Primárky

Karel Komínek

Primárky neboli primární volby jsou formou demokratické volby kandidáta uvnitř politické strany. Vítěz primárek se tak stává oficiálně nominovaným kandidátem s většinovou podporou dané politické strany. Samotné volby mohou být jednak uzavřené (pouze pro registrované členy strany), otevřené (povolují účast sympatizantů a jiných osob) či kombinací obou možností.

Systém primárních voleb je běžně spojován především s americkými prezidentskými volbami, kde straničtí delegáti vybírají své prezidentské kandidáty z několika favoritů. Speciálním typem primárek je volební shromáždění (caucuses), které probíhá například v Iowě.

Primární volby probíhá již v lednu, ačkoli samotné prezidentské volby probíhají teprve v úterý po prvním pondělí v listopadu. Po ukončení primárek v jednotlivých státech svolají politické strany celonárodní volební sjezdy, na kterých oficiálně nominují svého prezidentského kandidáta.

V současnosti je systém primárních voleb využíván také většinou českých politických stran. Obdobně jako v USA strany využili primárek při nominacích svých kandidátů u příležitosti první přímé volby prezidenta republiky.

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2015. Slovník politického marketingu: Primárky. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/primarky