Výběr viceprezidenta v USA: pragmatismus vítězí

Marek ChytráčekAmerické prezidentské volby 2016

Volba spolukandidáta je v americké prezidentské kampani považována za velmi důležitý krok. Viceprezidenti jsou vybírání, aby svými schopnostmi vhodně doplnili kandidáty na prezidenta. V letošním roce budou na viceprezidenta USA kandidovat Mike Pence za republikány a Tim Kaine za demokraty. Jaké jsou jejich přednosti a jaké mají slabiny?

[fb_button]

Americký prezident je všeobecně pokládán za jednoho z nejdůležitějších státníků na světě, čemuž také odpovídá pozornost, kterou okolní svět věnuje dlouhému, ale pozoruhodnému procesu amerických prezidentských voleb. V posledních měsících prakticky neuplynulo dne, ve kterém by se po celém světě neomílal výrok některého ze současných kandidátů.

Proces volby amerického hlavy státu má spoustu zajímavých částí, jednou z nich je i výběr kandidáta na viceprezidenta, který ve finální fázi kampaně bojuje po boku kandidáta. Vybraný kandidát ale není pouhým doplňkem kampaně, za jistých okolností nakonec může skončit v Oválné pracovně.

Mike Pence: křesťan, konzervativec, republikán. V tomto pořadí

V současné době již známe spolukandidáty, kteří budou o Bílý dům bojovat po boku Hillary Clinton a Donalda Trumpa. Obě volby spojuje společný jmenovatel: Trump i Hillary velmi pragmaticky zvolili osobnosti, které skvěle vyvažují jejich nedokonalosti.

Začněme u Donalda Trumpa, jehož volba současného guvernéra Indiany Mikea Pence je již oficiálně potvrzena Republikánským konventem. Trump Pence označil za čestného a charakterního muže, jmenoval tedy dvě vlastnosti, které mu podle řady jeho odpůrců chybí. Volba konzervativního Pence by podle něj také měla uklidnit situaci v Republikánské straně, která se po bouřlivých stranických primárkách potřebuje znovu sjednotit.1

mike-pence-2

Mike Pence, který sám sebe definuje jako „křesťana, konzervativce a republikána, přesně v tomto pořadí“, by opravdu mohl Trumpovi pomoci.2 Ten si totiž  proti sobě v posledních měsících poštval mnoho obyčejných občanů, ale také členů vlastní strany.

Příkladem budiž vystoupení neúspěšného republikánské kandidáta Teda Cruze, který Trumpovi na Republikánském konventu odmítl vyjádřit přímou podporu a dav na něj za to bučel. Trumpova volba by mu mohla do souboje o prezidentský post získat potřebou serióznost, kterou zatím postrádá.

Politické manželství z rozumu

Vztah Trumpa a Pence však není úplně idylický, přestože si nyní navzájem vyměňují komplimenty a málem došlo i na polibek.3 Rozdílné názory mají například na TTIP nebo imigrační politiku. Pence dokonce v minulých měsících na Twitteru odsoudil Trumpovy výroky volající po úplném zákazu vstupu Muslimů do USA.4

Za zmínku stojí i to, že byl Mike Pence dlouhou dobu považován za potenciálního a velmi pravděpodobného kandidáta Republikánské strany na prezidenta. Zkušenému politikovi, který byl stejně jako mnoho dalších republikánů přirovnáván k Ronaldu Reaganovi však zřejmě zlomilo vaz podpoření zákona, který podle jeho kritiků dovoluje businessmanům, aby mohli používat náboženství coby záminku pro diskriminaci komunity homosexuálů.5


Podle vtipálků logo Trump-Pence vyjadřuje vztah Trumpa k celé republikánské straně. Záhy vznikla tato animovaná verze.

Tim Kaine: dobrodinec, který přijímal příliš drahé dary

Trumpova pravděpodobná vyzyvatelka Hillary Clinton si za svého spolukandidáta vybrala senátora Tima Kainea. Kaine má velmi působivý životopis, který je doplněn velmi sympatickými aktivitami, jako je například učení chudých dětí v Hondurasu nebo šestileté vyučování etiky na Richmondské univerzitě.6 Někoho takového prostě bývalá první dáma, která je v současnosti vyšetřována FBI kvůli využívaní osobního e-mailu pro státní utajovanou korespondenci po svém boku potřebuje.

tim-kaine-1

Volbou Kainea jednoznačně míří na voliče ze středu politického spektra, kteří budou hrát v prezidentské volbě velmi důležitou roli. Nezanedbatelný přínos může Kaine přinést v důležitých státech jako je Virginie, Severní Karolína nebo Florida.7 Hillary Trumpa dlouhodobě poráží v průzkumech popularity u menšin a žen, senátor Kaine by jí mohl poskytnout poslední důležitý kousek skládačky, který představují nerozhodnutí středoví voliči.

Ani Kaine však není úplně bez kazu, vodou na mlýn pro očekávatelnou kritiku ze strany Trumpa je zjištění, že Kaine během svého úřadování přijímal velmi hodnotné dary. Neporušil tím sice zákony, jeho pověsti to však plusové body rozhodně nepřidá. Netrvalo dlouho a Trump této munice opravdu využil, když prohlásil, že se k sobě křivácká Hillary a zkorumpovaný Kaine velmi hodí.8 Podobné útoky se však dají očekávat i ze strany Hillary na Trumpova spolukandidáta. I to totiž k americkým prezidentským volbám patří.

Zkušený Biden a „vládní Darth Vader“ Cheney

Na příkladu minulých zvolených kandidátů na prezidentova parťáka si můžeme ukázat, na základě čeho jsou vybíráni. Současným americkým viceprezidentem je již druhé volební období Joe Biden. Biden do Bílého domu nastoupil spolu s Barackem Obamou, jehož volební kampaň z roku 2008 je považována za jednu z nejlepších v historii.

Obama toho během své kampaně Američanům nabízel opravdu mnoho – mírovou politiku, šetrnější přístup k životnímu prostředí nebo uklidnění nepokojů spojených s citlivou rasovou otázkou. Jeho achillovou patou však byl nedostatek zkušeností, který mu jeho oponenti, dokonce i z vlastní strany, neustále předhazovali.9

A právě zde přichází na scénu zkušený a uznávaný odborník na zahraničněpolitickou problematiku a dlouholetý člen Kongresu Biden. Obama se těšil velké podpoře důležitých menšin, v této nedílné součásti kampaně tedy od něj nepotřeboval extra výpomoc. Biden ani nemohl nabídnout získání některého z důležitých států, byl totiž dlouhou dobu senátorem za poměrně nevýznamný stát Delaware. Obamově kandidatuře však dodal potřebné zkušenosti, které pomohly rozmetat negativní kampaň Obamových vyzyvatelů.

obama-biden

Na zkušeného spolukandidáta vsadil i Obamův předchůdce George Bush. Jeho viceprezidentem se stal Dick Cheney, který dokonce v minulosti zastával pozici ministra obrany v době, kdy USA vládnul George Bush starší. Cheneyho zkušenosti z války v Zálivu se Bushovi během jeho vládnutí jistě hodily. Cheney je považován za velmi konzervativního politika, svým stylem politiky tedy přesně splnil požadavky tehdejších voličů.

Během své kampaně za znovuzvolení však Bush přemýšlel o možnosti nahradit Cheneyho někým jiným. Cheney nebyl částí veřejnosti přijímán zrovna kladně, vyčítána mu byla zejména agresivní zahraniční politika a velmi svérázný styl vystupování. Kvůli stylu oblékání a neustálému napojení na kardiostimulátor byl dokonce posměšně přirovnáván k legendárnímu padouchovi ze Star Wars Darthu Vaderovi.10  Bush nakonec Cheneymu zachoval věrnost, stále ho považoval za muže na správném místě.

Sarah Palin byla neřiditelnou střelou

Opomenout nesmíme ani jednu z nejkontroverznějších kandidátek na viceprezidentský post, bývalou guvernérku Aljašky Sarah Palin, kterou si vybral republikánský kandidát John McCain. Toto rozhodnutí vyvolalo obrovský šok veřejnosti, následovaný obrovským mediálním zájmem, který se okolo silně věřící matky pěti dětí strhnul. Výběrem této ženy splnil svůj prvotní cíl, McCain tou dobou oproti Obamovi začínal ztrácet a potřeboval znovu nastartovat svou kampaň.11

To se opravdu podařilo, její popularita u určité části voličů zpočátku obrovsky rostla, na některých akcí se jí prý dokonce dostávalo většího potlesku než McCainovi. Kromě podpory evangelických voličů také samozřejmě pomáhala se ziskem hlasů od žen, které před McCainem spíše preferovaly Obamu. Problém se však dostavil v okamžiku, kdy měla veřejně vystoupit a vyjádřit se k relevantním politickým otázkám. Nedostatečné byly zejména její znalosti v oblasti zahraniční politiky.12

O zapojení Palin do kampaně vznikl vynikající film v produkci HBO

Sarah Palin se také časem stala velmi těžce ovladatelnou, zřejmě zcela nedokázala ustát svoji nově nabytou popularitu. Kvůli zájmu médií se dostávala pod stále větší tlak a dělala chybu za chybou. Důležité také bylo, že se i přes počáteční nadšení zřejmě nedokázala podřídit ve prospěch hlavního republikánského kandidáta a jednoduše nezafungovala jako dobrý týmový hráč.

Formální kritéria a průběh volby

Viceprezident musí stejně jako prezident splňovat určitá ústavou daná kritéria. Minimální věková hranice pro vykonávání viceprezidentského úřadu je nastavena stejně jako u prezidenta, kandidát musí být starší 35 let. Další podmínkou je minimální počet let přímého pobytu v USA, který je stanoven na 14 let. Obě podmínky se vztahují ke dni inaugurace. Viceprezident také stejně jako prezident musí být občan narozený na území USA.13

Svého volebního parťáka si vybírají sami kandidáti Republikánské i Demokratické strany. Ten poté musí projít schválením na oficiálním konventu strany, na kterém dochází i k oficiálnímu představení stranického prezidentského a viceprezidentského kandidáta. K volbě prezidenta i viceprezidenta dochází současně, volitelé odevzdávají zvlášť hlas pro každého z nich. Dle 12. dodatku nesmí být alespoň jeden z nich ze státu, kde se volba koná.

12. dodatek také zakotvuje to, že viceprezidentem USA nemůže být zvolen nikdo, kdo není způsobilý být prezidentem. Americký viceprezident je druhým nejvyšším státním představitelem, zastává také funkci předsedy Senátu USA. O případném nástupnictví viceprezidentů byly v minulosti vedeny dlouhé diskuze, v současné době platí, že se viceprezident stává prezidentem, pokud prezident svůj úřad uvolní, je z něj odvolán, či zemře.14

Existuje univerzální návod?

Každé prezidentské volby jsou jedinečné, protože probíhají ve specifickou dobu a jsou ovlivňovány různými událostmi. Tradičně pestrá je také škála kandidátů, která je vždy plná silných individualit se specifickým stylem vedení kampaně. Na druhou stranu je možné vypozorovat společné rysy, které v procesu volby spolukandidáta rozhodují.

Jedno je jisté, viceprezident by měl mít to, co prezidentovi schází. Toto pravidlo platí jak během samotného prezidentování, tak hlavně během předvolební kampaně. Vzorový prezidentský kandidát by měl disponovat podporou jak od demokratů, tak republikánů, měl by oslovovat všechny společenské vrstvy ve všech státech a v neposlední řadě by se měl těšit podpoře menšin, jako jsou například Afroameričané nebo Hispánci, které jsou často v prezidentské volbě klíčové.

Někdo takový se ale bohužel zřejmě nikdy nenajde. Alespoň částečnou kompenzaci určitých kandidátových nedostatků by měla představovat právě volba vhodného spolukandidáta, který obstará hlasy, na které by normálně sám kandidát neměl šanci dosáhnout. Nemělo by se také zapomínat na to, že by vybraný viceprezident měl být natolik kompetentní, aby byl v případě nějaké nenadálé skutečnosti připraven na převzetí prezidentského úřadu.

Kromě vyvážení nedostatků osobnosti kandidáta na prezidenta je vždy velmi přínosné, když spolukandidát nabídne ještě něco navíc. Velmi vítanou nadstavbou je původ spolukandidáta. Vždy se velmi hodí, když může svému parťákovi nabídnout výraznou pomoc v zisku jednoho z důležitých států jako je například Florida, Texas nebo Ohio. Například Ronald Reagan si za svého spolukandidáta zvolil George Bushe staršího, který dříve působil jako kongresman ve svém rodném Texasu, jenž patří mezi jedno z nejdůležitějších bojišť.

Vítězí pragmatismus

Výběr kandidátů na viceprezidenta současných prezidentských kandidátů dokázal, že při volbě vítězí pragmatismus nad emocemi. Stranické primárky jsou velmi bouřlivým obdobím, ke kterému patří radikálnější rétorika, která často způsobí rozdělení strany, jaké můžeme například v současné době vidět u republikánů. I tak kontroverzní a nesmlouvavý kandidát jako je Trump však dokázal potlačit svoje ego a zvolit rozumný kompromis.

Volbu spolukandidáta není radno podceňovat, protože může v konečném součtu sehrát velmi významnou roli. O tom, jestli byla správná, nebo špatná však vždy ukáže až čas. I sebelepší kandidát, který má vynikající životopis a politických zkušeností na rozdávání, může během finální fáze kampaně vyhořet pod tíhou obrovského mediálního tlaku.

 [fb_button]

  1. CNN.COM. Donald Trump selects Mike Pence as VP. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://edition.cnn.com/2016/07/14/politics/donald-trump-vice-presidential-choice/

  2. ČTK. Trump představil svého kandidáta na viceprezidenta USA Pence. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/trump-predstavil-sveho-kandidata-na-viceprezidenta-usa-pence/1372424

  3. CNN.COM. Donald Trump air kisses Mike Pence. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://edition.cnn.com/2016/07/21/politics/donald-trump-mike-pence-air-kiss/

  4. BLOOMBERG.com.  Five Major Issues Where Donald Trump and Mike Pence Disagree. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.bloomberg.com/politics/articles/2016-07-15/pence-and-trump-disagree-on-major-issues

  5. POLITICO.COM. Did Trump Just Make a Huge Mistake? [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.politico.com/magazine/story/2016/07/mike-pence-vp-donald-trump-indiana-214054?cmpid=sf

  6. CNN.COM. Hillary Clinton selects Tim Kaine as her running mate. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://edition.cnn.com/2016/07/22/politics/hillary-clinton-vp-pick/index.html

  7. POLITICO.COM. 5 takeaways on Tim Kaine. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.politico.com/story/2016/07/tim-kaine-takeaways-226059?cmpid=sf

  8. DAILYMAIL.CO.UK. ‚Crooked Hillary and Corrupt Kaine‘: Trump slams Cinton’s VP pick and insists the pair have BOTH contributed to America’s ‚rigged system‘. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3704407/Donald-Trump-slams-Crooked-Hillary-s-choice-Corrupt-Kaine-VP-pick-insists-pair-contributed-America-s-rigged-system.html

  9. GUARDIAN.COM. Clinton and Obama exchange insults as Democratic campaign debate gets personal. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/world/2008/jan/22/hillaryclinton.uselections2008

  10. IDNES.CZ. Dick Cheney byl jako padouch z Hvězdných válek, vzpomíná Bush. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/dick-cheney-byl-jako-padouch-z-hvezdnych-valek-vzpomina-bush-pl8-/zahranicni.aspx?c=A101103_121511_zahranicni_aha

  11. IDNES.CZ: Kdo a proč nastrčil do politiky Sarah Palinovou [online]. [cit. 2016-07-25]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/kdo-a-proc-nastrcil-do-politiky-sarah-palinovou-f5i-/zpr_archiv.aspx?c=A080930_174119_kavarna_bos

  12. THEATLANTIC.COM. The tragedy of Sarah Palin. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2011/06/the-tragedy-of-sarah-palin/308492/

  13. AMERICKECENTRUM.CZ. Politický systém. [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.americkecentrum.cz/politicky-system

  14. REVUEPOLITIKA.CZ. Jak se volí POTUS? [online]. [cit. 2016-07-24]. Dostupné z: http://www.revuepolitika.cz/clanky/1749/jak-se-voli-potus