Sociální sítě: Babiš a sympatizanti táhnuli ANO, levice vsadila na grafiku, Úsvit čistil

Vítězslav KlementMonitoring kampaní OZ14

social-monitoring-ipm

Povedené vizuály, videopříspěvky a přehršel obsahu. I tak vypadaly sociální sítě v době voleb. Kralovalo tradičně ANO, ale pozadu nezůstali ani Zelení nebo sociální demokraté. Nečekaně propadli Piráti.

[fb_button]

Statistický koutek

Nejprve se zastavme u základních statistických údajů komunikace sledovaných stránek a vybraných metrik, které jsme porovnávali v období čtyřech týdnů před komunálními a senátními volbami. Ke dni voleb platilo, že nejvíce fanoušků měla stránka hnutí ANO (97 811) následovaná TOP 09 (97 118). Třetí v pořadí se se značným odstupem umístila Pirátská strana (58 208), naopak nejméně fanoušky se mohli „pochlubit“ komunisté (2 727).

Během sledovaného měsíce se počet fanoušků jednotlivých stran měnil, neúspěšnější v počtu nárůstu fanoušků bylo hnutí ANO (+ 9 121) následované TOP 09 (+5 532) a ČSSD (+ 918). Žádné straně se nepodařilo v kumulativním součtu počet svých fanoušků snížit, jejich nejmenší nárůst potom zaznamenala ODS (+ 72) a KSČM (+ 75).

Nejzásadnější metrikou komunikace na sociálních sítích je tzv. engagement rate, tedy poměr počtu interakcí fanoušků vůči počtu fanoušků, kteří viděli publikované příspěvky. V tomto ohledu si nejlépe vedla ČSSD (5,8 %), potom hnutí ANO (3,5 %) a také možná překvapivě KSČM (2 %).

Zajímavostí je potom také přehled nejúspěšnějších příspěvků napříč stranami právě na základě výše zmíněné interakce fanoušků. Mezi TOP5 příspěvky najdeme pouze příspěvky hnutí ANO, to je však do jisté míry ovlivněno skutečností, že hnutí ANO dává do placené podpory svých příspěvků dlouhodobě daleko nejvíce finančních prostředků ze všech stran.

Nejúspěšnějším příspěvkem kampaně na Facebooku se tak stala momentka s Andrejem Babišem a sdělením, že má Česká republika konečně toho pravého ministra financí.

Post by ANO.

Pravice podporovala své kandidáty

Ač sledujeme komunikace „celostátních“ profilů stran, správci některých z nich se rozhodli propagovat na nich své jednotlivé komunální i senátní kandidáty. Zda je to krok logický a efektivní, nebo spíše jen forma vyjádření podpory ze strany partaje, necháme na vás.

Nejvíce v tomto duchu komunikovala ODS a Lidovci. Občanští demokraté povětšinou formou sdílení obsahu stránek konkrétních kandidátů, KDU-ČSL se potom své kandidáty snažila podpořit odkazováním na jejich webové profily, sdílením regionálních stránek nebo komunikací komunálních infografik .

U ODS potom ještě za zmínku stojí komunikace kontroverzního kongresového videa nebo fotogalerie členů, přispívajících straně finančně v rámci akce Konto pro budoucnost.  U ODS stojí za zmínku také publikace obsahově i graficky místy lepších, místy horších infografik.

Levice sázela na grafickou formu svého sdělení

Sociální demokraty a Zelené dlouhodobě chválíme za moderní, zajímavé a kvalitní vizuály u svých příspěvků a ani doba předvolební kampaně v tomto ohledu u obou stran nebyla výjimkou!

Z množství zajímavých vizuálů Zelených vyberme například otevřenost radnic nebo téma hospodaření, zajímavým tématem jak nápadem, tak komunikací byl potom koncept „guerilla gardeningu“.

To  sociální demokracie se graficky povedeně „chlubila“ již současnými úspěchy, vizuálně povedené byla také jak pozvánky na předvolební setkání, tak představování volebního programu.

Video jako součást komunikace, ANO své fanoušky zaplavilo příspěvky

Hned tři strany – TOP 09, Úsvit a Svobodní – zapojily do své komunikace inovativně také videopříspěvky. V případě TOP 09 se jednalo o videorozhovory s kandidáty do Senátu, u Svobodných programová videa, proč stranu volit do Senátu nebo do zastupitelstev měst. Na stránce Úsvitu se potom jednalo o videopředstavení programu pro pražský magistrát. U tohoto příspěvku ovšem zaúřadoval šotek v podobě gramatické chyby.

Úsvit potom zaujal snad nejkontroverznějším příspěvkem, respektive vizuálem, který se u sledovaných stran v rámci kampaně objevil. Jedná se o obrázek čistícího přípravku se sdělením, co všechno Úsvit v případě zvolení vyčistí. Nutno podotknout, že se příspěvek setkal u fanoušků stránky se značným úspěchem.

V případě Svobodných se objevilo video se sdělením, proč volit kandidáty strany do Senátu i zastupitelstev, jinak se komunikace stránky zaměřila na celonárodní obsah a kritiku kroků současné vlády.

Stalo se na Facebooku již tradicí, že nejvíc příspěvků směrem ke svým fanouškům komunikuje hnutí ANO, a to několikanásobně více, než ostatní strany. Ze záplavy příspěvků, které se z většiny týkaly apelů nebo aktivit Andreje Babiše, stojí také video z „korupční tour“ po Praze, grafické vyvedení programu pro pražský magistrát nebo sdělení, jak volit stranu v komunálních volbách. Hnutí ANO také jako jediná strana využila ve své komunikaci své podporovatele a jejich sdělení, proč volí právě tento subjekt.

Post by ANO.

Ne každému Facebook pomohl

I v dnešní době se ovšem najdou strany, které svou komunikaci na Facebooku absolutně nezvládají, respektive ani trochu nejsou schopny vytěžit pro své potřeby potenciál této sociální sítě. Jako obvykle sem patří KSČM, Strana práv občanů a tentokrát bohužel také Piráti, jejichž facebooková stránka a komunikace na ní byla v minulosti také daleko kvalitnější.

Komunisté na své stránce kromě klasického sdílení odkazů z Haló novin publikovali pouze plakáty jednotlivých senátorských kandidátů. Piráti se zaměřili prakticky jen na sdílení obsahu regionálních stránek, Strana práv občanů potom na sdílení článků ze svého webu.

[fb_button]