2015-2017

Jak IPM získal desítky milionů impresí, cenu za PR a upevnil pozici politických konzultantů

Desítky milionů impresí, unikátní ebook, Česká cena za PR i upevnění pozice politických konzultantů. IPM stál před výzvou, jak repozicionovat značku z “teoretiků” na odborníky, kteří kampaně reálně řídí. Cílem bylo zdůraznit význam profesionálů v politické komunikaci. A jak lépe toho docílit, než rozebráním zákulisí nejexponovanější kampaně historie?
Image
Image

Záměrem IPM bylo ukázat, jak vypadají profesionálně řízené kampaně a prezentovat se tak strategicky důležitým stakeholderům - politikům, stranám i institucím. A to formou, která bude atraktivní nejen pro ně, ale i pro média, studenty nebo veřejnost.

Na příkladech z USA tým IPM demonstroval důležitost profesionální politické komunikace a zvýšil tak poptávku po politickém konzultantství v ČR. K tomu se podařilo uvést do debaty nástroje kampaní, o kterých se v ČR doteď téměř nemluvilo, a přiblížit české veřejnosti, co se skrývá za oponou profesionálního politického marketingu. 


“Je úplně jedno, co děláte, pokud se to nikdo nedozví.”

Jak repozitionovat značku bez placení za reklamu?

Spojené státy jsou kolébkou profesionálního politického marketingu. Prezidentské volby - to jsou miliardy dolarů, každodenní vysílání nekončící reality show, stovky milionů voličů a jeden vítěz. Je to největší marketingová kampaň světa, která rozhoduje o budoucnosti celé planety a nejlepší case study k dosažení našich cílů. Plán se zrodil rok a půl roku před americkými prezidentskými volbami.

1. Sestavte tým odborníků

K odkrytí praktik amerických kampaní bylo potřeba vědět, co se na americké půdě i mimo ni odehrává. Proto IPM sestavil tým, který denně sledoval situaci a vytvářel analýzy. Volby byly našimi experty monitorovány až do inaugurace Donalda Trumpa. Na webových stránkách i sociálních sítích IPM byly pravidelně publikovány analýzy kampaní a čtivou formou představováno zákulisí voleb. Vybrány byly často zajímavosti, o kterých se čtenáři v českých médiích nemohli dozvědět.
Image
Image

2. Dejte o sobě vědět

Je úplně jedno, co děláte, pokud se o tom nikdo nedozví. Díky získanému know-how byl tým IPM schopen nabízet aktuální odborná vyjádření na téma amerických voleb nebo přenosu prvků do českých kampaní. Díky aktivnímu působení konzultantky Alžběty Králové v amerických i českých kampaních bylo možné dodat osobní zkušenosti i analyzovat rozdíly využívaných prvků v obou prostředích. To zaujalo novináře i politiky. Naši konzultanti začali poskytovat odborný servis pro česká média a dostávali se tak pravidelně do předních českých médií.

3. Poskytněte zdarma něco unikátního

Výstupy téměř dvou let trvající analýzy zpracoval tým IPM do ebooku “Americké volby: Nejdražší show světa”. Projektu byla vytvořena vlastní vizuální identita sjednocující ebook se speciálně připravenou microsite. Ebook byl následně nabídnut ke stažení zdarma. Rychle se tak rozšířil mezi studenty, novináře, ale i politiky a profesionály z oboru.

4. Vyberte správný čas

Timing je zásadní pro úspěch jakékoli kampaně. Uvedení e-booku bylo strategicky spojeno s inaugurací Donalda Trumpa v lednu 2017, kdy mediální zájem o téma kulminoval. Na FB i webu IPM byla spuštěna teaserová kampaň. Dva dny před launchem ebooku byl zveřejněn teaser na ČT24, kde byla microsite i střípky z obsahu knihy představeny veřejnosti. K propagaci bylo využito spektrum kanálů, od sociálních sítí po webové stránky IPM, až po články v médiích nebo zmíněnou reportáž v televizi.
Image

5. Využijte multiplikační efekt

Za cílem ještě většího zásahu a upevnění pozice expertů došlo ke spojení 26 autorů, od zakladatele Demagog.cz, datových analytiků, odborníků ze státní správy nebo akademického prostředí, až po experty na kybernetickou bezpečnost. Podmínkou stažení ebooku bylo sdílení na jedné z vybraných sociálních platforem. To zajistilo silný multiplikační efekt a udělalo projektu další reklamu. E-book je volně ke stažení na www.nejdrazsishowsveta.cz

Stáhněte si e-book zdarma

E-book jako jediná publikace v Česku odhaluje krok za krokem pozadí boje Donalda Trumpa a Hillary Clintonové o Bílý dům z pohledu politického marketingu. Americké kampaně rozebírá na jednotlivé součástky a odhaluje know-how týmů jednotlivých kandidátů, jejich strategie, složení týmů, ale i to, kolik investovali do jednotlivých nástrojů politického marketingu. Nechybí analýza výsledků a toho, proč vyhrál Donald Trump i přesto, že získal méně hlasů než Hillary Clintonová.
Stáhnout zdarma
Image

A jak to dopadlo?

Kampaň vygenerovala 23 milionů impresí díky vystoupením v TV, rádiích, online i printu. Experti IPM nechyběli v žádném z hlavních médií jako je TV Nova, ČT, Seznam.cz, ČRo, Deník nebo Metro. Změna vnímání značky se projevila ve zvýšení poptávky o politické poradenství. Projekt vyhrál první cenu v České ceně za PR a upevnil pozici IPM také mezi profesionály z marketingu a PR.

IPM nabídl desítky profesionálních výstupů médiím (jen během volební noci jich bylo 11), ale také organizacím, univerzitám, institucím na přednáškách a workshopech, na Velvyslanectví USA v ČR, Americké obchodní komoře, na školách, v Asociaci českých PR agentur atd.

0
impresí v médiích
0
stažení e-booku
0.
místo v ceně za PR
0%
zájem o stážové programy
Image

Spolupráce s velvyslanectvím USA

Konzultantka Alžběta Králová z IPM byla v souvislosti s tímto projektem následně navržena americkou ambasádou na prestižní program americké vlády - International Visitor Leadership Program, kterého se na jaře 2019 jako jediná reprezentantka za ČR účastnila.
Image

Ocenění

IPM získalo za informačně-edukační projekt první místo v kategorii Politická komunikace a PR a zařadilo se tak po bok prestižních komunikačních a PR agentur z celé ČR.
Další ocenění

Domluvte si schůzku s našimi konzultanty

"(povinné)" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Image

Alžběta Králová

partner, senior consultant

kralova@politickymarketing.com
+420 731 331 533