Zelenskyi: nečekaná hvězda ukrajinských prezidentských kampaní

Daniel DrakeRůzné

Prezidentské kampaně na Ukrajině nečekaně opanoval politický amatér Zelenskyi. Veškeré poučky o kampani vyhodil z okna a přesto v současnosti udává tón zápasu. Přitom až donedávna jej s politikou pojila pouze jediná věc – jeho role v seriálu Sluha národa.

První kolo ukrajinských voleb přineslo zajímavý úkaz. Předpovědi expertů, že se favority voleb stanou současný prezident Porošenko, bývalá premiérka Tymošenková, nebo bývalý ministr Boyko se nenaplnily. Prvotní náznaky, že se chystá překvapení, naznačily průzkumy z konce roku 2018, které vynesly do popředí úplně nové, západní veřejnosti neznámé jméno: Volodymyr Zelenskyi. Tento herec původem z Krivého Rogu byl doposud politikou nepolíbený. Tedy alespoň v tom skutečném světě. Zelenskyi nabyl popularity především díky seriálu Sluha národa, kde ztvárnil učitele, který se shodou náhod stane prezidentem Ukrajiny. A podobný příběh se teď už brzy může stát skutečností.

Kampaň pro 21. století

Zelenskyi od počátku odmítá vést tradiční kampaň. Velká část jeho sdělení je namířena proti tradičním ukrajinským politikům a těm se nechce podobat ani vedením kampaně. Kontaktní kampaň, rozdávání letáků, masová shromáždění? Ne. Zelenského manévrovací prostor je totiž jinde – na internetu. I díky své herecké kariéře nasbíral velké množství sledujících na sociálních sítích a především pak na Instagramu. Tam se počet jeho „followerů“ blíží ke třem a půl milionu, což je mimochodem více, než má Theresa Mayová, Emmanuel Macron a Angela Merkel – dohromady. Na Zelenského instagramovém profilu můžou voliči najít nejen fotky a videa z kampaně, ale také z posilovny nebo z cukrárny, což lidem dodává pocit, že k němu mají blízko. Na autentičnosti pak přidává fakt, že si většinu videí pořizuje sám.

Aby si zajistil podporu i starších občanů, urguje Zelenskyi své internetové příznivce, aby předvolební příspěvky ukázali i svým rodičům a prarodičům. Ty se ovšem ani v nejmenším nepodobají příspěvkům, na které jsme od politiků zvyklí. Využívaje své komediální profese, Zeleskyi ve spotech často využívá sarkasmu a utahuje si ze svých protikandidátů. Když se Yulia Tymošenková, ve snaze přiblížit se obyčejnému lidu, nechala vyfotografovat při pojídání hotdogu v jednom z populárních bister, nenechala na sebe Zelenského reakce dlouho čekat. Vyfotil se před tím samým bistrem s tím samým hotdogem a fotku vyvěsil na sociální sítě s popiskem: „Protože nechci být považován za pouhý vtip, rozhodl jsem se chovat seriózně jako ostatní kandidáti.“ Vtipný příspěvek „olajkovalo“ přes 300 tisíc instagramových uživatelů a Zelenskyi byl rázem znovu v záři internetových reflektorů.


Fotka kandidáta Zelenského parodující protikandidátku Tymošenkovou. (Zdroj: Instagram Volodymyra Zelenského)

Dalším komunikačním kanálem jsou pro Zelenského emaily. Tímto dnes už poněkud zastaralým nástrojem před volbami rozesílal vtipná upozornění, aby občané nezapomněli jít k volbám. „Zapomněli na tebe! Všichni kromě tebe už odvolili,“ psalo se například v jednom z e-mailů. Tímto způsobem se Zelenského tým snaží dostat i k voličům, pro které sociální sítě nejsou tím pravým šálkem kávy.

Klasické rozhovory do médií Zelenskyi takřka neposkytuje. Vyhýbal se dokonce i televizním debatám, které k politickým kampaním normálně neodmyslitelně patří. Tento krok mu často vyčítal především prezident Petro Porošenko, který Zelenského obvinil ze zbabělosti. Kritici Zelenskému vyčítají vazby s kontroverzním oligarchou Ihorem Kolomojským, nebo absenci politického programu. Zdá se ale, že vše, co této kometě ukrajinské politiky stačí, je nebýt prezidentem Porošenkem.

Zelenskyi se otevřeně hlásí k boji proti ukrajinskému establišmentu, který pravidelně obviňuje z korupce. Voličům slibuje více referend, konec války v Donbasu a zastává také relativně pozitivní názory ohledně potenciálního členství v EU i NATO. Rétorika, kterou využívá, by se dala považovat za populistickou, tudíž není divu, že na svou stranu získává čím dál více a více podporovatelů. A, jak už to dnes bývá, boj proti establišmentu prostě funguje. Toto tvrzení potvrdilo první kolo prezidentské volby, kde politického zelenáče Zelenského volilo celých 30,24 % voličů. Ve druhém kole svede přímý souboj se současným prezidentem Petrem Porošenkem, tedy s protivníkem, na kterém nenechal v kampani ani nit suchou.

Trumfy před druhým kolem

Po neutichajícím nalehání Petra Porošenka, které připomínalo situaci po prvním kole v českých prezidentských volbách, se Zelenskyi, nyní vítěz první části voleb, konečně rozhodl souhlasit s televizní debatou. V pompézním videu, které publikoval na Facebooku, si Zelenskyi klade opravdu neobvyklé podmínky: olympijský stadion místem konání, test na drogy i alkohol pro kandidáty a přímý přenos na všech televizních kanálech. Někteří komentátoři interpretovali Zelenského šílené podmínky jako blaf, který má odvrátit pozornost od jeho neochoty se střetnout se svým oponentem tváří v tvář. Porošenko ale podmínky přijal a oba kandidáti se tak v pátek mohli podrobit již zmíněným drogovým testům. To vše pochopitelně za přítomnosti televizních kamer, které svou všudypřítomností dělají z prezidentské kampaně reality show. Olympijský stadion v Kyjevě pojme až 70 tisíc diváků a pokud se jeho kapacita zaplní, bude debata dvou prezidentských kandidátů největší televizní událostí roku.

Svého protivníka Petra Porošenka vyzval k debatě před 70 tisíci díváky. (Zdroj: Ukranews.com)

Pro Zelenského může být takto velká debata obrovskou zkouškou jeho schopností. Jako herec má samozřejmě dobré řečnické dovednosti, ale temáty debaty budou například vrtkavá ekonomika země, napjaté vztahy s Ruskem, nebo evropská integrace. Ve všech těchto oblastech má dozajista navrch současný prezident Porošenko, který se ve vrcholné politice pohybuje už přes dvacet let. Je ale možné, že si svým přirozeným komediálním talentem Volodymyr Zelenskyi diváky získá a z debaty odejde jako vítěz právě on.

Kdyby Zelenskyi přecijen náskok z prvního kola ztratil a ve volbách nezvítězil, o kariéru se jistě bát nemusí. Jen pár dní před druhým kolem vychází třetí řada jeho seriálu Sluha národa (což je sám o sobě geniální marketingový tah) a k občanům tak bude moci jako prezident nadále promlouvat v roli bývalého učitele Holoborodka.