V lednu byla hlavním tématem komunikace kandidátů na prezidenta USA Iowa. Trump a Clintonová dále propagovali především sami sebe, zatímco Cruz vybízel podporovatele k zapojení do kampaně, a Rubio útočil na Clintonovou. Sanders a Carson se oba obraceli přímo k voličům, každý však z opačné strany spektra.
[fb_button]
[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]
[/message_box]
První americký stát zná své nominované kandidáty na prezidenta USA. V Iowě za republikány zvítězil Ted Cruz (28 % hlasů) před favorizovaným Donaldem Trumpem (24 %) a překvapivě úspěšným Markem Rubiem (23 %). U demokratů proběhl vyrovnaný souboj, z něhož vítězně vzešla Hillary Clintonová (49,8 %) v těsném předstihu před Berniem Sandersem (49,6 %).
Iowské volební klání přineslo také dvě ukončení kandidatury. Na straně republikánů svůj boj o post prezidenta vzdal bývalý guvernér Mike Huckabee a na straně demokratů rovněž bývalý guvernér Martin O’Malley. Demokratická nominace tak je již i oficiálně soubojem pouze mezi Clintonovou a Sandersem, a čísla z Iowy naznačují, že by mohlo jít o klání velmi vyrovnané.
V novém článku přinášíme pokračování analýzy sociálních sítí kandidátů. Tentokrát se s pomocí wordcloudů podíváme, o čem kandidáti psali v lednu nejčastěji. Wordcloudy tvoří spojená data z Facebooku a Twitteru za leden 2016.
Ted Cruz v zajetí #hashtagů
Ted Cruz dokazuje, že sociální sítě nejsou všechno, a proto nepodcenil ani kontaktní kampaň a tradiční budování politické organizace a lokální podpory. Monstrózní mítinky, kterými se pyšní například Donald Trump, vyměnil za lokální schůze v malých městech. Vsází tedy na budování sítě podporovatelů a zapojování voličů do kampaně.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Join the #CruzCrew[/quote]
I proto bylo jeho nejčastěji používaným slovem “Join”, kterým zval k připojení se k jeho týmu. Velmi častou větou byla: “Join the #CruzCrew”. Hashtagy patří u Cruze mezi vůbec nejčastější výrazy, kterými doplňuje většinu postů. Mezi nejpočetnější patřily: #CruzCrew, #CruzinToCaucus, #CaucusForCruz, #CruzToVictory a #GOPDebate.
Zejména během svého turné po Iowě velmi často zmiňoval i název státu, jeho zkratku “IA” a také hashtag #IACaucus. V neposlední řadě pravidelně děkoval svým podporovatelům za přízeň a psal o tom, co by zavedl, či zrušil, v případě, že by byl zvolen prezidentem.
Donald Trump útočí na Teda Cruze
Pro Donalda Trumpa znamenají výsledky v Iowě jasný signál, že mediální oblíbenost nutně neznamená stejně vysokou voličskou podporu. I přesto, že ve federálních průzkumech stále s přehledem vede, bude muset zapracovat i na osobnějším kontaktu s voliči, a přestat se spoléhat na mediální haló, které svou osobností neustále přiživuje.
Trumpovým nejčastějším slovem na sociálních sítích bylo “Thank”, kterým voličům děkoval především v příspěvcích ukazujících stále nové průzkumy, jež ho znázorňovaly jako vítěze. Poté se již věnoval propagaci svého programu, jímž je především on sám. Dalšími frekventovanými slovy tak bylo jméno “Trump” a slogan “Make America Great Again”.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Make America Great Again[/quote]
Rovněž velmi často používal název státu Iowa a do jeho komunikace pronikl i hlavní soupeř Ted Cruz a to výrazně častěji než Clintonová či Jeb Bush. Trump na sítích oslovuje také obyčejné lidi, kterým slibuje konec politických elit. A v závěru měsíce se navážel do televizní stanice Fox News, jejíž závěrečnou republikánskou debatu na protest bojkotoval, čehož teď možná lituje.
Marco Rubio míří na Hillary
Marco Rubio nepřišel s žádným vlastním komunikačním tématem, proto jeho těsné umístění za Trumpem v mnohém překvapuje. Rubiovým nejčastějším slovem je “Hillary”. Vedoucí kandidátku demokratů napadá dokonce častěji než Trump, a dalo by se říci, že jeho jediným dalším nepřítelem je Obama. Do svých republikánských soků se zatím nepouští, naopak Cruze například pochválil za práci na kampani v Iowě.
[quote align=“center“ color=“#999999″]A New American Century[/quote]
Rubio se snaží své voliče přesvědčit, že s jeho volbou přijde do Ameriky nové oživení tradic a velikosti USA. Často tak odkazoval i na svůj slogan “A New American Century”. V komunikaci využíval i podobné postupy jako Cruz, kdy své příznivce odkazoval na možnosti zapojení se do kampaně.
Ben Carson – témata, která nefungují
Ben Carson se v Iowě umístil na čtvrtém místě, a to s velkým odstupem. I v našem minulém článku jsme ukázali, že zažívá stagnaci až propad v zájmu, a výsledky z Iowy to jen potvrzují. Carson se rozhodl být kandidátem, který se nesníží na laciné výkřiky a urážky, a bude se věnovat tradičním tématům. I proto mluví především k lidem a “People” je jeho nejvíce užívaným slovem.
Ve vypjaté atmosféře začátku primárek a strachu z terorismu se Carson snažil komunikovat svůj daňový plán, což ovšem z pochopitelných důvodů příliš nefungovalo. I proto se nakonec pokusil zaujmout razantní postoj alespoň vůči ISIS.
Jinak však mluvil především o Iowě, kterou podobně jako Cruz obrážel ve volebním autobuse, či o tom, co změní v případě zvolení. U Carsona byl i velmi výrazným tématem Bůh, kterého zmiňoval častěji než jeho soupeři.
Hillary Clinton mluví o sobě
Ačkoliv Rubio zmiňuje Hillary Clintonovou opravdu často, je to nic v porovnání s její vlastní komunikací na sociálních sítích. Křestní jméno Clintonové v její komunikaci je zároveň za leden nejvíce používaným slovem jednoho kandidáta. Podobně často sama používá již jen slovo “President” ať už mluví o sobě či o Obamovi, na kterého se také obrací.
Zajímavé jistě je, že mezi další frekventované slovo patří “Republican”. Z republikánů vytvořila jednolitého nepřítele, jež se pro dobro Američanů nesmí stát prezidentem. Hashtag #GOPDebate používala častěji než #DemDebate, a ukázala, že komentovat debaty soupeřů je populárnější, než citovat své vlastní.
Clintonová se v komunikaci zaměřila i na svá programová témata a častými slovy tak byla “Family”, “Women”, “Right”, “Health” či “Progress”. Tématem v jednu chvíli bylo i postavení se na stranu Obamy v otázce regulace prodeje zbraní. Přitom však nezapomněla cílit na Iowu a proto i u ní se jedná o jedno z nejčastějších slov.
Bernie Sanders je kandidát lidu
Bernie Sanders v Iowě dokázal, že Clintonová má vážného soupeře a že boj v primárkách nebude jen formalitou pro dodržení zvyklostí. Po odstoupení O’Malleyho se voliči rozdělí na dva tábory a Sanders rozhodně ví, v čem tkví jeho potenciál.
Sanders svou komunikaci postavil na vytvoření grass-root kampaně, kdy odmítá finanční podporu milionářů a dokonce vytváření super-PACs. Neustále opakuje, že jeho kampaň je hlavně kampaní lidu. “People” a “Campaign” jsou tedy jeho nejčastější slova.
Jeho komunikace, která cílí na levicovější voliče, tak je odlišná od ostatních. Často zmiňuje finančníky z Wall Street, které vnímá jako nepřátele. Obviňuje banky i systém z odírání lidu a odmítá dary od milionářů, čímž de facto zavrhuje tradiční financování amerických prezidentských kandidátů. Ne náhodou označil ředitel Goldman Sachs jeho kandidaturu za „potenciálně nebezpečnou“.
Mezi jeho častá slova dále patří: “Work”, “Health”, “Social”, “Care”, “Wage”, “Pay”. Oblíbenými hashtagy zase jsou: #BreakEmUp a #DemDebate. Sanders ovšem hovoří i o dříve nepředstavitelném, o politické revoluci, třídách a demokratickém socialismu. To vše u něj zastínilo zmínky o Iowě, kde i přesto udržel s Clintonovou krok.
Clintonová si je svého ohrožení vědoma a ke konci ledna začala přejímat levicovější témata politické diskuse, aby Sanderse připravila o voliče. V její komunikaci se proto začala více objevovat témata jako dostupnost zdravotní péče či boj s farmaceutickými korporacemi. Zda však dokáže napodobit i Sandersovu autenticitu, zůstává otázkou.
Popularitu Iowy již zřejmě žádný stát nepřekoná. Iowa, jakožto první stát, neměla žádného soupeře, se kterým by se musela dělit o pozornost a navíc před dalším termínem primárek nabízí ještě týden prostoru pro kampaň. To v březnu proběhnou primárky, včetně volebního superúterý (1. 3.), až ve 30 státech a závislých územích USA, a nelze proto předpokládat, že by únorová komunikace vygenerovala jen jeden stát, tak jako tomu bylo v lednu.
[fb_button]
Analytik a editor webu. Absolvent Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově v Praze. Zaměřuje se na politickou komunikaci a PR.