Sociální sítě: Zelených je 20 000, ODS a ANO pěstují kult osobnosti, komunikace upadá

Vítězslav KlementSociální sítě

social-monitoring-ipm

Minimální komunikace stran a jejich snaha zaujmout obsahem, k aktivitě je nevyburcovalo ani kontroverzní chování prezidenta Zemana posledních dní. Nejaktivnější v komunikaci je stále hnutí ANO, ukazatel interakce fanoušků však má překvapivého vítěze – Stranu práv občanů!

[fb_button]

Sociální sítě: šeď statistiky

Stále platí, že nejvíce fanoušků má Facebooku má hnutí ANO (98 637), v těsném závěsu následované TOP 09 (96 835). Na třetím místě jsou potom Piráti s bezmála 60 000 fanoušky. Nic se nemění ani na druhé straně pořadí – absolutně nejméně fanoušků na Facebooku mají stále komunisté (2 757).

Není žádným překvapením, že nejvíce příspěvků směrem ke svým fanouškům svěřovalo v minulém týdnu hnutí ANO (48), Strana zelených a Hnutí Úsvit potom po patnácti příspěvcích. Pro zajímavost se zastavme u celkového objemu interakcí jednotlivých stránek. Suverénně nejvíce interakcí ze strany fanoušků si za minulý týden připsalo hnutí ANO (11 929), s velkým odstupem následují Svobodní (4 258) a TOP 09 (4 186).

Zásadní z hlediska hodnocení komunikace stran je ale tzv. „engagement rate“, tedy poměr počtu interakcí vůči počtu příspěvky zasažených uživatelů. V tomto ohledu si v posledních 7 dnech nejlépe vedla, možná pro někoho překvapivě, Strana práv občanů (2,3 %) v závěsu s hnutím ANO (1,5 %) a ODS (1,4 %).

Nejúspěšnější příspěvky

Zastavme se také u nejúspěšnějších příspěvků týdne, právě z hlediska interakce fanoušků. V této disciplíně si nejlépe vedla a historicky první prvenství připisuje Strana práv občanů! Ta uspěla se svou peticí na podporu prezidenta Zemana. Na druhém a třetím místě najdeme příspěvky hnutí ANO – komunikace úspěchů Andreje Babiše v hospodářské a platové oblasti.

Do TOP5 příspěvků týdne se zařadil ještě příspěvek TOP 09 v podobě reakce Karla Schwarzenberga na mediální výstup Miloše Zemana a příspěvek Pirátů s tématem legalizace marihuany v USA.

ČSSD tradičním vítězem kvality, ANO kvantity komunikace

I přesto, že objem a kvalita komunikace ze strany politických subjektů po volbách poklesly, opět můžeme za vítěze týdne vyhlásit ČSSD. Strana stále pokračuje v zajímavém grafickém vyjádření svých sdělení, ať už se jedná o vyjádření premiéra Sobotky, nebo o komunikace programových témat typu vysvětlení kurzarbeitu.

A jak ČSSD dlouhodohě dominuje po vizuální stránce, co do kvantity příspěvků opět v minulém týdnu vévodilo hnutí ANO. V rámci nich se objevují odkazy na články všeho druhu, hlavní roli na stránce ANO hraje jako již tradičně předseda hnutí Andrej Babiš, jednou jako odpovědný správce veřejných financí, jednou jako garant zvýšení platu státních zaměstnanců.

ODS oprášila korunu, Lidovci cestují po světě

Podobný „kult osobnosti“ jako v případě ANO buduje na „svém facebooku“ také ODS, to formou neustálé komunikace kroků a názorů předsedy Fialy. Občanští demokraté také opět v minulém týdnu oprášili Petici pro korunu, to když se jejich petice dostala k projednání do Senátu.

V personifikaci strany pokračují také lidovci, kteří na svém profilu kromě jiného komunikovali hlavně zahraniční cesty svých čelních představitelů. Zmiňme výjezd předsedy Bělobrádka do Londýna nebo účast ministra zemědělství Jurečky na cestě v Koreji

Komunisté ustrnuli v 80. letech, Zelených je 20 000

Komunisté na své facebookové stránce pokračují ve své „nekomunikaci“, když se jejich obsah skládá výhradně se sdílení odkazů Haló novin, a to navíc bez jakéhokoliv poutavého popisku, „call-to-action“ a podobně. Spíše tragikomický je potom grafický jazyk komunistů na Facebooku, který nás vrací v čase o 30 let zpátky.

Zelení na Facebooku v minulém týdnu slavilidosáhli počtu 20 000 fanoušků své stránky! Zelení potom také komunikovali dozvuky voleb, to když zveřejňovali úspěchy svých kandidátů při sestavování radnic a dalších koalic.

Textový Úsvit, ostatní strany na komunikaci spíše rezignovaly

Jednou z dalších jistot politické komunikace českých stran na Facebooku je Hnutí Úsvit, respektive jeho chápání a využívání prostoru na této sociální síti. Hnutí se v komunikaci věnuje pouze obsáhlým textovým vyjádřením, jiné prvky komunikace na stránce hnutí nenajdeme.

U ostatních sledovaných stran není bohužel co hodnotit. Piráti, Svobodní, Zemanovci či TOP 09 do své komunikace nezapojili nic zajímavého, orientovali se v absolutní míře pouze na sdílení obsahu z jiných zdrojů.

TWITTER

Sociální síti Twitter z českých stran dominuje co do počtu followerů TOP 09 (7 454), následovaná ODS (5 242) a Svobodnými (4 233). Nejméně odběratelů Twitter kanálu ze sledovaných stran má hnutí ANO (198) a Strana práv občanů (131).

Nejvíce tweetů v minulém týdnu zveřejnila ODS (8), která si také připsala nejvíce interakcí ze stran followerů (41). Z hlediska interakce followerů se na prvních třech místech po ODS umístili TOP 09 a Piráti, kteří si shodně připsali 24 interakcí.

Co se týče samotných tweetů, tři nejúspěšnější týdne patří Svobodným, ODS a TOP 09.

[fb_button]