Sociální sítě: Návrh rozpočtu, narozeniny knížete, a co vůbec dělá ten Evropský parlament?

Vítězslav KlementSociální sítě

social-monitoring-ipm

Hlavním tématem komunikace většiny stran na Facebooku byl schvalovaný státní rozpočet. Hnutí ANO se stále snaží přesvědčit veřejnost, že maká, a stejným směrem se vydávají i lidovci. TOP 09 potom celkově ovládla komunikaci minulého týdne, a podaří se do Vánoc hnutí ANO pokořit hranici 100 000 fanoušků?

[fb_button]

Facebook: šeď statistiky

Hnutí ANO chybí už jen něco kolem tisíce fanoušků, aby zdolalo hranici 100 000 fanoušků své stránky na Facebooku. I proto s aktuálním počtem 98 842 fanoušků dominuje mezi stránkami sledovaných subjektů, v těsném závěsu je stále TOP 09 s 96 721 fanoušky. Jak už je zvykem, hnutí ANO také vévodí statistice počtu publikovaných příspěvků (32), dalšími aktivními subjekty byly v minulém týdnu ODS (14) a Zelení (13).

Naopak nejméně komunikovala Strana práv občanů (3). Nejvíce interakce v posledních 7 dnech „vygenerovali“ fanoušci TOP09 (7 481) a hnutí ANO (5 499), nejpasivnější pak byly uživatelé na stránkách KSČM (130) a Strany práv občanů (337). Vítězem komunikace v minulém týdnu (měřeno ukazatelem „engagement rate“) se stali Svobodní (1,1 %), naopak nejvíce propadla Strana práv občanů (0,4 %).

Nejúspěšnější příspěvky

V kategorii TOP5 nejúspěšnějších příspěvků týdne dle interakce uživatelů se stala nezvyklá věc – pět míst pořadí si rozdělilo hned pět politických subjektů. Ten úplně nejúspěšnější posledních dní pochází z dílny TOP09 a je spojen s oslavou narozenin Karla Schwarzenbergana druhém místě figuruje hnutí ANO a komentář Andreje Babiše.

Třetí místo v této kategorii vynesl Svobodným kreslený vtip k tématu státního rozpočtu, na čtvrtém a pátém místě se umístily příspěvky Pirátů, respektive Hnutí Úsvit. Piráti zaujali příspěvkem o podpoře sdílení obsahu na internetu, Hnutí Úsvit u svých fanoušků zabodovalo kritikou odměn na Úřadu Vlády.

ODS i TOP 09 kritizují rozpočet

Opoziční ODS a TOP 09 se logicky v minulých dnech věnovaly kritice vládou navrhovaného státního rozpočtu na rok 2015 a na sociálních sítích tomu u těchto stran nebylo jinak.

ODS ve svém grafickém srovnání kriticky porovnávala aktuální návrh rozpočtu s rozpočtem roku 2013, za zmínku stojí také zajímavá infografika, kde strana zdůvodňuje, proč návrh rozpočtu nepodpoří. Na stránce ODS se také objevila momentka ze zasedání odborné komise pro ekologii, kromě toho se strana se své komunikaci věnovala například i rušení svých některých místních buněk.

V duchu kritiky navrhovaného rozpočtu se nesla i komunikace TOP 09, kromě řady odkazů na články stojí za zmínku grafika srovnání výdajů a investic rozpočtů posledních let. V minulém týdnu své narozeniny slavil předseda strany Schwarzenberg a ani tato informace na stránce TOP 09 samozřejmě nemohla chybět, strana se potom intenzivně věnovala také tématu odebraných českých dětí v Norsku.

Lidovci a ANO makají

Na tom, že „makají“ si zakládají zejména představitelé hnutí ANO, na Facebooku se o této skutečnosti snaží aktivně své sympatizanty přesvědčit také lidovci. Na jejich profilu najdeme za minulý týden například dokumentaci setkání předsedy Bělobrádka s běloruským disidentem nebo video o tom, co přesně dělá Evropský parlament a tedy co dělají lidovci do něj zvolení. I lidovci se potom aktivně zapojují to kauzy českých dětí v Norsku.

Hnutí ANO opět nepřekvapilo největším množstvích publikovaných příspěvků ze všech sledovaných stran, i když nutno podotknout, že kvalita obsahuje je v současnosti na nižší úrovni, než jsme byli dříve zvyklí. Zmiňme tak pouze příspěvek ministryně pro místní rozvoj Šlechtové, která vypočítává, co všechno již Česku přinesly evropské fondy. Pochvalme také hnutí ANO za to, že využívá méně obvyklé funkcionality Facebooku – konkrétně funkci „check-in“. Pomocí této funkcionality v týdnu hnutí hlásilo svým fanouškům přímo z Poslanecké sněmovny, že byl schválen návrh rozpočtu na rok 2015.

Zelení vedou odbory, socialisté komunikují přes video

Také obsah Zelených a ČSSD značně zaostává za tím, na co jsme byli ještě před pár týdny zvyklí. Hlavní zprávou Zelených byla skutečnost, že se jejich zástupkyně stala vedoucí nově zřízených odborů při Úřadu Vlády, za zajímavý obsah můžeme zmínit ještě odkaz s tipy, jak ušetřit spotřebu energií.

To socialisté zdá se na nějakou aktivnější komunikaci rezignovali a zaměřují se výhradně na sdílení obsahu ze stránek svých ministrů, konkrétně ministryně Marksové. Jediným vlastním příspěvkem je videopříspěvek, ve kterém premiér Sobotka hájí návrh projednávaného státního rozpočtu.

Twitter: Nejvíc komunikují komunisté, nejaktivnější jsou odběratelé TOP 09

Na Twitteru jsou nejaktivnější komunisté, kteří v minulém týdnu vyslali směrem ke svým odběratelům hned 12 příspěvků, 7 příspěvků vzešlo z dílny ODS a 6 od Svobodných. Nejaktivnější jsou ovšem na Twitteru odběratelé kanálu TOP09, kteří uskutečnili v minulém týdnu vůči obsahu kanálu hned 55 interakcí. Na druhém místě se umístili Svobodní (41) a na třetím ODS (29). Tyto tři strany také vévodí statistice počtu odběratelůTOP 09 (7 783) , ODS (5 505) a Svobodní (4 252).