3 týdny do voleb: hlavně se vymezit

Marcela KrálikováMonitoring kampaní PSP13

volby 2013 monitoring kampaní

Volby se blíží a strany vědí, že se musí vymezit vůči svým rivalům. Množí se kritiky a útoky. Levice v průzkumech vítězí. Kreativita stran nezná mezí, zazpívejte si.

[fb_button]

Co je nového?

Strany mají svá čísla, pod kterými jdou do voleb. Nové průzkumy veřejného mínění potvrzují sílu levice. Ochota politických stran zveřejňovat informace o financování svých kampaní je nejhorší u SPOZ a Úsvit. Strana SPOZ vyzvala Miroslava Šloufa, aby ukončil své členství. Důvodem byl rozhovor, ve kterém útočil na protikandidáty.

Do voleb zbývá

[ujicountdown id=“IPM-blue“ expire=“2013/10/25 14:00″]

Zazpívejme si

Hned v úvodu týdne volební blok Hlavu vzhůru! zveřejnil oslavnou píseň, která se měla stát jeho hymnou. Popularitu však píseň získala až díky Zdeňku Svěrákovi, který za použití výrazu „metelesku blesku“ zvažuje právní kroky proti bloku a proto se v týdnu ve velkém řešilo, odkud spojení „metelesku blesku“ vlastně pochází a kdo si ho může nárokovat. Úspěch celé kauzy dokládá vlastní verze, kterou zveřejnila ODS.

Novou audiovizuální propagaci zveřejnily také SZ, SPOZ nebo ANO 2011. Na internetu a v televizi se však objevilo také video propagující Vodňanské kuře, tedy výrobek Babišova zemědělského impéria, ve kterém sám Andrej Babiš vystupuje. To rozproudilo diskuzi, zda jde o kampaň podporující Agrofert, nebo ANO 2011.

Hlavně se vymezit

TOP 09 kritizuje stranu ANO 2011. Kalousek ji označuje za populistickou, Ženíšek zase varuje před podobností s Věcmi Veřejnými.

Také ODS se vymezuje vůči nově vzniklým stranám a uplynulý týden se o nich vyjadřovala značně nelichotivě. Nováčci si to však líbit nenechali. Proti ODS následně vystoupil i exprezident Václav Klaus s výzvou, aby straně voliči nedali svůj hlas.

ODS dle prohlášení svého vedení po volbách nechce spolupracovat s téměř žádnou stranou, Miroslava Němcová explicitně vyloučila koalici s ANO 2011, Úsvitem,  blokem Hlavu vzhůru! a SPOZ. Kromě toho však strana představila poslední kapitoly programu Příběh života.

ČSSD PROTI ČSSD?

ČSSD má problémy s vnitřním štěpením, což dokazuje avizované kroužkování proti Zavadilovi. Vedení strany tento problém zatím nijak neřešilo. Strana zatím pokračuje ve své kontaktní kampani a rozdává (již tradičně) oranžové růže.

V kontaktní kampani pokračuje také SZ, která nevyužívá billboardy. Sám předseda Ondřej Liška minulý týden obhajoval třeba daňovou progresi, ale také se věnoval výroku Andreje Babiše o malých a středních podnicích. Zelení mj. odmítají škrty ve školství,

Outsideři v online

Po kritice, která se předminulý týden snesla na fungování facebookového profilu KDU – ČSL, se strana snažila o zlepšení. Pokoušela se fanoušky zatáhnout více do komunikace a zapojit je do diskuze.

To KSČM jako by stála zatím trochu mimo hlavní dění, alespoň co se kampaně na sociálních sítích týče. Aktivní je zejména na svém webu, na kterém nabízí blogy a komentáře předních představitelů strany. Většina příspěvků se věnuje hlavním programovým tématům.

Komentář IPM

„Kreativita“ stran nezná mezí, vytvoření písně, která má aspirovat na hymnu, připomíná devadesátá léta, slovenskou HZDS a marketing v plenkách.

Strany dobře ví, že v rámci kampaně je potřeba se vymezit vůči ostatním. Já jsem ten dobrý, protože dělám to a to a on je ten špatný, protože… Na osočení typu: jsou to populisti, jsou nedemokratičtí jsme si již zvykli a patří k volbám a stranictví.

Hůř na tom jsou výroky typu: „ať zaleze hyena…“ Žádnému z politiků není dozajista milé slýchat o sobě takovéto komentáře, ale mnozí se jich sami dopuští. Snaha se vymezit je součástí kampaně, s jejím postupem vrcholí i emoce a s nimi se stupňuje i tvrdost výroků.

Problém nastává, když se začnou vůči straně respektive kandidátům vymezovat jiní členové strany. Takové jednání značí slabou stranickou disciplínu a straně to v očích voliče kladné body rozhodně nepřidává.

V příštích týdnech bude zajímavé sledovat, jak se budou výroky stran a politiků přiostřovat. Zjistíme, jak se strany rozhodnou či nerozhodnou do svých kampaní zakomponovat svá volební čísla. Uvidíme, jaké načasování a gradaci strany pro své kampaně zvolily. Voliči se totiž často rozhodují až v posledním týdnu.

Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.

[fb_button]