4 týdny do voleb: Začíná být horko

Pavel ŠímaMonitoring kampaní PSP13

Monitoring voleb

Kampaně oficiálně vstoupily do horké fáze. Množí se debaty, setkání s voliči, předvolební průzkumy, osočování a politické útoky. Začíná být horko.

[fb_button]

Uzavření kandidátek – je tomu skutečně tak?

Ačkoli jsou kandidátky odevzdané, otázka kandidatury není uzavřena. To se týká i bývalých poslanců Grégra, Kužvarta či Zubové, kteří uvažují o návratu do lavic Poslanecké sněmovny. Člen SPOZ Miroslav Šlouf oznámil záměr vystoupení ze Strany a nebude Zemanovce ani volit, nepřeje si, aby se dostali do Sněmovny. To však není vše – SPOZ ze svých řad vyhodila Drymla, Portová i přes dopis Zemanovi zůstává. Změny se týkají také strany ANO, kterým kandidaturu odřekl lídr Středočeského kraje Tomáš Březina.

Co nového?

Hned v pondělí se rozběhla diskuze ohledně rapidního nárůstu fanoušků na facebookovém profilu strany SPOZ. Nově se politické subjekty od středy 25. 9. mohou prezentovat před svými voliči prostřednictvím předvolebních debat na čt24 (vždy od 20:00 do 22:00). V průběhu týdne pak přišly články zabývající se financováním kampaní nebo úrovní, s jakou jednotlivé strany přistupují ke komunikaci na sociálních sítích. Zároveň byla spuštěna předvolební kalkulačka.

Do voleb zbývá

[ujicountdown id=“IPM-blue“ expire=“2013/10/25 14:00″ hide = „true“]

Průzkumy neomrzí

Kromě toho jsme měli šanci seznámit se s dalšími předvolebními průzkumy. Tentokrát můžete porovnat sílu jednotlivých kandidujících subjektů dle CVVM, iDnes, STEM, novinky.cz či společnosti TNS Aisa. Strany začínají rovněž spekulovat, s kým jsou ochotny vyjednávat o vládních koalicích.

ANO proti všem

Zřejmě vysoká čísla, která průzkumy přisuzují nové straně ANO 2011, pak měly za následek nárůst protikampaně, která byla právě proti ANO zahájena. Většina stran se na svých stránkách negativně vyjadřovala právě proti předsedovi této strany či přímo proti celé straně a jejím programovým bodům. V průběhu týdne vznikla i Facebooková stránka zaměřené proti ANO.

ANO 2011 se však brání, a to články O Babišovi s StB nebo SPOLEČNOST: Babiš agentem? Politické hnutí zveřejnilo minulý týden program, který má hned čtyři verze. Můžete se rovněž podávat na dva nové spoty ANO, nakopneme českou ekonomiku a ANO dobré značce. Babišovu stranu v pondělí prostřednictvím Hospodářských novin podpořil Dalibor Dědek, šéf společnosti Jablotron.

Zachrání nás agent 009?

Velmi výrazně se pak prezentovala TOP 09 svou novou kampaní, ve které předsedu Karla Schwarzenberga stylizovali do role Jamese Bonda. Spuštění kampaně však vyvolalo diskuzi, zda jedná o oficiální kampaň nebo útok hackerů. Úvodní vyjádření na Facebooku evokovalo spíše útok hackerů, což bylo umocněno i tím, že nebylo možné dostat se k obsahu stránky. V dalších dnech s ní ani nebylo dále pracováno. Přesto tato kampaň ovládla prakticky všechny informační kanály.

Slibuji, slibuje, slibujeme

Také SPOZ odstartovala naplno svou kampaň za zvolení do Poslanecké sněmovny. Na Facebooku zveřejnila fotky lídrů. Slibuje snížení DPH a zlevnění potravin, stejně jako lidovci s komunisty.

Kampaň za kvalitní potraviny zahájila i Strana zelených. Strana rovněž na svém webu navrhuje, jak by naložila s prohospodařenými miliardami. Její předseda Ondřej Liška vzbudil rozruch popletením názvu strany SPOZ, kterou označil za Stranu přátel organizovaného zločinu. Na Facebooku se omluvil, nafotil se na kampaň a tvrdil, že vypadá jako James Dean.

ODS pokračuje s rýmováním (Chci Česko na špici, tak Volím pravici; Chci stát úspěšným přející, i proto Volím pravici nebo Věřím v Česko a v tradici, i proto Volím pravici) a zveřejňováním svého programu. Minulý týden strana představila část k otázce přijetí eura, kapitoly na téma veřejných financí, daňové politiky a podpory podnikání a navrhuje zavést nový systém sociálního bydlení. Víceméně samostatně pak řídí svou kampaň lídr Jihomoravského kraje, Petr Fiala s heslem Politika, jaká má být.

Komentář IPM

Rukavičky stranou! Vše je povoleno. Do voleb zbývají čtyři týdny a strany vytahují všechny možné i nemožné, praktiky čestné i nečestné, aby do cílové rovinky vyrážely z co nejlepší pozice.

Mediální manipulace – nebo chcete-li guerilla marketing – TOP09, která předstírala útok hackerů na vlastní web, je v podstatě milou epizodkou přiostřujícího se předvolebního boje uplynulého týdne. A to vše dohromady slabým odvarem toho, co nás ještě čeká v nacházejícím měsíci před volbami.

Strany vylučují členy, členové osočují strany, strany navzájem obviňují své lídry a lídři podávají žaloby na lídry.

Český volič se tak přes všechny nové vymoženosti letošních kampaní (bezprecedentní používání sociálních sítí, velkých eventů, kaváren a dobrovolníků) může cítit jako doma.

Špinavosti, podrazy, manipulace a kydání hnoje budou dle všeho opět přítomny v obvyklém množství. Ještě se máme na co těšit.

Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.

[fb_button]