Nemastné neslané. Anebo rovnou zcestné. Taková je většina předvolebních klipů českých politických stran. Spoty k předčasným volbám 2013 jsou pokrokem. Ale jen velmi mírným.
[fb_button]
ČSSD
Hned po prvním záběru se vám vybaví povedená reklama Johnnie Walker – The Man Who Walked Around The World a její politická verze od Labour party The Road Ahead. Že by lehká inspirace?
Spot je rozhodně na profesionální úrovni. Přesto na nás Bohuslav Sobotka hladící obilí nepůsobí jako silný leader ani přes epickou hudbu a pozadí. A jako leader by příští premiér působit rozhodně měl.
KSČM
U KSČM de facto není co hodnotit. Strana již poněkolikáté prostředky na spot věnovala na dobročinné účely.
ANO
Po moderních animovaných vysvětlovacích videích z dílny ANO je spot trochu zklamáním. Čekali bychom více dynamiky. Ale i tak patří spot mezi ty nejlepší. Je profesionálně natočený, dětské hřiště a jasný den pomáhají k vytvoření pozitivní atmosféry.
Klip má také jasnou message, která je podpořena dětským smíchem na pozadí. Herci v hlavních rolích Andrej Babiš (stále ještě bojující s přízvukem) a Martin Stropnický ale očividně přehrávají a nedokáží pořádně vyburcovat.
TOP 09
V TOP 09 vždy vsázeli na kreativní nápady a moderní zpracování. Ani letos tomu není jinak. Zatímco ve volbách 2010 kapitán Schwarzenberg vyléval špínu z paluby, letos musel Karel kapitánskou čepici odhodit už pro prezidentské volby – nevlezlo se pod ni růžové číro.
Ze všeho nejdříve tedy museli v TOP 09 vysvětlit, jak se z pankáče Karla stal uhlazený agent. K tomu slouží moderní animovaný spot.
Ano, spot slouží k tomu, aby vysvětlil (sic!), jak se politik a kandidát na premiéra přerodil z jedné své karikatury v druhou. Klip nemá vůbec žádnou politickou message a TOPka se jím plácá ve své vlastní ujeté tvorbě. Jako reklama na kreativní agenturu možná dobré, ale občan si z tohoto shotu neodnáší vůbec nic.
Potenciál už zlidovělé postavičky Karla využívá strana naplno. Druhý klip už myšlenku má, ale témat se na něm za 30 vteřin vystřídá tolik, že je volič těžko stačí pojmout.
Kromě předvolebního spotu vypustila TOP 09 virální video. V hlavních rolích Nicky Tučková a Karel Schwarzenberg.
K rozšíření povědomí o Karlovi nebo k získání pár bodíků u nejmladší generace to může být dobré. Nicméně stupidně se tvářící Nicky s angličtinou rumunské pornohvězdy a skoro až pedofilní podtext videa může snadno odradit konzervativnější voliče.
Snad se ke klipu nedostanou.
ODS
ODS rýmuje na facebooku, na twitteru i na plakátech a „kreativní“ prvek své letošní kampaně dotahuje i ve videospotu. Krom toho ale video nic moc jiného nenabízí. Po obligátním seznamu socioekonomických archetypů nás čeká už jen neoblíbený úřadující předseda Martin Kuba a chytře zvolená tvář kampaně Miroslava Němcová.
První půlka je nedůstojná, druhá nemastná a neslaná. Spot tak působí nudně, je bez nápadu a silného sdělení. A odkdy se prosím pěkně o hlasy „prosí“?
SPOZ
Stejně jako ODS i Zemanovci použili seznam archetypů voličů, tentokrát vlastní levici. Vidíme matku, státního zaměstnance i důchodce. Jenže oním státním zaměstnancem je někdo, kdo na první pohled vypadá jako uniformovaný policista, za kterým navíc bliká policejní auto.
Podle zákona nesmí příslušníci policie za politická uskupení veřejně lobbovat. Strana přiznala, že v klipu vystupuje jen herec v uniformě, přesto se na spot zaměřili skuteční policisté.
I přesto ale je třeba spotu přiznat body. SPOZ nejvíce ze všech stran pracuje s emocemi. Upravené barevné podání, dynamická hudba na pozadí a obavy voličů v centru pozornosti, to je silná kombinace. Jen škoda konce klipu, který nabízí hlavní a velice nesrozumitelný slogan kampaně zemanovců „Zastavili jsme Kalouska“.
KDU-ČSL
O spot KDU-ČSL se postaral Filip Renč, který před rokem natočil předvolební spot pro Miloše Zemana. Spot je jednoznačně profesionálně zpracovaný, horší je to s obsahem.
Známé teleshoppingové rozdělení na černobílá=špatná a barevná=dobrá zde nějak nefunguje. Barevná verze se dostaví příliš pozdě a celkový dojem je tak negativní. Navíc Pavel Bělobrádek ve spotu nepůsobí sympaticky (spíš velmi přísně) ani jako leader a textace celého spotu je minimálně nepřirozená.
Nikdo doposud uspokojivě nevysvětlil, proč si KDU-ČSL vybrala slunečnici. Ta je na západ od našich hranic typickým symbolem zelené politiky a u nás ji Strana zelených nevyužívá zejména proto, že zelených u nás existuje více a symbol už byl jednoduše obsazen. Vedlejším produktem takového rozhodnutí jsou mimo jiné billboardy a spoty, které připomínají reklamu na stolní olej.
Zelení
Strana zelených pro předčasné volby přišla s moderním, čistým a pozitivním klipem. Spot je vkusně podbarven veselou hudbou a profesionálním dabingem. Zde žádné útoky na konkurenci nenajdeme. Solidní práce po všech stránkách.
Jediným sporným bodem je možná pro některé voliče využití endorsementu Václava Havla, který nám bohužel nemůže sdělit, koho by skutečně podporoval ve volbách 2013.
Zelení si připravili ještě jeden spot. I ten je zpracován velmi profesionálně. S nadsázkou si dělá srandu z typických českých vlastností. Člověk sice nedostane pocit, že se volbou této strany stane společenskou elitou, ale to strana momentálně nepotřebuje. Naopak k rozšíření počtu voličů zelených je klip ideální.
Úsvit přímé demokracie
Hlavním aktérem volebního spotu Úsvitu je Tomio Okamura se svým typickým projevem. Zvýšený hlas, zjevné rozčilení – tady se pracuje s negativními emocemi, které pravděpodobně budou hlavním motorem voličů Úsvitu.
Za povšimnutí stojí, že kromě Okamury a noname barmana v pozadí v klipu nikdo nevystupuje. Okamura navíc mluví v první osobě („Já už se na to prostě nechci dívat“). Strana je si totiž moc dobře vědoma toho, že kromě Okamury a demagogie nemá koho a co jiného nabídnout.
Shrnutí předvolebních klipů
Téměř na všech spotech je vidět, že byly – stejně jako všechno ostatní v letošních kampaních – připraveny narychlo. Jen některým kampaním se daří udržet opravdu konzistetní linii messages (ANO, Úsvit); v některých naopak převládl kreativní koncept aplikovaný bez většího rozmyslu (TOP 09, ODS).
Zbytek je nemastný neslaný.
Přeci jen je ale poznat, že díky rozvoji a rozšíření video obsahu na internetu (zejména díky Youtube) strany kladou na výrobu spotů daleko větší důraz než ještě před sedmi lety, kdy se klipy vysílaly jen těsně před volbami v České televizi. Můžeme tak doufat, že tato ozdravná vlna zasáhne české kampaně v příštích volbách ještě silněji.
[fb_button]
Pavel věří ve svébytnost disciplíny politického marketingu. Aby se mohla rychleji rozvíjet a kultivovat, založil Institut politického marketingu.