Wordcloudy kandidátů na US prezidenta: leden ovládla Iowa

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016, Sociální sítě

V lednu byla hlavním tématem komunikace kandidátů na prezidenta USA Iowa. Trump a Clintonová dále propagovali především sami sebe, zatímco Cruz vybízel podporovatele k zapojení do kampaně, a Rubio útočil na Clintonovou. Sanders a Carson se oba obraceli přímo k voličům, každý však z opačné strany spektra.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

První americký stát zná své nominované kandidáty na prezidenta USA. V Iowě za republikány zvítězil Ted Cruz (28 % hlasů) před favorizovaným Donaldem Trumpem (24 %) a překvapivě úspěšným Markem Rubiem (23 %). U demokratů proběhl vyrovnaný souboj, z něhož vítězně vzešla Hillary Clintonová (49,8 %) v těsném předstihu před Berniem Sandersem (49,6 %).

Iowské volební klání přineslo také dvě ukončení kandidatury. Na straně republikánů svůj boj o post prezidenta vzdal bývalý guvernér Mike Huckabee a na straně demokratů rovněž bývalý guvernér Martin O’Malley. Demokratická nominace tak je již i oficiálně soubojem pouze mezi Clintonovou a Sandersem, a čísla z Iowy naznačují, že by mohlo jít o klání velmi vyrovnané.

V novém článku přinášíme pokračování analýzy sociálních sítí kandidátů. Tentokrát se s pomocí wordcloudů podíváme, o čem kandidáti psali v lednu nejčastěji. Wordcloudy tvoří spojená data z Facebooku a Twitteru za leden 2016.

Ted Cruz v zajetí #hashtagů

ted cruz social media wordcloud

Ted Cruz dokazuje, že sociální sítě nejsou všechno, a proto nepodcenil ani kontaktní kampaň a tradiční budování politické organizace a lokální podpory. Monstrózní mítinky, kterými se pyšní například Donald Trump, vyměnil za lokální schůze v malých městech. Vsází tedy na budování sítě podporovatelů a zapojování voličů do kampaně.

[quote align=“center“ color=“#999999″]Join the #CruzCrew[/quote]

I proto bylo jeho nejčastěji používaným slovem “Join”, kterým zval k připojení se k jeho týmu. Velmi častou větou byla: “Join the #CruzCrew”. Hashtagy patří u Cruze mezi vůbec nejčastější výrazy, kterými doplňuje většinu postů. Mezi nejpočetnější patřily: #CruzCrew, #CruzinToCaucus, #CaucusForCruz, #CruzToVictory a #GOPDebate.

Zejména během svého turné po Iowě velmi často zmiňoval i název státu, jeho zkratku “IA” a také hashtag #IACaucus. V neposlední řadě pravidelně děkoval svým podporovatelům za přízeň a psal o tom, co by zavedl, či zrušil, v případě, že by byl zvolen prezidentem.

Donald Trump útočí na Teda Cruze

donald trump social media wordcloud

Pro Donalda Trumpa znamenají výsledky v Iowě jasný signál, že mediální oblíbenost nutně neznamená stejně vysokou voličskou podporu. I přesto, že ve federálních průzkumech stále s přehledem vede, bude muset zapracovat i na osobnějším kontaktu s voliči, a přestat se spoléhat na mediální haló, které svou osobností neustále přiživuje.

Trumpovým nejčastějším slovem na sociálních sítích bylo “Thank”, kterým voličům děkoval především v příspěvcích ukazujících stále nové průzkumy, jež ho znázorňovaly jako vítěze. Poté se již věnoval propagaci svého programu, jímž je především on sám. Dalšími frekventovanými slovy tak bylo jméno “Trump” a slogan “Make America Great Again”.

[quote align=“center“ color=“#999999″]Make America Great Again[/quote]

Rovněž velmi často používal název státu Iowa a do jeho komunikace pronikl i hlavní soupeř Ted Cruz a to výrazně častěji než Clintonová či Jeb Bush. Trump na sítích oslovuje také obyčejné lidi, kterým slibuje konec politických elit. A v závěru měsíce se navážel do televizní stanice Fox News, jejíž závěrečnou republikánskou debatu na protest bojkotoval, čehož teď možná lituje.

Marco Rubio míří na Hillary

Marco Rubio social media wordcloud

Marco Rubio nepřišel s žádným vlastním komunikačním tématem, proto jeho těsné umístění za Trumpem v mnohém překvapuje. Rubiovým nejčastějším slovem je “Hillary”. Vedoucí kandidátku demokratů napadá dokonce častěji než Trump, a dalo by se říci, že jeho jediným dalším nepřítelem je Obama. Do svých republikánských soků se zatím nepouští, naopak Cruze například pochválil za práci na kampani v Iowě.

[quote align=“center“ color=“#999999″]A New American Century[/quote]

Rubio se snaží své voliče přesvědčit, že s jeho volbou přijde do Ameriky nové oživení tradic a velikosti USA. Často tak odkazoval i na svůj slogan “A New American Century”. V komunikaci využíval i podobné postupy jako Cruz, kdy své příznivce odkazoval na možnosti zapojení se do kampaně.

Ben Carson – témata, která nefungují

Ben Carson social media wordcloud

Ben Carson se v Iowě umístil na čtvrtém místě, a to s velkým odstupem. I v našem minulém článku jsme ukázali, že zažívá stagnacipropad v zájmu, a výsledky z Iowy to jen potvrzují. Carson se rozhodl být kandidátem, který se nesníží na laciné výkřiky a urážky, a bude se věnovat tradičním tématům. I proto mluví především k lidem a “People” je jeho nejvíce užívaným slovem.

Ve vypjaté atmosféře začátku primárek a strachu z terorismu se Carson snažil komunikovat svůj daňový plán, což ovšem z pochopitelných důvodů příliš nefungovalo. I proto se nakonec pokusil zaujmout razantní postoj alespoň vůči ISIS.

Jinak však mluvil především o Iowě, kterou podobně jako Cruz obrážel ve volebním autobuse, či o tom, co změní v případě zvolení. U Carsona byl i velmi výrazným tématem Bůh, kterého zmiňoval častěji než jeho soupeři.

Hillary Clinton mluví o sobě

hillary clinton social media wordcloud

Ačkoliv Rubio zmiňuje Hillary Clintonovou opravdu často, je to nic v porovnání s její vlastní komunikací na sociálních sítích. Křestní jméno Clintonové v její komunikaci je zároveň za leden nejvíce používaným slovem jednoho kandidáta. Podobně často sama používá již jen slovo “President” ať už mluví o sobě či o Obamovi, na kterého se také obrací.

Zajímavé jistě je, že mezi další frekventované slovo patří “Republican”. Z republikánů vytvořila jednolitého nepřítele, jež se pro dobro Američanů nesmí stát prezidentem. Hashtag #GOPDebate používala častěji než #DemDebate, a ukázala, že komentovat debaty soupeřů je populárnější, než citovat své vlastní.

Clintonová se v komunikaci zaměřila i na svá programová témata a častými slovy tak byla “Family”, “Women”, “Right”, “Health” či “Progress”. Tématem v jednu chvíli bylo i postavení se na stranu Obamy v otázce regulace prodeje zbraní. Přitom však nezapomněla cílit na Iowu a proto i u ní se jedná o jedno z nejčastějších slov.

Bernie Sanders je kandidát lidu

bernie sanders social media wordcloud

Bernie Sanders v Iowě dokázal, že Clintonová má vážného soupeře a že boj v primárkách nebude jen formalitou pro dodržení zvyklostí. Po odstoupení O’Malleyho se voliči rozdělí na dva tábory a Sanders rozhodně ví, v čem tkví jeho potenciál.

Sanders svou komunikaci postavil na vytvoření grass-root kampaně, kdy odmítá finanční podporu milionářů a dokonce vytváření super-PACs. Neustále opakuje, že jeho kampaň je hlavně kampaní lidu. “People” a “Campaign” jsou tedy jeho nejčastější slova.

Jeho komunikace, která cílí na levicovější voliče, tak je odlišná od ostatních. Často zmiňuje finančníky z Wall Street, které vnímá jako nepřátele. Obviňuje banky i systém z odírání lidu a odmítá dary od milionářů, čímž de facto zavrhuje tradiční financování amerických prezidentských kandidátů. Ne náhodou označil ředitel Goldman Sachs jeho kandidaturu za „potenciálně nebezpečnou“.

Mezi jeho častá slova dále patří: “Work”, “Health”, “Social”, “Care”, “Wage”, “Pay”. Oblíbenými hashtagy zase jsou: #BreakEmUp a #DemDebate. Sanders ovšem hovoří i o dříve nepředstavitelném, o politické revoluci, třídách a demokratickém socialismu. To vše u něj zastínilo zmínky o Iowě, kde i přesto udržel s Clintonovou krok.

Clintonová si je svého ohrožení vědoma a ke konci ledna začala přejímat levicovější témata politické diskuse, aby Sanderse připravila o voliče. V její komunikaci se proto začala více objevovat témata jako dostupnost zdravotní péče či boj s farmaceutickými korporacemi. Zda však dokáže napodobit i Sandersovu autenticitu, zůstává otázkou.

Popularitu Iowy již zřejmě žádný stát nepřekoná. Iowa, jakožto první stát, neměla žádného soupeře, se kterým by se musela dělit o pozornost a navíc před dalším termínem primárek nabízí ještě týden prostoru pro kampaň. To v březnu proběhnou primárky, včetně volebního superúterý (1. 3.), až ve 30 státech a závislých územích USA, a nelze proto předpokládat, že by únorová komunikace vygenerovala jen jeden stát, tak jako tomu bylo v lednu.

[fb_button]