Snad největším rozdílem je to, jak běžní občané v USA vnímají volby. Kiley zmínila, že občanská angažovanost a patriotismus je něco, s čím se Američané seznamují již ve školce. Ve školách se před vyučováním slibuje věrnost a oddanost americké vlajce, americké vlajky a státní symboly jsou k vidění nejen v institucích, ale i v domácnostech a na oblečení. To, co nám může připadat zvláštní nebo přehnané, je pro Američany zcela přirozené. Nelze se pak divit, že i zájem o domácí politiku, prezentace své politické orientace a interakce s politiky jsou běžnou součástí života většiny Američanů.
Bez registrace nemůžete volit
Věděli jste, že v USA se musíte nejdříve zaregistrovat, abyste mohli volit? Musíte to udělat po dovršení 18 let a nejpozději 3 měsíce před volbami. Nemůžete to tedy nechat na poslední chvíli. Kromě speciálních reklam cílených na 18leté, fungují na univerzitních kampusech speciální náborová oddělení, která vyzývají studenty, aby se registrovali a šli volit. V rámci předvolebních kampaní pak studenti často otevřeně motivují ostatní studenty, aby volili konkrétního kandidáta nebo stranu.
S nutností registrace k volbám je spojena nutnost odevzdat některé osobní údaje včetně telefonního čísla. Musíte se také registrovat jako volič demokratické nebo republikánské strany, resp. nezávislý. Tyto údaje jsou veřejně dostupnou informací a umožňují pak velmi efektivně zacílenou politickou reklamu všem politickým stranám a jejím kandidátům.
Nástroje v kampaních
Jakých nástrojů a médií se využívá v kampaních? Od týmů dobrovolníků, kteří chodí od dveří ke dveřím, baví se s voliči o volebním programu a roznášejí letáky (u nás dost nepředstavitelné) až po sofistikované kampaně na sociálních sítích a v televizi.
Velkou popularitu mají televizní debaty s kandidáty. Televizní reklamy politických stran jsou (podobně jako u nás) zaměřené hlavně na emoce. Vesměs se jedná o zastrašování, negativismus a poukazování na problematické aspekty volebního programu jiných kandidátů.
Obrovskou roli hraje reklama, kterou politikům platí firmy nebo zájmové spolky. Je například veřejně známá podpora republikánské strany organizací National Rifle Association, která prosazuje právo amerických občanů držet zbraně nebo Soros Management Fund, která je největším sponzorem demokratické strany.
Pod palbou textovek
SMSky se v rámci kampaní rozesílají i několikrát za týden. Je tam obvykle fotografie kandidáta a hlavní body jeho programu. Není neobvyklé, že se potenciálních voličů dotazují na témata, která je zajímají a za odpovědi se nabízejí různé (i finanční) odměny. Telefonáty jsou dnes méně časté, ale pořád se využívají.
Být (nejen kampaňovým) dobrovolníkem je opět běžnou součástí americké kultury. Kromě dobrého pocitu je to plus i do přihlášky na univerzitu nebo do životopisu a tak nepřekvapí, že v rámci kampaní vznikají dobře organizovaná call centra dobrovolníků, kteří neúnavně obvolávají potenciální voliče.
S politickými kampaněmi na sociálních sítích máme i v České republice jisté zkušenosti. V USA jsou v tomto ohledu mnohem mnohem dál. Jak již bylo zmíněno, díky osobním údajům lze kampaně přesně zacílit. Kylie zdůraznila, že politicky laděným postům neuniknete i ze strany vlastní rodiny, přátel nebo osobností, které na sociálních sítích sledujete.
Dozvěděli jsme se, že politické kampaně vlastně nikdy nekončí, protože jakmile (úspěšně) skončí jedna, hned se roztáčí kola té následující. Inaugurací jednoho prezidenta tak vlastně začíná kampaň na toho následujícího.
Merchandising
Samostatnou kapitolou jsou kampaňové reklamní předměty a merch, které jsou v klíčových fázích kampaně k vidění prakticky všude. Alžběta vyprávěla o tom, jak si na benzínce musela vybrat kelímek na kávu podporující jednoho nebo druhého prezidentského kandidáta.
Standardem jsou samolepky na autech nebo “bannery” (tzv. lawn signs), které si lidé zapichují na trávnících před domy a vyjadřují tak svůj politický názor. Kšiltovky, trička, prostě jakýkoli kousek oblečení, který lze potisknout, bude potisknut. Katie zmínila, že na střední škole měla spolužáka s nespočtem variací kšiltovek se známým sloganem Donalda Trumpa „Make America Great Again.” Kylie přiznala, že si její maminka dokonce pořídila vánoční ozdobu s kampaňovým heslem.
Pokud chcete mít ucelený pohled na americkou prezidentskou kampaň v roce 2016, která vynesla Donalda Trumpa do čela nejmocnější země světa, IPM vydal e-book „Nejdražší show světa”, který je možno stáhnout zdarma. Pokud vás zajímá politický marketing a studujete, přihlašte se do IPM na stáž. V budoucnu chystáme i další podobné akce, sledujte nás na sociálních sítích, abyste se o nich včas dozvěděli.
Děkujeme Americkému centru a Velvyslanectví USA v České republice za poskytnutí prostor a partnerství na této akci.
Externí spolupracovnice IPM. Posledních 8 let pomáhá startupům (Impact Hub Praha a Brno, makeITtoday) a komunitám (Google, GUG.cz, Femme Palette, Ženský byznys) realizovat projekty, které zlepšují společnost a svět. Je lektorka a projektová manažerka.