Těsně před začátkem primárek má Donald Trump nového hlavního soupeře o republikánskou nominaci na prezidenta USA – senátora Teda Cruze. Mladý republikán v mnohém připomíná Baracka Obamu z volební kampaně roku 2007. Dokáže však porazit hlučného miliardáře, se kterým si v mnohém rozumí?
[fb_button]
[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]
[/message_box]
Hispánský Obama
Prvním momentem, který připomíná Obamovu kandidaturu je otázka legitimnosti původu kandidáta. Rafael Edward „Ted‟ Cruz se narodil v roce 1970 v Kanadě. Cruzovi rodiče, oba matematici, odcestovali do Kanady za pracovní příležitostí. Jeho matkou je americká občanka, zatímco otec se narodil na Kubě, kterou opustil v roce 1957, kdy přicestoval do Texasu na studijní vízum, které po Kubánské revoluci proměnil na politický azyl.
V roce 1973 získal Ted Cruz kanadské občanství, avšak hned následujícího roku se rodina přestěhovala zpět do Texasu. Status naturalizovaného občana USA obdržel v roce 2005. Dvojí občanství si zrušil až v roce 2014, kdy se vzdal kanadského. Přesto je jeho původ stejně ožehavým tématem diskusí, jako v případě Obamy.
V Texasu vystudoval soukromou křesťanskou střední školu a posléze Princenton a práva na Harvardu (poslední řečené stejně jako Obama). Po absolvování práv pracoval jako první hispánský koncipient v kanceláři předsedy Nejvyššího soudu a od roku 1997 pracoval v právní společnosti, jež například připravovala impeachment na prezidenta Billa Clintona.
Gage Skidmore 6; CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Politiky se poté dotýkal i nadále, přičemž byl například právním poradcem republikánského kongresmana Johna Boehnera. V roce 1999 se připojil ke kampani George W. Bushe jako poradce pro domácí politiku, v roce 2000 se podílel na přípravě strategie pro proces Bush vs. Gore, a po zvolení Bushe prezidentem se stal náměstkem generálního prokurátora na Ministerstvu spravedlnosti.
Mezi lety 2003 a 2008 působil jako státní prokurátor Texasu a v letech 2004 až 2009, coby hostující profesor, vyučoval, opět podobně jako Obama, právo na University of Texas School of Law. Poté se věnoval advokátní praxi v soukromé sféře až do svého jmenování senátorem v roce 2013.
Vítězství nad favority
Cruz také velmi rychle rostl v texaské organizaci Republikánské strany a v roce 2012 zvítězil v stranických primárkách na post kandidáta na senátora za Texas. V nich porazil známějšího politika Davida Dewhursta o celých 14 procent, a to s pouze třetinovými výdaji.
Ve volbách porazil demokratického kandidáta se ziskem 56 % hlasů a ve věku 42 let se stal prvním hispánským senátorem zvoleným za Texas a jedním z celkově tří senátorů s hispánskými kořeny. Zajímavostí je, že ho tehdy například podpořili nynější protikandidáti na prezidenta Rand Paul a bývalý senátor Rick Santorum.
Ted Cruz oznámil svou kandidaturu na prezidenta v březnu 2015 nejdříve na sociálních sítích a následně při projevu na půdě Liberty University ve státě Virginia. Učinil tak jako první význačný kandidát republikánů. Jeho kandidatura však nebyla překvapením, jelikož se o ní spekulovalo již od roku 2013. Sám Cruz uvedl, že do voleb jde s širokou a dlouhodobou podporou texaské organizace republikánů.
Zdroj: Onpolitics.com
Stejně jako Obama se ke kandidatuře na prezidenta odhodlal během svého prvního funkčního období v Senátu a v případě vítězství by byl pouze o čtyři měsíce mladší než Obama v době svého zvolení. S věkem 46 let v době potenciální inaugurace je Cruz jedním z nejmladších kandidátů voleb 2016.
Tvrdé postoje pomohly dohnat ztrátu na Trumpa
Cruz se ve federálních průzkumech republikánských primárek dlouho pohyboval okolo šesti procent hlasů, což znamenalo pátou až šestou příčku. První zlom přišel na konci října 2015 s televizní debatou na stanici CNBC, kterou si Cruz ukradl pro sebe. Těsně po jejím skončení byl na Facebooku nejdiskutovanějším kandidátem a překonal tak i krále sociálních sítí Trumpa.
Druhý zlom se dostavil po teroristických útocích v Paříži a San Bernardinu z listopadu a prosince 2015. Cruz, podobně jako Trump, konzistentně zastával tvrdou politiku vůči imigrantům a muslimům, kterou po útocích jen zostřil. Napjatá situace a výhodná výchozí pozice navýšila preference Trumpa i Cruze především na úkor nepřipraveného Bena Carsona, který se začal rychle propadat.
V prosinci Cruz překonal Carsona a stal se s 13 % hlasů druhým nejsilnějším kandidátem republikánů. Od té doby jeho podpora stoupá a aktuálně se pohybuje kolem 19 %. Stejně tak ovšem roste Trump a jeho federální náskok činí celých 18 %. Nicméně v Iowě, kde primárky proběhnou již 1. února, jsou jejich šance vyrovnané (oba disponují 27 % hlasů).
Tým plný špičkových poradců a hned několik PACs
Cruz rozhodně nenechává nic náhodě a svou kampaň svěřil do rukou profesionálů. Šéfem kampaně je Chad Sweet z Chertoff Group, jenž byl viceprezident Goldman Sachs. Volební manažer Jeff Roe z Axiom Strategies pomáhal zvolit 31 kongresmanů a 4 senátory. Také byl poradce Ricka Perryho během jeho prezidentské kampaně (2011–12). Hlavní stratég Jason Johnson z J2 Strategies vedl kampaň Cruze do Senátu. Mluvčí Rick Tyler byl dlouhodobý spolupracovník Newta Gingriche. A politický ředitel Mark P. Campbell z Campbell Campaigns LLC již stejnou pozici vykonával v prezidentské kampani Rudyho Giulianiho (2007–08).
V otázce fundraisingu zprvu vsázel na drobné dary. Během prvních osmi dnů kampaně dokázal vybrat čtyři miliony dolarů. 95 % darů přitom nepřesáhlo 100 dolarů. Nyní se ovšem spoléhá na netradiční síť až šesti super PACs. Čtyři z nich jsou nazvané Keep the Promise a většinově sponzorované miliardáři.
Keep the Promise I je sponzorován 11 milionovým darem britského bývalého biskupa anglikánské církve Roberta Mercera. Keep the Promise II je naplněn 10 miliony dolarů od byznysmana Tobyho Neugebauera. Keep the Promise III zase tvoří 15 milionů dolarů od bratrů Dana a Farrise Wilksových, kteří zbohatli na frakování.
Cruz však o těchto penězích nerozhoduje a dle zpráv se tito sponzoři hodlají do kampaně zapojit až během primárek. Super PACs na podporu Cruze deklarovaly, že celkově vybraly 65 milionů dolarů. Více jak polovina však zůstává zmražená ve skupině Keep the Promise.
Courages Conservatives – Reigniting the Promise of America
Hlavním sloganem kampaně je „Courages Conservatives – Reigniting the Promise of America‟ a na shromážděních se používá i pokřik „Cruz to victory‟. Logo znázorňuje plamen vytvořený z trikolóry a jméno kandidáta včetně roku voleb. Dle některých kritiků logo připomíná hořící vlajku USA či logo arabské televizní stanice Al-Džazíra. Někteří analytici ho však připodobňují ke známému „O‟ logu Obamy či jeho logu ze senátních voleb, které také obsahovalo objekt podobný plamenu.
Na sociálních sítích není Cruz příliš úspěšný, což platí zejména o Twitteru, kde ho sleduje pouze 722 000 uživatelů. Od srpna 2015 nasbíral pouhých 270 000 sledujících, což se nedá s čísly Trumpa či Carsona srovnávat. Na Facebooku se mu vede lépe a jeho fanouškovská základna čítá 1,8 milionu fanoušků. Od srpna přitáhl 500 000 nových uživatelů.
Jeho webové stránky jsou profesionální a přehledné s rychlou možností přepnutí do španělské mutace. Na webu si otevřeně říká o finanční příspěvek a nabízí obvyklé možnosti výše daru, jež začíná na 25 dolarech. Navíc je přednastavena možnost měsíčního opakování daru. Mimo to je web propojen s e-shopem, který vedle klasických propagačních materiálů nabízí i knihu Ted Cruz: A Time for Truth či zboží cílené na fanoušky amerického fotbalu.
Tvrdý republikán
V programu Cruz vsadil na přísně konzervativní témata. Hlavním je ochrana amerického způsobu života, svobody a křesťanství. Totožně jako Trump je proti imigrantům, kteří dle něj berou Američanům práci. Jako prezident je připraven postavit novou zeď na hranici s Mexikem a ztrojnásobit její ochranu.
V domácí politice posílí druhý dodatek týkající se držení zbraní a zruší Obamovy reformy. Posílí národní bezpečnost, aby se neopakovaly útoky teroristů a postaví se ISIS. V zahraniční politice se pevně přidá na stranu Izraele a nebude tolerovat jakoukoliv podporu Palestině.
Cruz je dále proti interrupcím, jelikož věří, že každý život je vzácný dar od Boha. Rovněž slibuje, že po zvolení nechá prošetřit legálnost plánovaného rodičovství. Stejně tak odsuzuje homosexualitu a věří, že manželství je možné pouze mezi mužem a ženou. Celkově věří, že lidská práva vzešla od Boha a ve volebním spotu se dokonce stylizuje do role ochránce Desatera přikázání.
Hodlá plně zajistit nezávislost křesťanské církve. Sám je praktikujícím evangelíkem. Jeho otec, kterého, stejně jako manželku a dvě dcery, intenzivně zapojuje do kampaně, je evangelický kněz a nyní často káže na shromážděních svého syna. Nadužívání Cruzovy rodiny se chytili i v The Daily Show, kde vytvořili skečový sitcom s názvem Senator Dad.
Cruz svou „vzorovou americkou rodinku‟ znovu využil ve vánočním spotu, jehož motivem je reklama na vánoční pohádky vyprávěné senátorem Cruzem. Ten v nich dětem čte pohádky s názvy jako Rudolph the Underemployed Reindeer, The Grinch Who Lost Her Emails, How ObamaCare Stole Chrismas a The Senator Who Saved Christmas.
Trump zaútočil, až když jej začal ohrožovat
Z výše uvedeného není divu, že si myšlenkově rozumí s Donaldem Trumpem, který ho také, oproti ostatním protikandidátům, dlouhodobě šetřil své kritiky. Vše se změnilo v listopadu, kdy Cruz prohlásil, že nevěří, že by Trump mohl v primárkách uspět. Trump následně uvedl, že je zajímavé nakolik Cruz zmiňuje svou protestantskou víru, když přitom mnoho protestantů z Kuby nepochází.
Další kolo se odehrálo v lednu, kdy Trump zpochybnil Cruzův nárok na to být prezidentem s ohledem na jeho kanadský a kubánský původ. Cruz poté odvětil, že ještě v září Trump prohlašoval, že jeho původ není z pohledu ústavy problematický. „Ústava se za půl roku nezměnila, volební preference ale ano,” vysvětloval divákům Cruz Trumpův útok.
Je otázka, zda se Cruz dokáže po celé období primárek držet v Trumpově závěsu. Oba nabízejí velmi podobnou politiku, avšak Cruz oproti Trumpovi představuje spolehlivějšího kandidáta pro republikánský establishment, tím ale také tradičního politického kandidáta, proti nimž je zaměřena Trumpova populistická, a úspěšná, rétorika.
[fb_button]
Analytik a editor webu. Absolvent Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově v Praze. Zaměřuje se na politickou komunikaci a PR.