Zatímco ANO a KDU-ČSL dále aktivně komunikují, pravicové strany na sociální sítě s uzavřením volebních místností zapomněly. Interakce se propadla o desítky procent. Končí jedna kampaň, ale už začíná další. Strany by na to neměly zapomínat.
[fb_button]
Nejúspěšnější stranou co do statistik se v minulém týdnu stali Svobodní, posílení historickým překročením pětiprocentní hranice a ziskem mandátu v Evropském parlamentu. Svobodní vévodí jak statistikám nejvyššího nárůstu fanoušků (+1 906), tak nejvyšší průměrné interakci na jeden publikovaný příspěvek (689 interakcí).
Druhý nejvyšší nárůst fanoušků zaznamenalo hnutí ANO (546), další v pořadí jsou potom Piráti (445). Jedinou stranou, která v minulém týdnu o fanoušky přišla, byla ODS (-6).
Strany obecně ubraly na intenzitě komunikace, nejvíce příspěvků publikovalo již jako standardně hnutí ANO (28) následované Hnutím Úsvit (19) a dvojicí KDU-ČSL – Piráti (15). Nejméně příspěvků tentokrát komunikovala ODS (3).
Ze strany svých fanoušků se největší interakce dočkali hnutí ANO (12 300) a Svobodní (8 694), nejmenší interakce je opět spojena se stránkou KSČM (81). Přepočteme-li objem interakce na počet publikovaných příspěvků, v této oblasti si stejně jako minulý týden nejlépe vedli Svobodní (689 interakcí na jeden příspěvek).
TOP 5 příspěvků minulého týdne mají na svědomí tři “viníci”. Nejúspěšnějším příspěvkem týdne je, jak už se stalo zvykem, příspěvek z dílny hnutí ANO na téma úspor na Ministerstvu financí (6 668). Ze strany hnutí ANO byl úspěšný ještě příspěvek týkající se účasti Andreje Babiše v novém internetovém pořadu DVTV (3 297). Dvěma příspěvky v TOP 5 se pyšní také Svobodní (výňatek televizní debaty mezi Petrem Machem a Karlem Schwarzenbergem (1 181) a pak také poděkování Petra Macha voličům (990), zbylý pátý příspěvek z TOP 5 má na svědomí TOP 09 a to taktéž ve formě poděkování voličům (930).
Hnutí zůstala aktivní
Komunikaci na zhruba přibližné úrovni jako před volbami si zachovala obě hnutí – ANO i Úsvit. V případě hnutí ANO stojí za zmínku již zmíněný příspěvek na téma provedeného auditu na Ministerstvu financí, fotografie z návštěvy místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jermanové v Třineckých železárnách nebo komunikace průzkumu důvěryhodnosti politiků.
U Úsvitu stojí za pozastavení místy až histerické reakce členů hnutí a dalších činovníků na výsledky voleb do EP a za povšimnutí stojí, že se správce stránky Úsvitu vydal (vcelku proti funkčnosti FB stránek) cestou publikování obsáhlých textových příspěvků ve formě dalších vyjádření představitelů hnutí. Fanouškům Úsvitu to ale nevadí.
ČSSD pokračuje v grafické krasojízdě, Lidovci zahájili další kampaň
Ač se během kampaně na profilech stran objevovala řada grafických ztvárnění témat a dalších vizualizací, po volbách v tomto duchu dále pokračuje pouze ČSSD, kterou jsme za jejich grafické pojetí obsahu již několikrát chválili. Jako příklad uveďme vizuál plnění volebních slibů nebo vyjádření ministra Chládka.
Lidovci potom obratem po volbách přešli na další bojovou frontu a na stránce již začali komunikovat Václava Hampla jako jejich kandidáta do Senátu. Kromě toho zaujala také akcentace Světového dne roztroušené sklerózy nebo fotografie europoslaneckého klubu strany.
Ostatní strany v útlumu
Strany TOP 09, ODS a Svobodní jako by úderem vyhlášení výsledků voleb na Facebook zapomněly. TOP 09 se fanouškům v minulém týdnu prezentovala 4 příspěvky (za zmínku stojí zákulisní fotografie z volebního štábu nebo záznam z TV pořadu Partička, kde byl předmětem Karel Schwarzenberg) a ODS pouze příspěvky 3 (zmiňme graf porovnání výnosů desetiletých státních dluhopisů zemí nebo apel na navýšení financů na obranu).
Naprosto bez jakékoliv kreativity a většinově pouze z vkládání odkazů mimo Facebook – tak vypadala v minulém týdnu komunikace Svobodných, Pirátů a Zelených.
ZAMĚŘENO NA: Pokles míry interakce ze strany fanoušků
Předvolební období je dobou, kdy se strany snaží jakýmkoliv způsobem zasáhnout své fanoušky a získat od nich co největší zpětnou vazbu, proměněnou v závěru hlasem ve volbách. Jak to ale s interakcí fanoušků vypadá po volbách? Jinak řečeno, kdo má na Facebooku nejvěrnější voliče?
Porovnáním objemů interakcí v předvolebním a povolebním týdnu se nám na tyto otázky dostává snadné odpovědi – nejméně se mezi týdenní interakce propadla Lidovcům (-17 %) a hnutí ANO (-40 %), i když v druhém případě se sice jedná o propad druhý nejmenší, nicméně i tak vysoký.
Naopak nejvíce se interakce ze strany fanoušků propadla ODS (-92 %), TOP 09 (-85 %) a Pirátům (-83 %). A to je určitě škoda.
Na Twitteru platí co do počtu odběratelů stále stejné pořadí stran – dominuje TOP09 (6 351), následovaná ODS (4 442) a Svobodnými (3 978). Nejvíce příspěvků ke svým odběratelům v minulém týdnu vyslali Piráti (12) a Svobodní (10), zpětná vazba ve formě interakcí odběratelů pořadí prohodila – nejúspěšnější byli Svobodní (167) a Pirátům (89) patří druhá příčka.
Spoluautor: Vítězslav Klement
Zhodnocení IPM
I když byla interakce u mnoha stran nahnaná nemalou investicí do podpory příspěvků, je pokles interakce o desítky procent zarážející. Zatímco zvednout engagement není vůbec snadné (a někdy ani levné), opačně to jde až příliš lehce. Proto je škoda, že strany na dosaženém úspěchu nestavěly a propad nebyl menší.
Ale na drobnosti teď není čas. Volební štáby si dají týden přestávku a začnou pracovat na komunálních a senátních volbách. Půl milionu kandidátů, tisíce malých i velkých štábů. Kus je třeba odpracovat, ještě než se voliči rozprchnou za vodou. Pak nás dva roky žádné volby nečekají. Možná.
[fb_button]
Politický konzultant se zkušenostmi z českých a slovenských kampaní. Zaměřuje se na vytváření strategických podkladů pro základy politických značek i celých kampaní. Nevyhýbá se ani kreativě.