho z expertů strany nebo ilustraci předsedy Bělobrádka na stranické tabuli. Tyto příspěvky sice tematicky nic nesdělují, přibližují ale představitele strany voličům a ukazují je jako “normální lidi”.

ZAMĚŘENO NA: Nárůst fanoušků stránek od začátku roku

Pravidelně se zaměřujeme na krátkodobý týdenní nárůst fanoušků sledovaných stránek. Pojďme se ale na tuto metriku podívat více komplexněji, tedy za delší časové období. V rámci dnešní rubriky “Zaměřeno na” se zaměříme na fakt, jak stránky  získaly nové fanoušky od začátku letošního roku do června.

Nejvíce fanoušků za toto období přibylo hnutí ANO (+19 634), Svobodným (+13 670) a TOP 09 (+6 241). Jedinou stranu, která během zmiňovaných pět měsíců o fanoušky přišla, byla ODS (- 62), nejméně fanoušků přibylo Straně práv občanů (+5) a KSČM (+ 326).

Twitter

Na Twitteru se co do počtu odběratelů stále pořadí nemění – dominuje TOP09 (6 398), následovaná ODS (4 468) a Svobodnými (4 031). Nejvíce příspěvků ke svým odběratelům v minulém týdnu vyslali Piráti (14) a KSČM (10), zpětná vazba ve formě interakcí odběratelů se nejlépe zadařila opět Pirátům (116) a ODS (17).

[fb_button]