Volby do Evropského parlamentu – nuda, nuda, šeď, šeď

Daniel DrakeRůzné

Strany kampaně do Evropských voleb vypustily. Projevilo se to na rozpočtech i kvalitě odvedené práce. Největším tématem se stala ochrana Česka na mnoho způsobů. Spousta voličů si ale kampaně ani nemusela všimnout.

Po více jak jednom roce šli Češi k urnám – tentokrát si Česká republika volí jednadvacet zástupců do Evropského parlamentu. Dá se pochopit, pokud si voliči na volby nevzpomněli. Zatímco se týden před duelem Zeman-Drahoš ulice hemžily dobrovolníky a každé druhé auto deklarovalo svojí prezidentskou preferenci, tentokrát se neděje ani jedno, ani druhé. České vlajky na autech odkazují na probíhající hokejový šampionát.

Nelze se stranám ale divit, že neinvenstují peníze ani úsilí do letošní kampaně. Vždyť v minulých evropských volbách byla účast 18 %, což byl druhý nejnižší výsledek ze všech členských států EU. Slabší byli už jen Slováci se 13 %. 21 europoslanců se pak rozdělilo mezi sedm subjektů.

Více peněz investovaly menší strany

Další výrazné odlišnosti od ostatních voleb můžeme zaznamenat ve financování kampaní. I když kandidující subjekty původně hlásily, že do kampaně investují desítky milionů, realita je podstatně jiná. K 13. 5. hnutí ANO z původně deklarovaných 35 milionů utratilo ani ne dva miliony, ODS necelých šest a třetí nejsilnější strana Piráti dokonce jen čtyři miliony.

To do jisté míry vypovídá o prestiži eurovoleb a také o tom, že si tři nejsilnější strany věří na úspěch i bez vyšších nákladů. Naopak strany a hnutí, které v posledních měsících prudce padaly v průzkumech se utrácení vůbec nebojí.

Koalice TOP 09 a Starostů upoutala humorným klipem, ve kterém kandidáti s pomocí herců Holubové a Hrušínského zrekonstruovali památnou scénu z Pelíšků „Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Klip má na sociálních sítí několik milionů zhlédnutí a jedná se tak nepochybně o nejefektivnější volební klip celé kampaně.

Hůře už se koalici dařilo v komunikaci s voliči. Za příspěvky, které sebevědomě a neobjektivně tvrdí, že je jejich koalice „nejsilnější proevropská kandidátka“, to od uživatelů na sociálních sítí pravidelně schytávali.

Tradičnější přístup v kampani zvolilo SPD, které oslovuje voliče především přes volební noviny, jejichž náklad vyšel až na pět milionů korun. Noviny SPD jsou již tradičně plné dezinformací a útoků na ostatní politické strany, což nezůstalo bez povšimnutí a vysloužilo si hned dvě trestní oznámení pro pomluvu (trestní oznámení podaly strany KSČM a ESO).

SPD do kampaně zatím dle dostupných informací investovalo 13 milionů, tj. vůbec nejvíce peněz ze všech kandidátů.

Nevýrazný vyzyvatel

Česká pirátská strana, která o sobě tvrdí, že je v těchto volbách největším vyzyvatelem hnutí ANO, zvolila poněkud neslané heslo „Evropa potřebuje Piráty“. Jako hlavní volební spot se rozhodli oživit legendární video Marka Prchala „Přemluv bábu“, ve kterém tentokrát figuruje právě „bába“ a „děda“ a přemlouvají vnouče.

Jelikož se jedná už o xtou verzi tohoto konceptu, působí kampaň Pirátů trochu neoriginálně a nevýrazně. Byť si ani za svého lídra nezvolili vyloženě „showmana“, dá se předpokládat, že Piráti sází především na značku svojí strany, která přeci jen už u voličů nějaký ten pátek rezonuje.

Trumpova kšiltovka

Přirozeným favoritem voleb je vládnoucí hnutí ANO, a tak byla veřejnost zvědavá s čím marketingový tým vyrukuje do kampaně tentokrát. Na tiskové konferenci představil premiér Babiš červenou kšiltovku s nápisem „Silné Česko“, díky které podle něj všichni Češi budou moci projevovat svou národní hrdost.

Obzvláště chytrý tah se mu podařil v nedělních Otázkách Václava Moravce, kdy moderátorovi i svému oponentovi Petru Fialovi kšiltovky na začátku pořadu daroval a nechal je ležet po zbytek diskuse na stole. Kamery České televize pak téměř 90 minut zabíraly marketingový produkt hnutí ANO.

Nezáleží na tom, že se červená kšiltovka s nekonkrétním nápisem ani v nejmenším netýká evropské agendy. Důležité je, že její americký ekvivalent Donalda Trumpa zná každý a teď zná každý i kšiltovku Andreje Babiše.

Další anti-babiš

Ani kampaň ODS se nedá považovat za příliš inovantivní. Heslo „Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet“ už tu v různých variacích bylo několikrát a opět se nejedná o nic konkrétního. Co přesně chtějí, aby od nich bylo slyšet?

V hlavním videoklipu s názvem „Andreji, už toho máme dost!“ se obouvají do premiéra kvůli lhaní a problému s dotacemi. Video na sociálních sítích v počtu zhlédnutí roste, ale otázkou zůstává, které voliče dokáže takováto „anti-babiš“ kampaň přilákat.

Jak se shodli politologové po sněmovních volbách 2017, kampaň založená pouze na vymezování se proti Andreji Babišovi přináší více voličů jemu, než těm, co se vymezují.

Slabá informační kampaň

Jak už bylo řečeno, očekávala se nízká účast – ta nakonec byla výrazně vyšší, než v minulých volbách, ale 28,72 % není vysoké číslo. Evropské volby strany vyhodnotily jako volby třetí kategorie, což dokazuje malá aktivita, která navíc v podstatě začala až poslední předvolební týden.

To na druhou stranu dalo příležitost politickým podnikatelům z hnutí „ANO, vytrollíme europarlament“, kteří překonali hranici pro získání 30 Kč za hlas a stát jim za nízkorozpočtovou kampaň zaplatí přes 1 milion korun.

Státní příspěvky dle zisku stran

StranaProcentaHlasyPeníze za hlasy
ANO21,18502 34315 070 290
ODS14,54344 88510 346 550
Piráti13,95330 8449 925 320
STAN/TOP 0911,65276 2208 286 600
SPD9,14216 7186 501 540
KDU-ČSL7,24171 7235 151 690
KSČM6,94164 6244 938 720
ČSSD3,9593 6642 809 920
Hlas2,3856 4491 693 470
EU TROLL1,5637 0461 111 380

Důvodem pro nezájem voličů může být také přílišná komplexnost evropského parlamentu a s ním spojená slabá – až neexistující informační kampaň. Voliči často ani netuší, jakou roli má a čím se evropský parlament zabývá. Nelze se pak divit, že průzkumy stabilně ukazují, že europoslance v České republice zná opravdu málokdo.

Tuto neinformovanost měla za úkol změnit celoevropská iniciativa Tentokrát budu volit, která Českem projela absolutně bez povšimnutí. Původně se mělo jednat o apel na mladé lidi a prvovoliče, aby nenechali o svojí budoucnosti rozhodnout jiné, ale to se minulo účinkem.

Ve spotech figurují starší lidé například Chantall Poulain, Michael Kocáb, Jan Pirk či Roman Šmucler, kteří jsou se vším respektem stejně známí mladé generaci jako již zmínění europoslanci. O úspěchu této kampaně vypovídají nízká čísla a to jak ve zhlédnutí napříč sociálními kanály, tak v počtu reakcí na příspěvky.

Evropský parlament je pro většinu Čechů vzdálená a neznámá instituce, ale volby do něj jsou důležité a zaslouží si lepší informační kampaň.