Wordcloudy Facebooků českých stran: strany mluví především o sobě

Jarka BambuchováSociální sítě

TOP 09

Politické strany nejvíce mluví o sobě, nebo o svých šéfech a výrazných osobnostech. V posledních měsících ale zdůrazňují také ČR a EU. Objevuje se i slovo „krize“.

[fb_button]

Naposledy jsme vám přinesli analýzu facebookových statusů politických stran na začátku roku 2015. Jak se od té doby změnil obsah politické komunikace? Které strany jsou nejaktivnější, a které svou aktivitou naopak klamou?

Zkoumali jsme všechny statusy stran na Facebooku od začátku května do konce září. Zvláštní pozor jsme pak kladli i na obsah, který byl pouze sdílen, ale administrátor stránek ho nepsal. Jméno předsedy strany jsme zvýraznili, aby bylo na první pohled patrné, jak důležitou roli v komunikaci strany zaujímá. Co nového se vyskytuje ve statusech stran?

ANO – bez EET

Hnutí ANO se skoro 26 tisíci znaky dlouhodobě potvrzuje, že patří mezi nejaktivnější facebookové přispěvatele. Spolu s časem však dochází k proměně témat i obsahu statusů. Zatímco jméno lídra stále dominuje, hnutí již v menší míře akcentuje slovní spojení „hnutí ANO“.  Do wordcloudu se dostává i téma uprchlíků a agenda ministra financí, co naopak chybí je například aktuální téma elektronické evidence tržeb.

ano 5-9

ČSSD – problematika financí

Sociální demokracie na Facebooku sice komunikuje, četnost jejích příspěvků však není nijak veliká. S pouhými 7 tisíci znaků se řadí spíše mezi méně aktivní subjekty.

V její facebookové komunikaci často zaznívá jméno vlastní politické strany či České republiky. Četnost slova „dnes“ odkazuje na fakt, že se strana vyjadřuje k aktuálnímu dění, pojmy jako “tisíc”, “miliard” nebo “peníze” naopak jednoznačně odkazují na problematiku financí.

cssd 5-9

Stejně tak v aktuální grafice nechybí ani jméno lídra strany, které je následováno jménem ministryně školství Kateřiny Valachové. Připomeňme, že ČSSD ráda dává výroky svých představitelů do grafické podoby, což se ve wordcloudu neprojeví.

grafika ČSSD Chovanec

zdroj: Facebook ČSSD

KDU-ČSL – předseda existuje!

Lidovci se na Facebooku chovají relativně klidně, a tak se řadí spíše mezi méně aktivní. Novinou je častější výskyt jména předsedy strany, které se tentokrát objevuje stejně často, jako jméno strany. Rozdílnost mezi velikostí jména a příjmení předsedy strany nenese v tomto případě žádné poselství, neboť četnost výskytu byla u obou slov stejná – do hry tak vstoupil tvar loga KDU-ČSL.

Viditelnost jména Pavel Bělobrádek je navíc zajímavým rozdílem oproti obsahu Lidoveckých statusů ze začátku roku 2015, kdy byl nejčastěji zmiňován naopak Marian Jurečka. Ten se dnes do wordcloudu sice opět dostává, avšak jeho jméno není již tolik výrazné. Častější požívání jména předsedy strany koresponduje s jeho rostoucí oblibou u veřejnosti. Zajímavá je také četnost zmíněk o ČT24.

KDU 5-9

KSČM – Facebook jako web

Může se zdát, že komunisté jsou skutečně aktivní stranou. Na první pohled totiž komunikovali celkem 37 tisíc znaků, což by je řadilo mezi v tomto směru nejaktivnější stranu léta. Ve skutečnosti však napsali pouze něco přes 8500 znaků. Výrazný rozdíl je způsoben publikováním dlouhých článků, které však nepíše správce účtu KSČM, ale vždy některý ze členů strany.

Komunisté často sdílí velké množství textu najednou a přistupují tak k facebooku jako ke klasické webové stránce, což je proti všem zásadám správné praxe. Mezi témata, která wordcloud zachytil, patří např. EU, krize nebo zkratka Transatlantické smlouvy TTIP. Často zmiňovanou zkratkou je také ÚV značící Ústřední výbor. Nesmí chybět ani název samotné strany, oproti kterému je jméno předsedy strany značně upozadněno.

KSCM 5-9

ODS – Fiala v hlavní roli

ODS se svou aktivitou řadí mezi průměr, vyniká však četností, se kterou se ve statusech mluví o předsedovi Petru Fialovi. Wordcloud zachycuje také slova jako „migrační“, „krize“, „řešení“ nebo „vláda“. Strana se také často vyjadřuje ke kvótám nebo k Andreji Babišovi.

ods 5-9

Piráti – jsme v Praze

Piráti se počtem znaků sdílených ve statusech řadí mezi tři nejaktivnější strany za posledních pět měsíců. S počtem 24 tisíc stojí hned za hnutím ANO a SPD. A jaká slova jsou u Pirátů nejčastější?

Kromě vlastního jména, které wordcloud náhodně zobrazil ve slovním spojení „jsme piráti“, se strana často zmiňuje v různých pádech také o Praze. Jedním z tradičních témat Pirátů je OSA, která má ve wordcloudu své místo společně s Transatlantickou smlouvou TTIP. Jméno předsedy bylo naopak zmiňováno tak málo, že v tomto grafickém znázornění ani není vidět.

pirati 5-9

SPD – tradičně upovídaný Okamura

Relativně nově založená Strana přímé demokracie (SPD) se umístila hned na prvním místě co do počtu napsaných slov. Účet s historií sahající pouze k začátku května tak pokračuje ve strategii nastolené již Úsvitem. Dalo se však očekávat, že Tomio Okamura nepřipustí změnu komunikace jen proto, že došlo ke změně značky.

SPD se ve svých statusech nejčastěji mluví sama o sobě, častá jsou také zájmena oslovující čtenáře či slova, která se vztahují k programu strany. Časté zmiňování jména může souviset se snahou na vštěpení názvu facebookovým fanouškům. Také lídr strany hraje u SPD velmi důležitou roli, avšak ve srovnání se samotným názvem strany je četnost výskytu jeho jména jen zhruba poloviční.

spd 5-9

Svobodní – EU v zaměřovači

Nejčastějším slovem na Facebookovém účtu Svobodných je „EU“, následované jménem lídra. Protestní charakter strany značí výrazné slovoproti“, které má ve statusech strany také poměrně značnou četnost. Ne zcela náhodný je také zobrazení zkratky “”, která je ve wordcloudu umístěna vedle příjmení předsedy strany. Je to svědectví o faktu, že se Svobodní hodně zaměřují na problematiku financí – nutno dodat, že nejčastěji v souvislosti s dotacemi z Evropské Unie či s hospodařením státu.

Výsledky wordcloudu jsou navíc mírně zkreslené tím, že Svobodní jsou na facebooku aktivní velmi často navíc i sdílením videí. Tak sice efektivně sdělují velké množství obsahu, do našich grafik se ovšem tento obsah nepromítne.

svobodni 5-9

SZ – uhlí ano, předsedkyně ne

Strana zelených patří díky 22 tisícům napsaných znaků mezi aktivní strany. Zelení zdůrazňují hlavně svou agendu, o čemž svědčí slova jako „uhlí“ nebo různé varianty slova „limity“ či “země”.

Zaujme také to, že zatímco jméno předsedkyně Jany Drápalové je v obrazci téměř nemožné najít, Václav Láska z wordcloudu poměrně značně vystupuje. Svědčí to o dlouhodobé kampani Václava Lásky, která se promítla i do komunikace Zelených na Facebooku. Pro zajímavost je jeho jméno ve wordcloudu také barevně zvýrazněno.

sz 5-9

TOP 09 – opět

TOP 09 se ve svých statusech často odvolává na předsedu strany Karla Schwarzenberga, častým slovem je ale také „volimtopku“ a „CZ“. Do naší grafiky se tato hesla dostala díky tomu, že strana ve svých statusech často propaguje odkaz na své webové stránky www.volimtopku.cz. Zaujme také výskyt slovního spojení „MF Dnes“, tedy novin, které patří skupině Agrofert Andreje Babiše.

TOP 5-9

[fb_button]