Známé osobnosti lákají v hravém videu mladé lidi, aby šli 20. a 21. října k parlamentním volbám. Jaké bylo jejich poprvé prozrazují v kampani Tvoje poprvé Tomáš Klus, Natálie Kotková nebo Adam Mišík. Kampaň poběží až do voleb na sociálních sítích a webových stránkách tvojepoprve.cz. Kampaň navrhl a zrealizoval Institut politického marketingu.
Středobodem kampaně je dvojsmyslné video plné známých českých tváří. Osobnosti, mezi které patří modelka Natálie Kotková, zpěvák Tomáš Klus, tatérka Duhovka, blogerky z A Cup of Style, zpěvák Adam Mišík, dokumentarista Janek Rubeš, návrhářka Alex Monhart, malířka Léna Brauner a herec Vincent Navrátil se v něm svěřují, jaké bylo jejich poprvé a odlehčenou formou vyzývají mladé, aby přišli k volbám.
„České politické strany nevěnují mladým lidem v kampani pozornost, protože tato skupina chodí k volbám velmi málo a pro strany je tak zajímavější zaměřit se na starší lidi. Volby jsou ale i pro mladé, a proto jsme se rozhodli pozitivně motivovat generaci nejmladších voličů,“ říká spoluautorka projektu Alžběta Králová z Institutu politického marketingu. Celá kampaň je zcela politicky neutrální: neříká se v ní, koho volit, ale zdůrazňuje, že je důležité se voleb zúčastnit.
Poprvé k volbám
Kampaň cílí především na prvovoliče a mladé lidi ve věku 18-26 let, jejichž volební účast se pohybuje okolo pouhých 25 %. Je to nejméně ze všech věkových skupin. „Jít k volbám není ani trapné, ani zbytečné. Naopak! Rád jsem se podílel na tomto projektu, abych mohl všem mladým vzkázat, že každý hlas se počítá, a že jedině společně můžeme něco změnit,“ okomentoval svou účast ve videu zpěvák Adam Mišík.
Kolik lidí by mohlo jít letos poprvé k volbám? V Česku by mělo být přibližně 100 000 lidí ve věku 18 let, kteří ještě nikdy nemohli v žádných volbách volit a kolem 360 000 lidí ve věku 18-21 let, kteří v roce 2013 nemohli volit ve volbách do Poslanecké sněmovny. Celkový potenciál věkové skupiny 18-26 let odhadujeme na necelý milion voličů.
Kde nás najdete?
Ke kampani jsou spuštěny webové stránky www.tvojepoprve.cz, které mají za cíl co nejvíce první volby mladým ulehčit. Kromě videa zde naleznou Volební kalkulačku nezávislé organizace KohoVolit.eu. Ta napoví, jaká strana je jim názorově nejblíže. Dále podrobný návod, jak volit, a nástroj, díky kterému se dozví, kde se nachází jejich volební místnost. Kampaň Tvoje Poprvé bude probíhat především na sociálních sítích – Facebooku a Instagramu, které představují stěžejní komunikační nástroje mladých lidí.
Přijďte na akci “Běžíš? Volíš!”
Na podporu volební účasti mladých se pod heslem “Běžíš? Volíš!” uskuteční v předvečer otevření volebních místností 19. října běh Runczechu v čele s dalším ambasadorem, badmintonistou Petrem Koukalem. U příležitosti běhu jsme natočili speciální spot s Petrem. Ve stejnou dobu vyběhnou také ambasadoři Mattoni FreeRunners, kteří se v rámci tohoto pravidelného běhu zapojí po celé České republice na více jak 80 trasách. Za účelem vyjádření podpory volební účasti se zapojení běžci vyfotí s volební obálkou.
Jak se do kampaně zapojit?
Do kampaně se může zapojit každý. Stačí se vyfotit s volební obálkou a umístit ji na sociální sítě s hashtagem #tvojepoprve, #jataky, #spolecne, #jdemevolit a vyjádřit tím, že se voleb zúčastníte. Nezapomeňte si také udělat selfie u volební urny a motivovat tím ostatní.
S kým v tom jedeme?
Autorem kampaně je Institut politického marketingu (IPM), který se dlouhodobě snaží o kultivaci a profesionalizaci oboru politického marketingu v České republice. Partnery projektu se staly Česká spořitelna, Nadace Karla Janečka, Nadace Via a společnost Strunal Schönbach. Kampaň podporuje i LEO Express, který spot nasadil do všech svých vlaků po celé České republice a RunCzech, se kterým IPM organizuje předvolební běh. Mediálním partnerem je také New Age Advertising, jež zajišťuje kinoreklamu pro síť multikin Cinema City v České republice, Cinema City bude tento spot od zítřka (11. 10.) pouštět před všemi filmy (kromě dětských) v kinech po celém Česku.
Konzultant IPM a student politologie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zaměřuje se na analýzu médií a politické kampaně.