Do voleb do Evropského parlamentu zbývají poslední tři dny. Strany se v uplynulém týdnu činily. Svobodní dosáhli vysoké interakce, nejaktivnější jsou ANO, Piráti a TOP 09. Objevila se další videa a infografiky. Komunisté se to s Facebookem nenaučili ani po tři čtvrtě roce.
[fb_button]
Na pořadí stran z hlediska počtu fanoušků stránky se ani v posledním týdnu nic nezměnilo – této metrice stále dominuje TOP 09 (88 516), hnutí ANO (82 372) a Piráti (55 611). Pokud se zaměříme na mezi týdenní změnu fanoušků, nejvíce jich za posledních 7 dní přibylo stránkám TOP 09 (+2 823), hnutí ANO (+2 375) a Svobodným (+2 333), jedinými sledovanými stránkami se zaznamenaným úbytkem fanoušků potom byly stránky ODS (-6) a Strany práv občanů (-2).
Nejvíce příspěvků publikovalo v minulém týdnu hnutí ANO (86), Piráti (49) a TOP 09 (40), nejméně naopak komunisté (4).
Stejná trojice poté dominuje také statistice počtu interakcí fanoušků – již klasický premiant hnutí ANO (24 217), dále pak TOP 09 (11 123) a Piráti (10 214). Nejmenší interakci naopak zaznamenala KSČM (81). Pokud opět převedeme počet interakcí na počet publikovaných příspěvků, vítězem této kategorie se stávají Svobodní (392 interkací na příspěvek) v závěsu s ČSSD (324 interakcí na příspěvek).
V TOP 5 příspěvcích minulého týdne hned 3 z nich náleží hnutí ANO. Stejně tak ten nejúspěšnější (z hlediska interakce fanoušků), který se týká setkání Andreje Babiše s voliči. Další dva z dílny hnutí ANO se týkají prokazování původů majetků, respektive vyjádření Andreje Babiše o Petru Nečasovi a Miroslavu Kalouskovi. Zbylé dva příspěvky z TOP 5 se věnují vyznamenání Karla Schwarzenberga v Polsku a přání ke Dni matek z pera ČSSD.
Máme se zbavit Kalouska?
Nejpikantnější souboj na sociálních sítích předvedly v posledním týdnu TOP 09 a hnutí ANO, když správci hnutí ANO kvitovali vyjádření jednoho z jejich fanoušků o zbavení se Miroslava Kalouska z TOP 09. Reakce nejen TOP 09 na sebe nenechala čekat a “sociální” konflkt byl na světě. TOP 09 dále komunikovala fotografie z akcí a ze zapojení svých podporovatelů, neopomněla také proevropské infografiky.
Hnutí ANO taktéž komunikovalo záznamy z volebních akcí, různá vyjádření Andreje Babiše či odkazy na přímé přenosy z chystaných setkání. Zajímavým zpestřením pak bylo pozvání na pivo či odpovědi na graficky zpracované otázky.
Svobodní se zaměřují na videa, ODS na infografiky
Strana svobodných občanů i v minulém týdnu pokračovala v komunikaci svého seriálu Euronesmyslů, kromě toho také publikovala pozvánky na akce či album těch, kteří volí Svobodné. V hojné míře také Svobodní využívali videa – vlastní tvorbu s tématem dotací a využití části seriálu Jistě, pane ministře ohledně Evropské unie.
ODS naopak v kampani dlouhodobě sází na více či méně úspěšné infografiky,a nejinak tomu bylo i v týdnu minulém – jedna z nich se týkala stavu chudoby v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi, druhá se potom vyjadřovala k vládnímu návrhu vytváření pracovních míst. Strana také pokračuje v komunikaci svého předsedy Petra Fialy, tentokrát jako řidiče brněnské “šaliny”.
Nápady na poslední chvíli
Taktéž zbylé sledované strany se na poslední chvíli snaží zaujmout na sociálních sítích současné i potenciální voliče. Piráti například přišli s infografikou “Piráty nezkopíruješ”, v rámci které se snaží ukázat, že jsou jako strana opravdu jedineční.
Hnutí Úsvit jako jediný subjekt pokračuje v průběžném představování kandidátů z volební kandidátky, Zelení potom využili současného fenoménu Oprásků sčeskí historje.
ČSSD jako jediný sledovaný subjekt reflektovala Mezinárodní den rodiny, Lidovci pomocí infografik komunikovali jaké své plány v europarlamentu, tak svou kandidátku.
ZAMĚŘENO NA: Doba publikace příspěvků
V dnešní rubrice se zaměříme na skutečnost, kdy sledované politické subjekty publikují nejvíce své příspěvky, tedy nejčastější čas a den publikace za poslední tři měsíce.
Z pozorování vyplývá, že kumulativně nejvíce příspěvků je směrem od stran k voličům a fanouškům publikováno v úterý a ve čtvrtek, nejméně potom o víkendu. Co se týče hodinové komunikace, dominuje jí jedenáctá a devatenáctá hodina, nejméně strany komunikují v podvečer.
Ani týden před volbami se na sociální síti Twitter z hlediska českých politických subjektů nic nezměnilo – co do počtu odběratelů je v čele TOP 09 (6 262), ODS (4 394) a Svobodní (3 763). Nejvíce příspěvků potom publikovali Svobodní (30) a ČSSD (22), naopak největší zpětné interakce ze strany odběratelů se dostalo Svobodným (151) a Pirátům (104).
Spoluautor: Vítězslav Klement
Zhodnocení IPM
Strany jsou na sociálních sítích aktivní. Nicméně po akčních volbách z loňského podzimu jsme čekali trochu více invence. U Svobodných se například státní peníze projevily na kampani výrazně, ale u ostatních stran to říci nelze. Stále tak máme dojem, že nám strany nepředvedly všechno. Pravděpodobně si to nechávají na poslední chvíli.
Ve světě sociálních sítí je jedno, kolik procent dostanete u voleb. Důležité je umět komunikovat s fanoušky, příznivci i členy strany. A v tomto ohledu se mají velké zavedené strany (s výjimkou TOP 09) ještě co učit. Například ODS, která byla kdysi vládcem českého internetu, má nyní vážné problémy a fanoušci ji dokonce ubývají.
„It is my thesis governing with public approval requires a continuing political campaign,“ prohlásil Patrick Cadell. Pokud některé strany neumí zaujmout ani v době kampaní, jak pak chtějí komunikovat s voliči, když jsou volby v nedohlednu?
[fb_button]
Politický konzultant se zkušenostmi z českých a slovenských kampaní. Zaměřuje se na vytváření strategických podkladů pro základy politických značek i celých kampaní. Nevyhýbá se ani kreativě.