Sociální sítě: volby do Evropského parlamentu ovládly Facebook

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Sociálními sítěmi v Česku hýbala témata zrušení roamingu, rozmíšky ve vládní koalici či situace na Krymu. Nakonec ale evropské volby naplno ovládly komunikaci na Facebooku a strany se předvedly i s aprílovým vtipem.

[fb_button]

Facebook

Na sociální síti Facebook se největší komunitou mohou pochlubit strany TOP 09, ANO a Piráti, nejméně fanoušků má stále KSČM (viz tabulka). Zajímavostí tohoto týdne je skutečnost, že všem sledovaným stranám v minulém týdnu počet fanoušků jejich stránek vzrostl – nejvíce potom Svobodným (211) a Hnutí Úsvit (198).

Počet fanouškůZměna
TOP 0985 2715
ANO68 13121
Piráti54 33670
Svobodní36 281211
ODS30 3386
Hnutí Úsvit26 406198
Strana zelených18 237115
SPOZ14 0321
ČSSD13 01231
KDU-ČSL11 50124
KSČM2 4654

Nejvíce vlastních příspěvků za poslední týden publikovalo na svém Facebooku hnutí ANO (50), následovaném Hnutím Úsvit (29). Stejná situace se potom opakovala i z hlediska interakce fanoušků – největší zpětné vazby od svých fanoušků se dočkalo opět hnutí ANO (7 091 likes, 2 113 komentářů a 477 sdílení) a Hnutí Úsvit (2 985 likes, 1 035 komentářů a 738 sdílení).

ebook-in-post

Zaměříme-li se na nejúspěšnější příspěvky minulého týdne, v této oblasti dominovalo Hnutí Úsvit. Zaujalo první dvě místa v týdenním TOP 5 příspěvků dle interakce fanoušků. Zbylá tři místa zaujalo hnutí ANO.

Hnutí Úsvit bodovalo s anti-romským příspěvkem a trestním oznámením Tomia Okamury na Bohuslava Sobotku. ANO mělo úspěch s příspěvky o aktivitách ministra Babiše.

Post by ANO.

Vítězem týdne KDU-ČSL

Když odhlédneme od výše zmíněných statistik, které do jisté míry reflektují také výskyt cílových skupin a voličů na sociálních sítích, pomyslným „vítězem v komunikaci“ je za poslední týden KDU-ČSL. Ta totiž snad jako jediná kromě jednostrané komunikace směrem k voličům zapojuje fanoušky do komunikace.

Co je český zájem, je název projektu, ve kterém strana v rámci sociální sítě komunikuje a klade si za cíl vydefinovat české zájmy, které by potom zástupci strany měli hájit v Evropském parlamentu. Jako jediná strana také křesťanští demokraté využili úterního aprílu, nicméně k tomu se dostaneme v samostatné části tohoto textu.

Evropské volby na každém kroku, strany „jednoho muže“ a video na Facebooku

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu je logické, že se toto téma stává stále více nosným na stránkách prakticky všech politických uskupení. K této problematice ale každá strana přistupuje jinak.

ANO komunikuje množství fotografií z akcí kandidátů, TOP 09 naopak zásobuje svoje fanoušky pozvánkami na „evropská setkání“ se svými kandidáty napříč republikou. Stránky topky jsou tak zasypány vytvořenými událostmi. TOP 09 také přišla v souvislosti s volbami ke změně „cover fotografie“ svého profilu.

Na setkání s kandidáty a další akce kampaně zve na svém profilu také ODS. Ta nadále pokračuje v komunikaci projektu Petice pro korunu a také v neustálém vyobrazování nového předsedy Fialy, a to prakticky při každé příležitosti.

Některé strany přistupují ke své komunikaci čistě jako k propagaci výstupů, materiálů a myšlenek svých čelních představitelů. Kromě hnutí Úsvit, které pravidelně ve většině případů publikuje aktivity předsedy Okamury, se do této kategorie nově dají zařadit zelení. Na jejich stránce se to jen hemží předsedou Ondřejem Liškou, který je lídr kandidátky do Evropského parlamentu.

Na druhou stranu, zmiňme ještě stránku hnutí Úsvit. To jako první začalo s představováním jednotlivých kandidátů do EP. Odlišně než ostatní strany využívá Facebook ČSSD. Ta se svými fanoušky stále komunikuje prostřednictvím sdílení videonahrávek z aktivit či činností svých členů. Na závěr zmiňme také české komunisty, u kterých kromě sdílení článků z Haló novin stále nic nového nenajdeme.

Twitter

Vedle Facebooku strany také hojně komunikují na sociální síti Twitter. A jak se jim daří tam?

Na pořadí stran co do počtu odběratelů kanálů se nic nezměnilo. I po minulém týdnu nejvíce odběratelů eviduje TOP 09 (6 053), následovaná ODS (4 221) a Svobodnými (3 698). Nejvíce vlastních příspěvků potom na Twitteru v minulém týdnu publikovali KSČM (14) a Piráti (13), žádné komunikace se nedočkali odběratelé kanálů ČSSD, SPOZ, hnutí ANO a Hnutí Úsvit.

Zaměřeno na: Apríl

Apríl, tedy prvního dubna, není nejspíš nutné nikomu představovat. Jak s tímto dnem naložily české strany? A zapracovaly nějaké aprílové téma do své facebookové komunikace?

V tomto směru byly strany spíše nezúčastněné, tedy prvního dubna se komunikace většiny stran nijak nelišila od každodenní klasické komunikace. Výjimky byly pouze dvě z nich – hnutí ANO a strana KDU-ČSL. Hnutí ANO nasdílelo na svůj profil odkaz na článek Lidových novin o tom, že Jaromír Jágr (jinak podporovatel hnutí v posledních parlamentních volbách) hodlá kandidovat na prezidenta České republiky.

To KDU-ČSL svůj vtip pojalo daleko originálnější. V úterý nasdílelo na svůj profil zprávu o tom, že ministr zemědělství Marian Jurečka rezignuje na všechny své funkce a odchází do Číny pomáhat místní vládě.

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Politické strany konečně vytáhly evropská témata, každá po svém. Hnutí ANO se opětovně zaměřilo na velké množství vizuálního obsahu a publikuje fotky čelních představitelů kandidátky. To TOP 09 chrlí jednu pozvánku na akci za druhou, a pravděpodobně se jí opět podaří vytvořit největší volební event na Facebooku díky akci Jdu k volbám do Evropského parlamentu. V aktivní komunikaci také pokračuje KDU-ČSL a Úsvit.

Pokud bychom se ale chtěli dozvědět, jaká témata chtějí strany v evropských volbách nasadit, hledalo by se nám mnohem hůře. Prozatím známe jen obličeje.

Minulý týden se stalo ještě něco zásadního, co ale se sociálními sítěmi příliš nesouvisí – Alexander Braun z PSB, který pracoval na kampani hnutí ANO, získal cenu International Campaign Consultant of the Year od American Association of Political Consultants. Za všechny z IPM k tomuto ohromnému úspěchu gratulujeme!