Vzestup grassroots: kampaň před kampaní

Jan PacasAmerické prezidentské volby 2016

grassroots kampaň Hillary

Dobrovolníci, aktivisté, podpora zespoda, grassroots. Říkejte jim, jak chcete. Žádná americká kampaň se ale bez obyčejných lidí zkrátka neobejde. A letošní boj o Bílý dům to všechno posunul ještě o krok dál.

[fb_button]

Platí to jak pro organizaci, tak pro financování. A dnes snad ještě víc než dřív. Obamův úspěch v roce 2008, zopakovaný o čtyři léta později, nafoukl význam drobných dárců do takových rozměrů, že se „Obamovské příspěvky“ dostaly i do slovníku prezidenta Miloše Zemana.

„Bez Vás by se nic z toho neuskutečnilo. Barack.“ Tuto zprávu rozeslal Obamův tým v roce 2008 všem podporovatelům před tím, než čerstvě zvolený prezident vystoupil na pódium v Chicagu, aby pronesl svou vítěznou řeč. V podstatě to lze říct v každé kampani.1 Rozmach internetu, sociálních sítí a nových organizačních a fundraisingových nástrojů dal těmto slovům ale úplně nový význam.

Data a peníze. Peníze a data

Na americké prezidentské kampaně se můžete dívat jako na dobře promazaný stroj, nebo obrovský „bordel na kolečkách“. Bez ohledu na to, jaký pohled je vám bližší, jedno platí vždy. Ozubená kola uvnitř téhle mašiny tvoří data. Olej, bez kterého by se vše zadrhlo, potom peníze. Ani jedno přitom nezískáte bez dobrovolníků.

Jsou to právě dobrovolníci a aktivisté, kteří ve svém okolí budují podporu pro kandidáta.2 Oni obchází sousedy s dotazníky, žhaví telefony ve stranických callcentrech, rozdávají samolepky, získávají kontakty, staví si na předzahrádkách ikonické yard signs, organizují setkání a společné obědy, přesvědčují nerozhodnuté voliče a obstarávají další z nespočtu aktivit, bez kterých by jakákoliv politická kampaň v USA měla jen mizivou šanci na úspěch.

Úzký tým kampaně a masa dobrovolníků

Pokud si někdo v USA dělá ambice na to, že si zřídí kancelář v Oválné pracovně, musí mít proto jasno ve dvou věcech. Bude potřebovat pomoc desetitisíců lidí a celé tohle snažení si vyžádá stamiliony dolarů. To druhé ale většinou nesměřuje k těm prvním. Valnou část zdrojů kampaně spolykají televizní spoty. Kandidát si tak musí vystačit s poměrně úzkým týmem placených zaměstnanců.

hillary grasroots fss

„Většinu práce odvedou dobrovolníci, lidé, kteří věnují kandidátovi svůj volný čas proto, že mu věří,“ prozradila před zaplněnou aulou brněnské Fakulty sociálních studií den po volebním superúterý Jessica N. Grounds, americká expertka na strategii kampaní a zapojení žen do politiky.

Revoluce „netroots“

Ale o Jessice a její roli v historické proměně přístupu ke grassroots hnutí později. Zastavme se teď ještě na chvíli u peněz. I zde totiž platí, že jsou až na prvním místě. A zatímco podporovatelé a dobrovolníci v amerických kampaních většinou nefigurují na prvních postech mezi jejich příjemci, u dárců je situace jiná.

To pravé tornádo rozpoutali malí dárci ale teprve, až do hry vstoupil internet. Silným hlasem promluvili takzvaní netroots už mezi lety 2002 až 2004 v kampani demokrata Howarda Deana.3 Ten se svými dárcovskými akcemi na webu převálcoval i Bushovy VIP fundraisingové obědy. Pravý boom ale přišel o čtyři roky později – v roce 2008, s kampaní Baracka Obamy.

Podle Julie Germany z Univerzity George Washingtona se stal internet nervovým systémem Obamovy kampaně. A pro grassroots odnož to platilo dvojnásob. Na Obamově webové stránce se nedalo utéct žádostem o podporu, na které navazovalo vyplnění e-mailové adresy. Pokud jste podlehli, kampaň od vás nakonec získala i telefonní číslo a spoustu dalších informací. A velmi často i příspěvek. Vybrané peníze šly do reklamy, která opět lákala lidi k návštěvě Obamových stránek, a dál tak roztáčela kola fundraisingu a data miningu. 4

Ready for Hillary

Příběh kampaně před kampaní

Byla to revoluce. Počet několikadolarových dárců Obamovy kampaně trhal rekordy v roce 2008 i při jeho znovuzvolení. A jeho následovníci, dva nejžhavější kandidáti na demokratickou nominaci pro prezidentské volby 2016 Hillary Clinton a Bernie Sanders, kteří na rozdíl od Donalda Trumpa netvrdí, že si kampaň platí sami – se díky novému trendu vezou na grassroots vlně. Oba se chlubí, že víc než polovina z rozpočtu jejich kampaní pochází od drobných darů do 50 dolarů.5

V případě Hillary Clinton se dal do pohybu i další, dosud nevídaný proces. Posun v organizaci grassroots hnutí, který možná snese srovnání i s Obamovou revolucí.

Víc než dva roky před tím, než Clintonová vůbec ohlásila svou kandidaturu, vznikl takzvaný Super PAC Ready for Hillary. V lednu 2013 jej založili Adam Parkhomenko, který pracoval pro Clintonovou na nižším postu v roce 2008, a bývalá vysokoškolská profesorka Allida Black. Tak se zrodila kampaň před kampaní, zaměřená na grassroots.

První reakce byly rozporuplné. Super PAC neměl oficiální podporu kandidátky a odborníci se nedokázali shodnout na tom, jestli jde o seriózní počin, nebo jen fanouškovský projekt bez větších ambicí.6

Super PAC ale získával drajv spolu s tím, jak se k němu přidávala slavná jména. Zapojili se blízcí spolupracovníci Demokratů a Clintonových Harold Ickles a James Carville, senátorka Claire McCaskill nebo bývalá guvernérka Michiganu Jennifer Granholm a mnoho dalších.7,8 O rok později přibrali do týmu i Jessicu N. Grounds, aby jim pomohla oslovit ženské voličky.

“Super PACy většinou schraňují příspěvky v řádech milionů dolarů, které pak směřují do televizní reklamy na podporu vlastního kandidáta, nebo spíš k očernění konkurence. Ready for Hillary šel jinou cestou. Chtěli jsme Super PAC, který pomůže budovat podporu pro Hillary od kořenů,” řekla Jessica.

Milion starých e-mailů

Ready for Hillary měl Clintonové ukázat, že lidé podporují její kandidaturu na prezidentku USA. Do boje o Bílý dům by přitom vstoupila s nepříliš užitečným dědictvím z roku 2008. Databází podporovatelů s milionem několik let neaktualizovaných e-mailů. I to měl unikátní grassroots Super PAC změnit.

Jenže Hillary neměla ještě dva roky oznámit kandidaturu. Lovit za takové situace kontakty na podporovatele a potenciální dobrovolníky nemělo v historii prezidentských kampaní v USA obdoby. A neobvyklý cíl si vyžádal i neobvyklé postupy.

Megadárce nechceme

“Aby bylo jasné, že stavíme Ready for Hillary na skutečných lidech, jako jste vy nebo já, omezili jsme maximální výši příspěvku na 25 tisíc dolarů. Žádný megadárce tak nemohl mít pocit, že Super PAC vlastní,” dodala Jessica.

Dokonce i investiční magnát George Soros se musel spokojit “jen” s 25tisícovým příhozem. Valnou část peněz – na konci to bylo přes třináct milionů dolarů – ale získal Super PAC z fundraisingových akcí, kdy lidé přispívali 20 dolarů nebo jen pár centů.

ready for hillary bus

“Ty peníze jsme investovali do organizace dalších akcí. Například výjezdů slavného The Hillary Bus, který podpořil turné spojené s vydáním memoárů Hillary Clinton Hard Choices. Hodně prostředků šlo do internetové reklamy, propagace na Facebooku nebo přes e-mail,” uvedla Jessica s tím, že na obvyklé televizní spoty nedal tento grassroots Super PAC ani dolar.

Popište jim svůj příběh

Reklamou na internetu nic nekončilo. Stejně jako u každé americké kampaně byla středobodem přesná segmentace a práce s lidmi. Jessica organizovala a trénovala dobrovolnice v řadě klíčových států, jako je Iowa, New Hampshire, Nevada či South Carolina.

“Ženy reagují na politiku jinak než muži. Chtěla jsem, aby to bylo nenucené, aby cítily, že jsou přirozenou součástí historie, když budují rannou podporu pro Hillary Clinton. Učila jsem je vyprávět jejich příběhy a jak do nich zapadá Hillary,” popsala Jessica.

Dobrovolnice pak získaly celou řadu organizačních nástrojů, díky nimž mohly oslovovat potenciání voliče, svolávat se přes Facebook nebo rozesílat e-maily. Na konci tréninku vyplnily dotazník, kde popsaly své plány na následující tři měsíce. A to vše pak putovalo do databáze Super PACu.

Své specializované týmy měly navíc nejen ženy, ale i další části různorodé americké populace – Afroameričané, Asiaté, Latinoameričané, mládež nebo třeba gayové a lesbičky (LGBT). Organizátorce LGBT sekce a jejímu týmu dobrovolníků se například podařilo získat tisíce kontaktů na podporovatele Hillary při pochodech Gay Pride.

Zkušení grassroots matadoři

A jaký to vše mělo výsledek? Když loni v dubnu oznámila Hillary Clinton svou kandidaturu na prezidentku USA, měl pro ni „její“ Super PAC připravenou databázi čtyř milionů aktuálních kontaktů a navíc třeba i facebookové stránky s více než dvěma miliony podporovatelů. Oficiální kampaň si je ale musela koupit, protože Super PAC je podle zákonů nezávislý.

Ani to, že Hillary Clinton následně najala velkou část personálu Ready for Hillary, rozhodně není zanedbatelné. Získala tak nejen kontakty, ale i rozsáhlou infrastrukturu a řadu odborníků pro organizaci grassroots hnutí. Hnutí, které je podle slov amerických komentátorů jedním ze základů jejího vítězství ve volebním superúterý a případných budoucích úspěchů.

“Myslím, že Ready for Hillary změní způsob, jakým se budou v budoucnu dělat prezidentské kampaně v USA. Mít již v počátcích takto rozsáhlou a aktuální databázi podporovatelů je něco nevídaného,” uzavřela Jessica.

[fb_button]

[divider scroll_text=“zdroje“]

[1] Barack Obama’s grassroots campaign was unprecedented –http://www.telegraph.co.uk/comment/personal-view/3563300/Barack-Obamas-grassroots-campaign-was-unprecedented.html

[2] Barack Obama’s grassroots campaign was unprecedented – http://www.telegraph.co.uk/comment/personal-view/3563300/Barack-Obamas-grassroots-campaign-was-unprecedented.html

[3] Q&A with Howard Dean: 10 Years Since the Campaign – www.netrootsnation.org/nn_events/nn-14/qa-with-howard-dean-10-years-since-the-campaign/

[4] Barack Obama’s grassroots campaign was unprecedented – http://www.telegraph.co.uk/comment/personal-view/3563300/Barack-Obamas-grassroots-campaign-was-unprecedented.html

[5] Grassroots Rising: Hillary Clinton Has Her Best Fundraising Month with Small Donors – http://www.politicususa.com/2016/03/02/hillary-clinton-grassroots-fundraising-month-campaign.html

[6] Clinton Loyalists Watch Ready for Hillary PAC Warily – http://www.buzzfeed.com/rubycramer/clinton-loyalists-watch-ready-for-hillary-pac-warily#.wmrNkBvnq

[7] James Carville Joins Hillary Clinton Super PAC – http://www.huffingtonpost.com/2013/04/04/james-carville-hillary-clinton_n_3013641.html

[8] Ready for Hillary: New Backers High-Profile Endorsements Lend Legitimacy to Pro-Clinton Super PAC – http://news.yahoo.com/ready-hillary-backers-high-profile-endorsements-lend-legitimacy-141217716.html