2 týdny do voleb: kandidátky připraveny na rozeslání

Alžběta KrálováMonitoring kampaní PSP13

Monitoring voleb

ČSSD a její bratrovražedný boj, další kolo ne zcela vkusných písniček a start negativní kampaně. TOP09 rozjela kampaň s agentem Karlem, SPOZ si nechala otevřená zadní vrátka a LEV 21 ukazuje kalhotky. Volby se blíží…

[fb_button]

Volby se nám zase o týden přiblížily a na internetu a sociálních sítích bylo zase živo. Opět jsme měli šanci seznámit se s celou řadou předvolebních průzkumů, ten poslední uvádí, že by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran.

Už brzy také do schránek přijdou volební lístky. Mimo celé řady známých osobností (např. Jannise Samarise, majitele Kofoly) na nich však najdete i bývalé členy KSČ, přičemž Rudou knížkou disponovali i někteří lídři.

Velká vyrovnanost stran a balancování na pětiprocentní hranici také změnila pravidla předvolebního boje. Stranou šly sliby o tom, že se nebude využívat negativní kampaň, a tak je v ulicích i na internetu k vidění celá řada zesměšňujících vizuálů a billboardů. Pozadu nezůstal ani známý aTeo se svými fotokolážemi. Nezůstalo však jen u „nepodepsaných“ billboardů a vizuálů, jednotliví kandidáti se kritizovali a osočovali i přes Facebook.

Pějme píseň dokola

Kromě negativní kampaně se strany také nechaly inspirovat mediálním ohlasem, který vzbudila hymna volebního bloku „Hlavu vzhůru“ před dvěma týdny. Proto bylo uplynulý týden představeno hned několik písní i spotů, z nichž některé budou nejspíš nasazeny do televizního vysílání a jejich vypuštění na síť bylo jakousi zkouškou.

Hned v úvodu týdne si voliči mohli nejprve poslechnout song od KSČM. Následoval popěvek Úsvitu od známého dua Evy a Vaška na melodii písně Hany Zagorové.

V průběhu týdne si pak bylo možné prohlédnout spoty od TOP 09, ČSSD, ODS, Úsvitu, ANO 2011 či SPOZ. Posledně jmenovaná strana však nejspíš nepoužije svůj spot v televizi nebo alespoň ne v původní verzi. V té se totiž objevuje policista, což je v rozporu se zákonem. Kromě stranických spotů se začínají objevovat také první get-out-to-vote projekty, které vyzývají občany k účasti ve volbách.

Stejné a jiné

Strany se v kampaních snaží vůči sobě co nejvíce vymezit, jelikož jsou lídři dotazováni na stejné otázky, podrobováni stejným kontrolám výroků a i programy a předvolební sliby jsou vzájemně porovnávány.

V první řadě tak pokračují výroky stran, s kým ve Sněmovně nehodlají spolupracovat, jelikož se údajně poučily z působení Věcí veřejných. Zejména nové strany, ANO a Úsvit, tak mnoho potenciálních partnerů nemají.

Babišovo ANO 2011 se s tímto problémem snaží vypořádat vytvořením vnitřních pravidel, které by stranu měly udržet pohromadě i po volbách. Podporovatelům dále nabízí možnost zapojit se do kontaktní kampaně v týmu Parťáci ANO.

Staňte se agentem

Strany však pokračují hlavně ve svých vlastních kampaních, které se evidentně dostávají do finálních fází. Masivní ofenzívu zahájila zejména TOP 09. Strana spustila nový web speciálně připravený pro tyto volby, vypracovala hru pro smart phone a nabídla možnost příznivcům stát se po vzoru předsedy Schwarzenberga také agentem.

Změnila se také jejich komunikace skrze sociální sítě. Rapidně narostl počet příspěvků za den, které nově přidávají samotní kandidáti – každý den se správcem stránky stává jeden z nich.

Strana také začala představovat úspěšné zákony, které jejich strana pomohla během poslední vládní účasti přijmout a to s hashtagem #zakonyTOP09. Pod tímto hashtagem však na Twitteru není nic k dohledání.

Veřejný diář poslance?

Nový web v průběhu kampaně spustilo například také ANO 2011, KDU – ČSL, Úsvit, VV, SPOZ či SZ. Právě Strana zelených minulý týden navrhla, aby poslanci zveřejňovali svůj diář. Lidé by věděli, s kým se stýká a na čem pracuje. Součástí návrhu byl také zveřejněn model, který celou myšlenku názorně vysvětlil a znázornil v praxi.

Strana dále zveřejnila plán, na řešení nedostatku míst ve školkách, vymezila se proti stanovisku ODS ohledně domácích porodů a navrhla, jak zastavit politické trafiky. Zelení také, jako jediná strana, nevyužívá k propagaci billboardy, ale snaží se propagovat trochu odlišně.

ODS se také více otevřela voličům, výsledkem čehož byla vytvořena on-line nástěnka, na kterou může přidat příspěvek každý. Z programu minulý týden také vypíchla předsevzetí zamezení zneužívání sociálních dávek a uvedla, že přidat k prezidentovi přímou volbu starostů je nesmysl.

Zaostávající vítězící ČSSD a nuda u lidovců

To ČSSD ve své internetové kampani poněkud zaostává. Počet příspěvků na jejich Facebookovém profilu klesá a kromě představeného spotu strana zaujala jen rýmovací soutěží, ve které měli fanoušci vymyslet rým na hlavní tahák kampaně ODS – volím_pravici.

Na svém webu pak sociální demokraté pokračují v blogovém vypořádávání se s názory a programy konkurentů či s aktuálními problémy.

Také KDU–ČSL toho svým fanouškům za uplynulý týden mnoho nenabídla. Lídry krajských kandidátek představuje pomocí video medailonků a pokračuje v představování podporovatelů strany, začala také pomocí vizuálů zdůrazňovat důležité body programu.

Kromě toho však nepřišla s ničím novým a na rozdíl od ČSSD nenabízí hlubší názory předních kandidátů k důležitým tématům, přístupných z webu či Facebooku.

Sexistické prasátečko a další problémy

Po delší době na sebe upozornila strana LEV 21, která dnešní poměry označuje za velmi smutné. Národní socialisté však zaujali především vizuálem, který byl uveřejněn jako reklama v deníku Blesk a který se stal horkým adeptem na zisk anticeny Sexistické prasátečko.

Také předseda strany Jiří Paroubek, který do Poslanecké sněmovny nekandiduje, dal o sobě po delší době hlasitě vědět, a to když prohlásil, že hodlá příští rok kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.

Jak již bylo řečeno výše, SPOZ představil svůj spot, se kterým však bude mít ještě problémy, kvůli porušení zákona. Strana tak trochu nechtěně navázala na problémy, které měla sama se sebou a zdá se, že její problémy nekončí.

Uvnitř strany se stále řeší vnitřní nejednotnost, ozývají se hlasy k vyloučení Dity Portové a ukázalo se, že webové domény vlastní vyškrtnutý lídr pražské kandidátky Miroslav Šlouf, který nemá s vedením strany dobré vztahy. První problémy s webem už strana zaznamenala, to když byl zpřístupněn obsah stránek, který byl jen pro členy strany. K dispozici bylo například rodné číslo nebo adresa ministra Žáka a dalších kandidátů.

Klid před bouří?

Volby se kvapem blíží. Již za necelé dva týdny bude rozhodnuto, a tak se kampaně chýlí do finále. Zatím jedinou stranou, která dle všeho přešla do finální části, je TOP 09. Ostatní strany zatím vyčkávají a zejména u ČSSD se tento týden jevil jako klid před závěrečnou bouří. Můžeme se tak jen těšit, s čím nás strany ve finální části kampaně překvapí a co nabídnou.

Komentář IPM

S blížícím se dnem otevření volebních místností se také graduje předvolební souboj kandidujících politických stran, a to nejen osočováním v médiích, ale také na sociálních sítích. Kandidáti na sebe prskají, kde se dá.

Na kandidátkách najdeme známé osobnosti, které zaznamenáváme nejvíce u Zemanovců, ale samozřejmě se nejedná o součást volební kampaně.

I když strany vehementně tvrdily, jak moc negativní kampaň před volbami odmítají, opak je pravdou. Nezklamaly a ukázaly svou tvořivost.  A když se dva perou, třetí se směje – negativní kampaň na Michala Haška a Bohuslava Sobotku mají údajně pocházet z jejich vlastního vnitrostranického boje, aneb oslabme se navzájem uvnitř jedné strany.

Politické strany se nám rozzpívaly, „Metelesku blesku,“ pojďme pomoct Česku, se svým čáry máry kouzlíme, rozhodně pobaví, stejně jako „Komunisté, to je jisté“ s úžasnou grafikou, anebo třináctisekundová „píseň“ tvořivého Tomia Okamury s obrázkem šťastné rodinky. Víme, jde o emoce. Na serveru Youtube je již ve smyčce její desetihodinová verze pro silné povahy. Uvidíme za necelé dva týdny, jestli bude všem i po volbách do zpěvu, či je to vyzpěvování přejde.

Začínají se objevovat první vlaštovky s cílem nalákat voliče k volebním urnám, lidová tvořivost začíná žít svým vlastním životem, jsme nabádáni, abychom nevhodili svůj hlas “do hajzlu”, skládají se rýmy, strany se čím dál více vymezují a ve snaze zaujmout se dokonce svlékají kalhotky. Co nás do voleb ještě čeká?

Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.

[fb_button]