Wordcloudy Facebooků českých stran: o čem strany mluví?

Karel KomínekSociální sítě

úsvit

Politické strany vytrvale komunikují i po volbách. Některé si daly na chvilku přestávku, ale od nového roku opět ožily. Nejčastěji zmiňují jména předsedů a strany, u některých subjektů jsou ale předsedové až na třetí koleji.

[fb_button]

O čem politické strany komunikují, když žádné volby nejsou v dohledu? Která témata nejčastěji zmiňují? Podívali jsme se na facebookové profily desíti největších politických stran u nás.

Vybrali jsme statusy od začátku roku a zaměřili se pouze na obsah, který napsal administrátor stránek. Vyřadili jsme slova bez obsahu a výsledek vizualizovali ve wordcloudu, ve kterém jsme zvýraznili předsedu. Co vyšlo?

ANO

ANO již od roku 2013 komunikuje velmi intenzivně. I v našem přehledu patří mezi ty aktivnější – 5 661 slov na Facebooku od začátku roku. Nejčastěji se objevuje spojení „hnutí ANO“, ale vidíme také důraz na zájmena, která zapojují uživatele do diskuze.

Nesmí samozřejmě chybět ani jméno lídra hnutí a současného ministra financí Andreje Babiše a slova spojená s jeho agendou. Do wordcloudu také pronikla zmínka a chystaném víkendovém sněmu.

hnutí ANOČSSD

ČSSD na Facebooku komunikuje aktivně, ale ve srovnání s ANO nebo Úsvitem patří mezi ty méně náročné, co se délky statusů týče – lehce přes 2000 slov. Nejčastěji zmiňované slovo je zkratka strany následovaná Bohuslavem Sobotkou.

V komunikaci se ale objevuje velmi často i slovo „video“ a jména sociálnědemokratických ministrů – Chovanec, Tominová nebo Zaorálek. Překvapivě často zmiňují socialisté Českou republiku.

ČSSDKDU-ČSL

KDU-ČSL je na tom podobně jako ČSSD, co se týče množství textu, které chrlí na své fanoušky. Zajímavější je ale obsah – křesťanští demokraté jsou jedinou stranou v našem přehledu, která častěji zmiňuje místopředsedu, než předsedu.

Marian Jurečka má obecně velmi dobré PR a je jedním z viditelných členů Sobotkovy vlády. Teprve za ním se umístil jak předseda Pavel Bělobrádek, tak název strany.

kdu-wordcloud

KSČM

Komunisté poměrně překvapili vysokou aktivitou – přes 4 200 slov může směle konkurovat ostatním stranám. Už dávno tak neplatí, že KSČM Facebook prakticky nepoužívá – jen ten počet fanoušků ještě nedosahuje na hodnoty jiných stran.

Zajímavou praxí je využívání facebookových poznámek, které u jiných stran takřka nevidíme. Ve skutečnosti tak KSČM vypustila ještě více obsahu, ale vzhledem k naší metodice nebyl zahrnut do analýzy.

Nejčastěji používané slovo je zkratka strany, následuje ÚV, předseda, Filip a Vojtěch. Zajímavé je vysoko umístěná zkratka JUDr. a Ing. – ostatní strany tituly ve facebookové komunikaci nevyužívají.

ksčm wordcloud

[message_box title=“Falešný profil KSČM“ color=“red“]Jak nás upozornil jeden z našich fanoušků, původně analyzovaný profil KSČM nebyl oficiálním profilem strany. Profil je pravděpodobně vedený politikem komunistů, který jej využívá k prezentaci odlišného pohledu na směřování strany. Pro zajímavost jsme v článku nechali i tento wordcloud.[/message_box]

(Neoficiální) KSČM na Facebooku nekomunikuje tak často, jako ostatní strany a zdaleka ne tak obsáhle – pouhých 696 slov. Do určité míry je to způsobeno tím, že profil komunistů často sdílí články, ke kterým ale nepřidává žádný vlastní popisek – to je určitě špatně.

Trochu nečekaně je nejzmiňovanějším slovem „SČKP“, zkratka, kterou se pyšní Spolek česko-kubánského přátelství. Teprve poté následuje zkratka strany, jméno předsedy je až hluboko za slovy odkazujícími ke Kubě.

kscm-wordcloudODS

Občanští demokraté komunikují často a je to vidět i na počtu slov od začátku roku – přes 4 700.  U ODS je nejčastěji zmiňovaným spojením jméno předsedy a to s velkým náskokem. Následuje slovo „vláda“ a až teprve poté ODS. Ve wordcloudu ale najdeme i slovo Islám a to hned v několika pádech.

ODS

 Piráti

Piráti jsou na Facebooku poměrně aktivní, ale své fanoušky nezatěžují kvanty textu. Vůbec nejpoužívanějším slovem je česká koncovka „CZ“, která se ve wordcloudu objevila, protože Piráti často sdílení adresy odkazů přímo ve statusu.

Nejpoužívanějším mezi klasickými slovy je zkratka strany Piráti, často se objevuje i slovo Ivan (Bartoš najdeme o poznání méně často, častěji se objevilo například i jméno senátora Michálka). Jméno současného šéfa Pirátů musíte hledat lupou (vyznačeno červeně).

pirati-wordcloud

Svobodní

Také Svobodní své fanoušky nezatěžují hromadou textu – 2 634 slov od začátku roku. Statistiku jednoznačně opanoval předseda a europoslanec Petr Mach. S odstupem vidíme také slova demokracie, poslanec, eurozóna a další. Název strany je oproti ostatním velmi málo často zmiňované.

svobodníStrana zelených

U SZ je nejčastěji používaným slovem „zelených“, podobně jako u Pirátů i zde vidíme českou koncovku CZ a třetí nejčastěji používané slovo je zkratka strany.

Zajímavější je ale více variant slova limity, proti nebo prolomení. Zelení mají v novém roce jasnou agendu – na rozdíl od jiných stran. Kdybyste hledali jméno předsedkyně, budete se muset poměrně snažit.

Strana zelených

TOP 09

TOP 09 vyprodukovala od začátku roku zhruba 2 700 slov, což je v porovnání s ostatními stranami relativně málo. Je to ale do značné míry způsobeno tím, že stránka TOP 09 často sdílí výroky svých členů a do statusů toho tím pádem tolik nenapíše.

U TOP 09 vévodí slovo „TOP“ (pochopitelně) a možná poněkud překvapivě „ANO“. Teprve poté následuje slovo „říká“ a jméno předsedy Karla Schwarzenberga.

TOP 09Úsvit

Úsvit komunikuje často a také velmi obsáhle. Zatímco jiné strany od začátku roku na Facebook napsaly kolem 3-5 tisíc slov, Úsvit stihl téměř 31,5 tisíce. Tvoří tak polovinu veškerého obsahu všech sledovaných stran.

Nejčastější slovní spojení je název strany. Často se ale objevuje i slovo vláda, ČR a Okamura. Do wordcloudu proniklo také slovo Islám a to hned v několika pádech – ale asi není tak často zmiňované, jak bychom mohli čekat. Nalezneme i slova vztahující se k romské problematice.

úsvit

[fb_button]