Sociální sítě: evropské volby se hlásí o slovo

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Prezidentské volby na Slovensku, některá vyjádření představitelů hnutí ANO a evropské volby – tím vším žily české politické strany na sociálních sítích. Pojďme si shrnout jejich komunikaci na sociálních kanálech v posledních sedmi dnech.

[fb_button]

Facebook

Nejvyužívanější a nejoblíbenější sociální sítí pro komunikaci stran je stále Facebook. Co do pořadí politických stran dle počtu fanoušků jejich stránek se za poslední týden nic nezměnilo, v této oblasti stále dominuje strana TOP 09 (85 266 fanoušků), v závěsu je potom hnutí ANO (68 110 fanoušků) a Piráti (54 266 fanoušků). Nejméně fanoušků ze sledovaných stran má stále KSČM (2 461).

Když se podíváme na týdenní změnu fanoušků jednotlivých sledovaných stránek, nejvíce jich získala ČSSD (51) a Piráti (38). Naopak Hnutí Úsvit velké množství fanoušků ztratilo (664). Co se týče samotné komunikace, nejvíc příspěvků pro své fanoušky publikovalo hnutí ANO (32) následované Piráty (30) a Hnutím Úsvit (25).

Nejúspěšnějším příspěvkem z pohledu interakce fanoušků se stal úterní post Svobodných, který kritizoval vyjádření ministra financí Andreje Babiše (535 likes, 193 sdílení a 174 komentářů). V TOP 5 příspěvcích minulého týdne najdeme ještě jeden post od Svobodných, dva od hnutí ANO a jeden od Hnutí Úsvit.

ebook-in-post

Evropské volby jsou tu!

Sledované strany již začaly v minulém týdnu hojně komunikovat téma voleb do Evropského parlamentu. Své fanoušky na Facebooku tak seznamovaly s plánovanými akcemi, vznikající grafikou, kandidáty do EP či řadou infografik. Zmiňme však také strany, které se volbami do EP na svých profilech zatím ve velké míře nezabývají, jedná se především o ČSSD a KSČM.

ODS a Svobodní v minulém týdnu hojně využívali v rámci své komunikace ekonomická témata. Svobodní ve větší míře využívali blížící se termín pro odevzdávání daňových přiznání a výši daní a jejich aspekty značně kritizovali. Občanští demokraté naopak v rámci své kampaně pro volby do EP přišli s projektem Petice pro korunu, ve které mohou občané svým podpisem vyjádřit souhlas se zachováním české koruny a nepřijetí eura jako společné evropské měny.

S infografikami se roztrhl pytel

I v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu strany „objevily“ infografiky jako nástroj komunikace se svými fanoušky. Toto sdělení informací v grafické podobě se v posledním týdnu objevilo na profilech hned tří stran – ODS, ČSSD a Zelených. V případě Zelených zmiňme například infografiku o podílu žen kandidujících do EP, u ODS infografiky týkající se eura a v případě ČSSD s tematikou důchodů.

Twitter

Pojďme se nyní podívat, jak se daří českým stranám také na sociální síti Twitter. Zde v posledním týdnu významného milníku dosáhla TOP 09 – počet jejich odběratelů překročil hranici šesti tisíc. Co do počtu odběratelů ze TOP 09 následuje ODS (4 202) a Svobodní (3 695).

Nejvíce příspěvků na Twitteru vytvořila KSČM (16), největší interakce se pak mohly těšit příspěvky Pirátů (29 interakcí). ČSSD, Hnutí Úsvit, Zemanovci a ANO na Twitteru v minulém týdnu nekomunikovali.

Zaměřeno na: Youtube kanál

V dnešní rubrice „Zaměřeno na“ se podíváme na to, jak a jestli vůbec české strany využívají video sociální síť Youtube. V rámci ní je možné snad publikovat a nahrávat vlastní videa a sdílet je buď mezi své odběratele, nebo dále po internetu.

Z 11 sledovaných politických stran na Youtube kanálu nekomunikují pouze dvě – KSČM a Zemanovci. A zatímco kanál Zemanovců alespoň reálně existuje, ač na něm žádná komunikace neprobíhá, kanál KSČM byste na Youtube hledali marně. Ostatní strany tuto sociální síť používají hojně, když ji využívají jako svou online televizi.

Z dostupných informací je nejstarším kanálem kanál KDU-ČSL, který byl založen v září 2007. Co se týče počtu odběratelů a počtu zhlédnutí videí, nejlépe si vedou hnutí ANO (3 153 odběratelů) a TOP 09 (3 141 596 zhlédnutí videí).

Skladba publikovaných videí se napříč kanály prakticky neliší, na kanálech všech stran najdeme záznamy z tiskových konferencí a veřejných výstupů představitelů stran, volební klipy a videa z různých akcí a aktivit, nebo rozhovory se stranickými představiteli.

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Kampaň k volbám do Evropského parlamentu běží oficiálně již dva týdny, ale strany pravděpodobně nechtějí fanoušky obtěžovat evropskými tématy víc než je nutné. I ony samozřejmě ví, že evropské volby a témata jsou až na chvostu zájmu voličů. Že se 23. a 24. května volby konají neví čtyři z deseti Čechů. Jít k volbách chce podle CVVM pouze třetina respondentů.

Volby do Evropského parlamentu jsou záležitostí spíše pravicových voličů. Není proto divu, že se ČSSD a KSČM evropským volbám příliš nevěnují. Na evropských tématech se mohou tradičně vymezit zejména Svobodní, kteří by nejraději rovnou z EU vystoupili, a ODS. Ta přišla se zajímavým nápadem petice proti euru. Jestli tento nápad v ODS správně využijí, mohlo by to pro stranu znamenat potřebnou vzpruhu.